Danko má vinníkov kauzy okolo nákupu vojenských transportérov. Veľvyslanec aj ministerský úradník zvažujú právnu ochranu

  0
  Andrej Danko (Autor: TASR)

  Danko ešte cez víkend v diskusnej relácii na verejnoprávnej RTVS v súvislosti s nákupom vojenských transportérov priamo obvinil veľvyslanca SR v Maďarsku Rastislava Káčera a úradníka ministerstva obrany Mariana Majera. Podľa jeho slov sú obaja súčasťou lobistickej skupiny, ktorá koná v prospech zahraničných zbrojoviek.

  Reakcia na seba nenechala dlho čakať a Káčer, ako aj Majer sa voči Dankovým obvineniam v pondelok ohradili. Maďarský veľvyslanec podľa vlastných slov nerozumie, na základe čoho ho predseda SNS spája s vojenskými nákupmi. „Nikdy som sa tejto téme nevenoval. K armádnym zákazkám sa nevyjadrujem, za nikoho nelobujem a žiadne aktivity v tejto veci nevyvíjam,“ uviedol Káčer pre Denník N.

  Rastislav Káčer, čestný predseda medzinárodnej bezpečnostnej konferencie Globsec, hovorí, že musí chrániť svoje meno i značku Globsec pred Dankovým ohováraním. Zdroj: TASR

  Okrem toho, že je Káčer veľvyslancom, bol aj dlhoročným predsedom think tanku, ktorý organizuje bezpečnostnú konferenciu Globsec. O tomto jeho pôsobení hovoril aj Danko, keď ešte minulý týždeň vyzval Káčera a Globsec, aby sa prestali angažovať vo vojenských obchodoch. Podľa predsedu NR SR je totiž Globsec organizácia napojená na rôznych výrobcov zbraní a vyzval preto, aby dala ruky preč od prezbrojovania armády. „Nebudem podporovať lobistov, ktorí si finančne pomáhajú cez Globsec a snažia sa pretlačiť vopred dohodnuté obchody,“ vyjadril sa Danko.

  Právna ochrana

  Podľa Denníka N sa veľvyslanec Káčer už začal radiť so svojimi právnikmi, ako na Dankove výroky reagovať. „Musím chrániť svoje meno i značku Globsec pred ohováraním,“ vyjadril sa veľvyslanec.

  Právnu ochranu zvažuje aj ministerský úradník Majer. „Chcem všetkých tých, ktorí mu (Dankovi) tie slová vkladajú do úst, ubezpečiť, že pri pokračovaní v tomto trende ako občan zvážim iné možnosti ochrany svojho mena,“ napísal na svojom profile na sociálnej sieti.

  Podporu vyjadril Majerovi aj jeho rezortný šéf, štátny tajomník Róbert Ondrejcsák (nominant Most-Híd). Podľa neho Majer odvádza pre ministerstvo profesionálnu prácu. Dankovým výrokom na jeho adresu Ondrejcsák podľa vlastných slov celkom nerozumie, pretože s vojenskými nákupmi nemá Majer v rámci svojej práce na ministerstve nič spoločné. V jeho pracovnej náplni sú najmä zahraničné vzťahy s NATO a EÚ, objasnil štátny tajomník.

  Na snímke štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák. Za svojím úradníkom Marianom Majerom stojí, pretože ten sa vojenským nákupom ani nevenuje, objasňuje. Zdroj: TASR

  Danko a Globsec

  Ako presne sa majú Káčer s Majerom angažovať v nákupe transportérov, predseda SNS nekonkretizoval, konferenciu Globsec však nepoužil ako argument prvý raz. Danko poukazoval už v minulosti na fakt, že partnermi Globsecu sú zahraničné zbrojárske spoločnosti, ktoré, samozrejme, môžu mať záujem na obchodoch s naším ministerstvom obrany. Rovnako sú však partnermi konferencie aj spoločnosti, ktoré nemajú so zbrojením nič spoločné a strategickými partnermi Globsecu sú dokonca aj slovenské rezorty zahraničia a financií.

  Danko a jeho nominanti na ministerstve obrany čelia v posledných týždňoch kritike za to, že viac ako pol roka tajili dohodu s Fínskom o nákupe vojenských transportérov pre slovenskú armádu. Dohodu podpísali úradníci ministra obrany Petra Gajdoša ešte v máji. Ide pritom o najväčší štátny nákup v histórii Slovenskej republiky. O dohode sa verejnosť dozvedela až 10. novembra, pričom dovtedy o nej nevedel ani štátny tajomník ministerstva Ondrejcsák, ktorý má na starosti zahraničné vzťahy. 

  - Reklama -