utorok, 28 septembra, 2021
18.4 C
Bratislava
ÚvodArénaUmiernený islam neexistuje. A európske krajiny diskriminujú moslimky! Erdogan vystúpil s búrlivým...

Umiernený islam neexistuje. A európske krajiny diskriminujú moslimky! Erdogan vystúpil s búrlivým prejavom

„Už zase tu niekto vyťahuje výraz umiernený islam. Patent na umiernený islam patrí Západu. Neexistuje umiernený a neumiernený islam. Islam je len jeden. Cieľom používania takýchto výrazov je len oslabiť islam,“ cituje Erdogana server Daily Sabah. Podľa servera smeroval Erdogan svoje slová na adresu saudskoarabského korunného princa Mohammeda bin Salmana, ktorý termín použil. Stalo sa to vo štvrtok 9. novembra na medzinárodnej konferencii ženských podnikateliek, ktorú usporiadala Rada pre ženskú solidaritu (Women’s Solidarity Council) v Ankare.

„Oni nám hovoria, aby sme sa vrátili k modernému islamu. Ale sú to oni, kto ešte stále zakazuje ženám viesť napríklad motorové vozidlo. Je azda taká vec súčasťou islamu?“ povedal Erdogan v jasnom výpade na adresu saudskoarabského princa. O jeho slovách píše aj web Hürriyet Daily News.

Mohammed bin Salman

Mohammed bin Salman. Zdroj: TASR

Diskriminácia moslimiek

Ako informuje Daily Sabah, Erdogan vo svojom prejave kritizoval aj diskrimináciu namierenú proti moslimským ženám. K tej podľa neho dochádza v európskych krajinách v dôsledku toho, že členské krajiny Európskej únie postupne prikračujú k zakazovaniu pokrývok hlavy. „Pokrývky hlavy na verejnosti sú postupne v štátoch Európskej únie zakazované. Predstavuje to pokus, ako zneprístupniť moslimským ženám vstup do spoločenského života,“ sťažoval sa Erdogan. „Snahy uväzniť moslimské ženy v ich domovoch sa šíria ako vírus,“ doplnil.

„V súčasnosti väčšina moslimských krajín aktívne zabraňuje moslimským ženám pracovať a získať vzdelanie. Tí, ktorí nás poučujú o ľudských právach, bohužiaľ, jasajú v situácii, keď je základné ľudské právo pošliapavané v ich vlastných krajinách,“ podotkol turecký prezident.

Erdogan ďalej uviedol, že Turecko len na utečencov zo Sýrie a Iraku utratilo 30 miliárd dolárov, zatiaľ čo Európska únia prijala záväzok vydať na utečencov šesť miliárd eur. Ale doteraz na ich podporu minula len 800 miliónov eur. „Zatiaľ čo rozvinuté krajiny hľadajú mier a komfort za použitia striktných bezpečnostných opatrení za vysokými múrmi, Turecko prijalo milióny ľudí nezávisle od ich etnického pôvodu, náboženstva, jazyka a vyznania,“ dodal.

autor: Jonáš Kříž

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 409,621 +1,012 Dnes Úmrtí 12,606 +10 Dnes Uzdravení 386,622 Infikovaných 10,393 Last updated: 28. septembra 2021 - 19:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -