Mladič je vinný z vojnových zločinov v Bosne, rozhodli v Haagu

  0
  Bývalý vrchný veliteľ bosnianskosrbskej armády Ratko Mladič pred Medzinárodným súdom pre bývalú Juhosláviu (Autor: TASR)

  Mladiča (75) tiež ICTY uznal za vinného aj v prípade smrtiaceho ostreľovania bosnianskeho hlavného mesta Sarajevo.

  Stredajšie pojednávanie ICTY, ktoré má uzavrieť dlhoročný proces s Mladičom, bolo podľa agentúry APA prerušené približne na 30 minút po tom, ako obhajcovia požadovali jeho skrátenie v súvislosti s údajným vysokým krvným tlakom obžalovaného. Súd požiadavku zamietol, na čo však Mladič začal nahlas protestovať a bol preto vykázaný zo súdnej siene do inej miestnosti, odkiaľ mohol pojednávanie ďalej sledovať.

  Mladič – bývalý hlavný veliteľ ozbrojených síl bosnianskych Srbov počas občianskej vojny v Bosne v rokoch 1992-1995 – bol tribunálom ICTY obvinený v 11 bodoch z vojnových zločinov a genocídy vrátane masakrov v Sarajeve a Srebrenici. Obvinený z nich bol ešte v roku 1996 spolu s ďalšími vodcami a veliteľmi bosnianskych Srbov.

  Mladič sa však skrýval až do 26. mája 2011, keď ho zadržali. Súdny proces s ním prebiehal od mája 2012 do decembra 2016. Odvtedy čakal na vynesenie rozsudku. Žalobcovia požadovali jeho odsúdenie na doživotie, zatiaľ čo obhajcovia vyhlasovali, že by mal byť zbavený obvinení.

  Mladičov prípad je posledným otvoreným procesom v agende tohto tribunálu, ktorý doposiaľ usvedčil a odsúdil 83 podozrivých.

  - Reklama -