Nacistické gombíky? Neuveríte, prečo podpredsedovi ĽS NS volala polícia

  0
  Milan Uhrík čelí trestnému oznámeniu (Autor: ReproFoto: Facebook/M.Uhrík)

  Číselnou symbolikou ultrapravicových hnutí sa v súvislosti s kotlebovcami zaoberali slovenskí policajti už v minulosti a aj tentokrát ide o čísla. Trestné oznámenie sa týka fotografie z kampane pred voľbami do VÚC. Uhrík má na zábere košeľu a prešívanie gombíkov na nej niekomu pripomenulo číslo 88 alebo dve osmičky, z ktorých každá predstavuje písmeno H, teda začiatočné písmená nacistického pozdravu Heil Hitler.

  Za prešívanie gombíkov, ktoré má pripomínať symbolické číslo 88, je na Uhríka vedené trestné oznámenie na Národnej kriminálnej agentúre, národnej protiteroristickej jednotke v Nitre. Poslanec sa situáciou „pochválil“ na sociálnej sieti, kde ju komentoval s úsmevom.

  „Nejakej paranoidnej hlave vraj to prešívanie pripomína číslo 88. Toto by mi veru nenapadlo ani keby som dostal neviemaký úpal od slnka. Máte ešte niekto podobne prišité gombíky? Tak pozor na ne! Udavači číhajú na každom rohu,“ napísal poslanec na Facebooku.

  Pre Parlamentné listy Uhrík uviedol, že nejde o žiaden vtip a potvrdil, že ho v tejto veci skutočne kontaktovala NAKA. Redakcii PL poskytol aj mailovú komunikáciu s vyšetrovateľom. Jeho meno chcel Uhrík z pochopiteľných dôvodov ponechať v anonymite.

  Vyšetrovateľ v maili žiada poslanca o písomné potvrdenie, že fotografia je materiál, ktorý Uhrík alebo ĽS NS poskytli reklamným agentúram „za účelom vystavenia tohto materiálu na billbordoch a že do uvedenej fotografie tak, ako ste ju dostali (najmä vo vzťahu ku gombíkom a ich prešívaniu), nebol vykonaný zásah“.

  Podľa mailu od vyšetrovateľa je trestné oznámenie voči Uhríkovi vedené „pre podozrenie zo spáchania trestného činu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd“ (§ 422 odsek 1 Trestného zákona).


  Mail, ktorý dostal M. Uhrík od vyšetrovateľa NAKA, keď na neho bolo podané trestné oznámenie.

  Pripomeňme, že s číselnou symbolikou pripomínajúcu nacistickú tretiu ríšu jej vodcu Adolfa Hitlera či propagujúcu neonacistické hnutia mali v ĽS NS problém už v minulosti. V marci tohto roka odovzdal Marian Kotleba sociálne slabším rodinám šek v hodnote 1488 eur. Kritici ĽS NS okamžite poukázali na nacistickú symboliku tohto čísla.

  Číslo 14 je odkaz na štrnásť slov (v angličtine), ktoré tvoria výrok desať rokov zosnulého amerického rasistu Davida Lanea: „My musíme chrániť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“ Druhá časť sumy darovanej tento rok kotlebovcami na charitu je už spomínané číslo 88 symbolizujúce nacistický pozdrav Heil Hitler. Viac sme o symbolike čísel v súvislosti s ĽS NS písali TU.

  - Reklama -