Kotlebovci prichádzajú s novou stratégiou. Vládne nám totalita, vyzývame na spájanie národných síl, hovoria po volebnom debakli. Od exspojencov však zaznieva tvrdá kritika

    0
    Marian Kotleba a Milan Uhrík (Autor: TASR)

    V piatok 17. novembra, teda na Deň boja za slobodu a demokraciu, zverejnil na svojom Facebooku Milan Uhrík symbolicky status, v ktorom vyzýva na spájanie národných síl.

    „Mnohí, ktorí v roku 1989 štrngali na námestiach a ktorí sa následne podieľali aj na vzniku samostatnej Slovenskej republiky, si však zrejme budúcnosť Slovenska predstavovali úplne inak. Žiaľ, Slovensko dnes nie je právny a suverénny štát. Zákon neplatí pre každého rovnako a o hospodárskej sebestačnosti v oblasti strategických odvetví môžeme už len snívať,“ začal svoj facebookový status, pod ktorý priložil aj video, Uhrík.

     

    Ďalej už podpredseda kotlebovcov prešiel k meritu veci, keď špecifikoval pohnútky, pre ktoré ĽSNS vyzýva na spájanie národných síl.

    „Spoločnosť ovládla nová totalita jediného politicky ,správnehonázoru. Totalita, ktorá je v porovnaní s minulými totalitami oveľa sofistikovanejšia, ale o to zákernejšia a nebezpečnejšia. Len málokto z nás dokáže tejto presile vzdorovať osamote. Ľudová strana Naše Slovensko preto v mene Mariana Kotlebu a celého predsedníctva strany vyzýva všetkých, ktorých srdcia ešte bijú pre Slovensko: Nebojte sa a pridajte sa k nám!“ apeloval verejne Uhrík.

    Kotlebovci sú podľa jeho slov z videa otvorení všetkým slušným ľuďom ochotným spolupracovať.

    „ĽSNS je v súčasnosti jedinou národne orientovanou parlamentnou stranou a výraznejšou politickou silou, ktorá ešte môže zabrániť definitívnemu ovládnutiu Slovenska agentmi z rôznych zahraničných mimovládnych organizácií a tretieho sektora,“ vyzdvihuje Uhrík.

    Zdroj: Reprofoto, Facebook (Milan Uhrík – poslanec NR SR)

    Odlišný názor však majú viacerí exčlenovia či niekdajší sympatizanti strany. V ĽSNS totiž údajne prebiehajú vážne turbulencie. Stranu opustili Milan Mazurek starší, Tomáš Ammer, niekdajší predseda strany v Leviciach, prešovský okresný predseda František Maňkoš či Stanislav Kandera, ktorý za ĽSNS vlani kandidoval do parlamentu. „Štyri roky som venoval svoj čas, presvedčenie, energiu vraj správnej veci. Omyl!“ napísal Kandera na sociálnej sieti.

    S kotlebovcami sa v lete 2016 rozkmotril aj predseda Slovenského hnutia obrody (SHO) Róbert Švec. „Hlavné posolstvo výsledkov volieb do samosprávnych krajov je, že voliči naprieč celým Slovenskom odmietli falošnú modlu údajnej protisystémovosti a vlastenectva. A to je dobrá, veľmi dobrá správa pre zodpovedných Slovákov a našu vlasť,“ uviedol Švec po voľbách. 

    Viac o R. Švecovi a SHO TU.

    Magát: Už ani Kotleba nemá výtlak

    Ostrá reakcia na Uhríkovu výzvu prišla napríklad od známeho extrémistu, šéfa Akčnej skupiny Vzdor Kysuce a niekdajšieho kandidáta ĽSNS na poslanca do národnej rady Mariána Magáta, ktorý deň po Uhríkovom statuse reagoval na jeho text.

    „Keď som pred rokom a pol vyzýval na spojenie síl a posilnenie spolupatričnosti v ďalšom proteste proti imigrácii, kde ste boli pozvaní, zakázali ste tam svojim členom chodiť v straníckych farbách a bolo mi odkázané, že už ulicu (inak povedané, spolupracovať s inými nacionalistami) nepotrebujete, že už ste v parlamente. Teraz hovoríte o jednote. Mňa pred členmi (ĽSNS – pozn. PL.sk), a nielen mňa, označujete za agentov, a preto sa chcem spýtať, s kým sa chcete vlastne spojiť, keď potrebujete ľudí s výtlakom, a tých medzi obyčajnými ľuďmi nenájdete. Po voľbách je jasné, že už ani Kotleba nemá výtlak a v pomere k voličom mu podpora dokonca klesla,“ odkázal Uhríkovi cez Facebook Magát.   

    Samotného Uhríka však nechávajú negatívne reakcie voči ĽSNS chladným.

    „Je to ich stanovisko a ich slobodné rozhodnutie, pričom nám neprináleží to komentovať. Buď sa pridajú k našej strane, alebo to budú skúšať sami,“ uviedol pre PL.sk na margo kritických hlasov Uhrík.

    Možné turbulencie u kotlebovcov nevylúčil politický analytik Ján Baránek.

    „Určite tam nespokojnosť je, obzvlášť po tom, ako dopadli voľby. Ťažko odhadnúť, či tam medzi sebou zápasia nejaké vnútorné frakcie. Tým myslím umiernenejšie a radikálnejšie frakcie. Vylúčiť, že niečo také tam prebieha, však nemožno,“ uviedol pre PL.sk.

    Kto sú národné sily?

    Na druhej strane si však Baránek nemyslí, že by aj v prípade náboru nových členov došlo v ĽSNS k zmene rétoriky.

    „To, že začnú používať štandardnejšie metódy politického marketingu, ešte neznamená, že to bude štandardnejšia strana. Navyše dnes je aj otázka, čo je to vlastne tá štandardná strana, lebo taká na Slovensku, až na zopár výnimiek, pomaly neexistuje. Áno, budú používať štandardnejšie metódy politickej komunikácie, ale nepredpokladám, že by sa smerovanie strany nejako výraznejšie menilo. Toto nie je typ strany, kde vznikajú platformy a kde by sme mohli očakávať dramatický ideový, prípadne názorový prelom. Takýmto typom strany ĽSNS nie je,“ myslí si.

    Čo si však vlastne predstaviť pod pojmom národné sily, nie je zrejmé ani Baránkovi.

    „Tiež sa zamýšľam nad tým, kto sú národné sily… Neviem, koho tým mali na mysli. Skôr to smeruje k členskej základni a z toho celého mám pocit, že asi to smeruje aj k zmene taktiky politického marketingu. Skrátka, že strana sa viac otvorí, bude viac verejne komunikovať a robiť možno politiku viac masovejšie. Lebo doteraz to robili inak – prácou v teréne bez politického marketingu.“

     Ján Baránek. Zdroj: Facebook, TV LUX 

    A koho si predstavuje Milan Uhrík pod pojmom národné sily? „Ako sme aj spomenuli vo videu, pod pojmom národné sily si predstavujeme všetkých ľudí, ktorí to myslia so Slovenskom vážne a ich srdcia, takpovediac, ešte neprestali biť pre Slovensko. To nemusia byť len nejakí funkcionári alebo vysokí predstavitelia, ale akíkoľvek slušní ľudia. Nebolo to adresované len dákym lídrom, prípadne predstaviteľom organizácií. Bola to výzva pre všetkých ako taká.“

    Vo vnútri strany podľa neho žiaden rozkol nehrozí a za touto verejnou výzvou treba hľadať len a len rozšírenie členskej základne.

    „Potrebujeme expandovať, to je prirodzená ambícia každej strany. Pokiaľ naša strana nebude získavať politický vplyv a expandovať, tak len ťažko dokážeme zmeniť veci k lepšiemu. Bez tohto sa to jednoducho nedá dosiahnuť. Inak budeme stále len v opozícii,“ dodal na záver Uhrík. 

    - Reklama -