Europoslanci presadzujú, aby sa každý členský štát “spravodlivo” podieľal na spracúvaní žiadostí o udelenie azylu. Kto odmietne, mal by čeliť sankciám

  0
  Európsky parlament - ilustračné foto (Autor: repro youtube, mg)

  Hlasovanie v pléne EP potvrdilo, že 390 europoslancov bolo za, 175 proti a 44 sa zdržali hlasovania. Našiel sa však dostatočný počet hlasov a bol odobrený rokovací mandát EP, ktorý pripravili Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE).

  K samotným rokovaniam o reforme dublinského azylového systému však dôjde, až keď Rada EÚ schváli vlastnú vyjednávaciu pozíciu.

  Navrhované zmeny tzv. dublinských pravidiel by mali odstrániť existujúce nedostatky azylového systému EÚ a zaistiť, aby sa každý členský štát spravodlivo podieľal na spracúvaní žiadostí o udelenie azylu.

  Poslanci presadzujú, že členské štáty prvého vstupu, čiže krajiny, cez ktoré sa utečenci prvýkrát dostanú do EÚ, by už nemali byť automaticky zodpovedné za spracovanie azylových žiadostí. Žiadatelia o azyl by mali byť urýchlene premiestnení do jedného z členských štátov Únie na základe pevného distribučného kľúča.

  Tie členské štáty, ktoré nebudú rešpektovať nové pravidlá a neprijmú časť azylantov za účelom spracovania ich žiadosti, by podľa europoslancov mali čeliť sankciám v podobe obmedzenia prístupu k fondom EÚ.

  Hlavná vyjednávačka EP pre reformu dublinského systému, švédska liberálna poslankyňa Cecilia Wikströmová, vyzvala Radu EÚ, aby sa ministri členských krajín čo najskôr dohodli na prijatí spoločnej pozície a aby sa mohol začať tzv. trialóg – trojstranné rokovania medzi europarlamentom, Radou a Európskou komisiou.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu