
Oproti predchádzajúcim rokom súčasná ruská vláda a prezident Vladimir Putin nezaujímajú k boľševickej revolúcii v podstate žiadny postoj. „Kremeľ prekvapivo nevydal žiadne pokyny, ako by mali štátom vlastnené médiá výročie pokrývať. Pre vládu akoby výročie ani neexistovalo. To isté sa dá povedať aj o komunistoch. Dlhoročný šéf Komunistickej strany Ruskej federácie Gennadij Zjuganov vo svojom prejave hovoril o všetkom možnom, ale nejakým vrelým slovám k Leninovi sa vyhol.“
Výročie tak bude v jednom hoteli v Moskve oslavovať len hŕstka ľavicových priaznivcov, ktorí ešte stále dúfajú v obnovu boľševickej moci. Nezáujem o okrúhle výročie prekvapuje aj jedného z tvorcov dokumentu „1917“ a autora knihy „Ríša musí zomrieť“ Mikhaila Zygara. „Akoby sa tá revolúcia konala v Amerike a nie v Rusku. Môj telefón neustále zvoní so žiadosťami, aby som poskytol rozhovor v angličtine. Z ruských médií mi nikto nevolal,“ poznamenal.
„Ale nezáujem Kremľa nespočíva v tom, že by sa azda Putin a jeho ľudia obávali ďalšej revolúcie. Oni sa totiž neboja vôbec ničoho. Ide o to, že boľševická revolúcia tak nejako neladí s pohľadom Kremľa. Putinova nová ríša nemá nič spoločné so Sovietskym zväzom ani Ruskou ríšou za cára Mikuláša II. Jej súčasťou je odkaz na druhú svetovú vojnu, Krym a trochu aj Stalina či pravoslávnu cirkev,“ tvrdí Zygar.
Prezident Putin len niekoľko dní pred výročím slávnostne otvoril pamätník obetiam boľševických represií. „Nemôžeme túto desivú časť našich dejín vymazať. Rovnako ako sa však nesmieme snažiť ju nejako ospravedlňovať. A už vôbec nie v mene nejakých vyšších národných cieľov,“ cituje britský denník prekvapivé slová ruského prezidenta, ktorý sa v minulosti týmto spôsobom o komunistických represiách obvykle nevyjadroval.
Vladimir Putin. Zdroj: TASR
„V nedávnom prieskume viac ako tretina Rusov nedokázala k boľševickej revolúcii zaujať žiadne konkrétne stanovisko. Boľševickou revolúciou sa už zaoberajú len historici. Hoci tu existujú paralely s dneškom. Aj dnes má vláda spory so vzdelanejšou časťou národa, ktorá jej nedôveruje, a ďalšou časťou vzdelanej spoločnosti, ktorá vládu priamo neznáša. Možno aj to je dôvod, prečo je v Amerike o to výročie taký záujem,“ uzavrel Zygar.
Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.