VIDEO Ten, kto na ministerstve mení procesy, by mal uvažovať aj nad tým, ako sa v praxi realizujú, spustil saskár kritiku na vládnu byrokraciu

  0
  Vladimír Sloboda (Autor: TASR)

  Uviedla to podpredsedníčka strany SaS a tímlíderka pre podnikateľské prostredie Jana Kiššová za účasti tímlídra strany pre štíhly štát Jozefa Rajtára v reakcii na štvrtkový brífing podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho a ministra hospodárstva SR Petra Žigu (obaja Smer-SD).

  Pellegrini a Žiga uviedli, že listinná forma výpisov (z obchodného registra, z listu vlastníctva, zo živnostenského registra a z registra trestov) by sa mala odstrániť od 1. mája 2018 a to novelizáciou zákona o správnom konaní (správneho poriadku).

  “Vítame akúkoľvek iniciatívu, ktorá uľahčí komunikáciu štátu a občana alebo štátu a podnikateľov. Pretože sme jednoznačne za to, že štát je tu pre občanov a pre podnikateľov, nie naopak. Máme však vážnu obavu, ako sa skončí realizácia týchto dnes predstavených, pekných plánov. Máme príklady, skúsenosti z minulosti, ktoré nás presviedčajú, že súčasná vláda nedokáže svoje plány realizovať a nedokáže ich zavádzať do praxe,” priblížila.

  Viacero nových krokov

  Ukázalo sa to podľa nej napríklad v reforme školstva či v elektronizácii verejnej správy.

  “Chceme preto vyzvať vládu, aby k realizácii tohto projektu pristupovala s mimoriadne veľkou vážnosťou, s oveľa väčšou, ako napríklad pristupovala k elektronickým podpisom alebo k zavádzaniu elektronických schránok,” podčiarkla podpredsedníčka SaS.

  Boj s byrokraciou treba podľa nej podporovať aj nezavádzaním ďalších povinností pre občanov a podnikateľov.

  Novela správneho poriadku smeruje podľa Pellegriniho v tomto čase do medzirezortného pripomienkového konania. Jeho úrad očakáva úsporu až 3,5 milióna eur občanom a podnikateľom na poplatkoch a úsporu až 620 000 hodín strávených pri získavaní výpisov.

  Podľa Pellegriniho novela správneho poriadku bude predstavovať zmenu viac ako 147 zákonov, 68 vyhlášok a osem opatrení a 12 nariadení vlády.

  Výpis z listu vlastníctva, výpis z obchodného registra, zo živnostenského registra a z registra trestov tak nebudú k rôznym žiadostiam prikladať občania či podnikatelia, ale pozrú si ich priamo samotné úrady, navyše v reálnom čase. 

  Na dnešnej tlačovej konferencii vystúpili Jozef Rajtár, Jana Kiššová a Vladimír Sloboda Zdroj: mr

  Pochvalne sa o návrhoch z dielne vlády nevyjadril ani poslanec Vladimír Sloboda.

  „Všetci sme boli vyzvaní, aby sme si vymenili elektronické podpisy v občianskych preukazoch. Ako správny občan som prišiel na pracovisko polície s cieľom vymeniť si e-podpis. Je síce pekné, že výmena elektronického certifikátu svieti ako prvá položka, ale znamená to len jediné. Ten, kto si príde vymeniť elektronický podpis, sa automaticky predbieha pred všetkých čakajúcich. Títo ľudia síce čakajú hodinu, dve, no vždy, keď si príde niekto nový zameniť e-podpis, zase odsunie týchto ľudí za seba,” uviedol pre PL.sk poslanec Sloboda.

  Porazení sú všetci

  „Je to nepríjemné aj pre tých, ktorí sa ´predbehnú´ a obzvlášť potom pre občanov, ktorí tam tie dve hodiny čakajú. A rovnako pre úradníkov, že si nedokážu napriamo zmanažovať tieto rady čakajúcich, keďže im to diriguje niekto z ministerstva vnútra. Ten, kto mení procesy v rámci ministerstva, by mal uvažovať aj nad tým, ako sa v praxi realizujú. Žiaľ, toto oni (na ministerstve) nerobia,“ dodal na záver Sloboda. 

  Zdroj: Facebook, Vladimír Sloboda

  Autor: mr, TASR

  - Reklama -