Vyšetrovanie chemických útokov v Sýrii viazne. Bezpečnostná rada OSN neschválila ruský návrh

  0
  Tureckí experti evakuujú obeť predpokladaných chemických útokov v sýrskom Chán Šajchún (Autor: TASR)

  Mandát vyšetrovacieho tímu oficiálne vypršal vo štvrtok 16. novembra o polnoci. Bezprostredne nebolo jasné, či to bude znamenať definitívny koniec Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu pre Sýriu (JIM), alebo či sa nájde možnosť aspoň na dočasné predĺženie jeho fungovania. To by členom BR poskytlo viac času na prípadné dosiahnutie dohody.

  Washington a Moskva predložili vo štvrtok konkurenčné návrhy rezolúcií o obnovení Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu pre Sýriu (JIM), čo je tím vyšetrovateľov z OSN a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

  Rusko však svoju navrhovanú rezolúciu stiahlo kvôli sporom o to, či sa má najskôr hlasovať o americkej alebo o ruskej verzii. Moskva potom vetovala americkú rezolúciu. 

  Bolívia, ktorá taktiež hlasovala proti americkej rezolúcii, následne požiadala o to, aby sa predsa len hlasovalo aj o ruskom návrhu. Ten však nezískal dostatočnú podporu Bezpečnostnej rady. Za hlasovali len štyria z potrebných minimálne deviatich členov. Siedmi boli proti a štyria sa zdržali hlasovania. Žiaden zo stálych členov nepoužil pri tomto druhom hlasovaní svoje právo veta. 

  Ruský návrh, na rozdiel od amerického, požadoval okrem predĺženia aj upravenie súčasného mandátu JIM, s čím USA a ďalší členovia a BR OSN nesúhlasili, píše agentúra AP.

  Moskva na pôde BR OSN vetovala celkovo už desať návrhov rezolúcií týkajúcich sa Sýrie.  

  Rusko spochybnilo väčšinu nedávnej správy JIM, v ktorej sa vina za útok sarinom z apríla 2017 v sýrskom meste Chán Šajchún pripisuje sýrskej vláde. Moskva, ktorá v sýrskom konflikte bojuje na strane Damasku, označila celé vyšetrovanie za “hlboko neuspokojivé” a “kvalitatívne priemerné”.

  Podľa veľvyslankyne USA pri OSN Nikki Haleyovej ruské veto “zabilo” celý vyšetrovací mechanizmus len preto, aby ochránilo svojho spojenca, sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu