Angele sa to začína rúcať. Už aj mediálny mainstream veští koniec jej politickej kariéry

  0
  Angela Merkelová (Autor: TASR)

  Jamajská koalícia v Nemecku s najväčšou pravdepodobnosťou nevznikne. Rokovania boli po rozhodnutí FDP ukončené, a tak sa najmä Angela Merkelová dostala do veľmi nepríjemnej situácie. Jej CDU síce v parlamentných voľbách zvíťazila, ale dvojmesačná snaha vytvoriť koaličnú vládu s CSU, Zelenými a FDP nepriniesla ovocie. Objavujú sa hlasy, ktoré vyzývajú na rezignáciu kancelárky. Tá však takýto scenár rezolútne odmieta.

  Avšak podľa Augsteina sa kancelárka blíži ku koncu svojej politickej kariéry. „Nemá väčšinu a ani konkrétny plán, ako ďalej pokračovať. Vládla dlho a úspešne, ale ak v sebe nenájde guráž urobiť nový a radikálny krok, mala by to radšej rovno vzdať. Koniec je vždy mizéria. Prečo niektorí politici nedokážu včas odísť a zachovať si dôstojnosť? Teraz je to prípad Merkelovej, ktorá sa sama dostala do bezvýchodiskovej situácie,“ usudzuje Augstein.

  „Keďže sa nedokázala včas vzdať moci, musí teraz sledovať, ako jej moc preteká medzi prstami. Nemusíte byť ani jej veľký fanúšik, aby ste takúto situáciu mohli označiť za tragédiu. Stratégia Merkelovej bola vždy založená na vyčkávaní, ale tentoraz nefunguje. Nevypočítateľný šéf FDP Christian Lindner zahnal kancelárku do kúta, hoci je otázka, či z takéhoto vývoja môže sám profitovať. Isté však je, že Merkelová utrpela vážne šrámy.“

  Predseda FDP Christian Lindner

  Predseda FDP Christian Lindner. Zdroj: TASR

  Podľa Augsteina Lindner ukončil koaličné rokovania, pretože sa usiluje o oveľa viac. „Chce napodobniť úspech rakúskeho ľudovca Sebastiana Kurza. Ale pre mňa je to dosť desivá predstava, že by sa mal práve on stať v blízkej budúcnosti kancelárom. Aj keď on na Merkelovú stačí. Kancelárka sa ocitla na samom konci. Napriek tomu tu však ešte existuje možnosť, ktorá by mohla predĺžiť jej úspešnú politickú kariéru,“ píše nemecký komentátor.

  Za „spásnu“ príležitosť považuje Augstein menšinovú vládu. „V Nemecku nemajú menšinové vlády veľmi dobrú reputáciu, čo je chyba. V škandinávskych krajinách také vlády fungujú desiatky rokov a nie je to na škodu. Menšinové vlády oživujú demokraciu a navyše sa voliči ani politici nemusia uchyľovať k menšiemu zlu. Merkelová by teraz mala nazbierať odvahu a zostaviť takú menšinovú vládu alebo uvoľniť cestu a odísť z politiky,“ myslí si nemecký komentátor.

  Celý text si môžete v nemčine prečítať TU.

  - Reklama -