Celá záležitosť je pre čestných športovcov minimálne frustrujúca. Olympijský výbor totiž fakticky vylúčil zástupcov najväčšej krajiny sveta zo zápolenia pod piatimi kruhmi.
Výbor MOV na tohtotýždňovom zasadnutí rozhodol, že ruskí reprezentanti, ktorí splnia nové podmienky testovania, budú môcť v juhokórejskom Pjongčangu napokon štartovať, ale len pod názvom Olympijskí športovci z Ruska. Športovcom z tejto krajiny na stupni víťazov pod olympijskou vlajkou nezahrajú ani štátnu hymnu.
„Je mi veľmi ľúto športovcov, ktorí boli čistí a utrpeli týmto rozhodnutím nejakú ujmu. Prijali sme prísnejšie opatrenia, aby sa už niečo podobné v budúcnosti neopakovalo,“ uviedol prezident MOV Thomas Bach.
Príďte, no až po nových testoch
Na druhej strane si Bach želá, aby neutrálni ruskí športovci do dejiska Hier vycestovali. Bojkot podľa šéfa MOV údajne nikdy nič nevyriešil. Ruský prezident Vladimir Putin však následne oznámil, že ruské športové autority nebudú brániť svojim športovcom v účasti na ZOH 2018 v Pjongčangu pod neutrálnou vlajkou.
Čo sa týka prísnych antidopingových kritérií, ruskí športovci sa budú musieť nechať otestovať v zahraničných laboratóriách, a tiež dokázať, že neboli súčasťou domáceho systému.
Budúcu (ne)účasť bude následne schvaľovať špeciálna komisia, v ktorej budú sedieť nielen zástupcovia MOV, ale aj ľudia z WADA (Svetová antidopingová agentúra), respektíve agentúry Doping Free Sport Unit.
Pochopiteľne, medzi postihnutými ruskými športovcami sú aj hokejoví reprezentanti. ´Zborná´ pritom patrí na každej medzinárodnej akcii k najväčším favoritom na zisk cenných kovov.
A práve s ruskými, v tom období sovietskymi hokejistami, zviedol mnohé nezabudnuteľné bitky na ľade aj bývalý československý hokejový reprezentant a niekdajší poslanec parlamentu za SNS Vincent Lukáč.
Fakt, že by Rusi nemali mať na olympiáde svoju vlajku ani hymnu, považuje za frašku.
„S tým absolútne nesúhlasím. Reprezentovať svoju krajinu bez vlajky je fraška. To je totálna blbosť a somarina, ktorá nemá obdoby. Každý musí mať svoju identitu. Tak, ako som sa ja tešil na reprezentáciu Československa, rovnako tak je hrdý a šťastný aj ruský športovec,“ rozhorčoval sa Lukáč.
Dopuje už pomaly každý?
Prekáža mu tiež, že svetové asociácie a výbory nemajú pri tejto ošemetnej téme rovnaký meter.
„Keď by sme išli do detailov, tak pomaly by už ani nemal kto ísť na olympiádu. Nielen ruskí športovci,“ pokračoval.
Jedným dychom dodáva, že doping je už, bohužiaľ, neoddeliteľným fenoménom dnešného profišportu.
„Doping je nástroj politiky. Ja som to nikdy nepotreboval. Ani neviem, čo to je a ani ma to nezaujíma. V našej ére boli po každom zápase traja-štyria hráči vybraní na dopingovú skúšku a vždy sa všetko dobre skončilo. Ale dnes… Tých podozrení je nejako priveľa. V cyklistike, atletike, prípadne ďalších disciplínach. Sám som vrcholovo trénoval a niektoré dnešné výkony ma šokujú. Bez podporných látok je to nemožné. Šport je dnes už biochémia. Myslíte si, že dnešní športovci nie sú z mäsa a kostí? Veď sú to rovnakí ľudia, ako sme boli my,“ ponosoval sa.
Poctivých a férových ruských reprezentantov mu je ľúto.
„Neurážajme takto ruských športovcov. Je veľmi ľahké hodiť na všetkých doping, keď sú príliš dobrí. Každá krajina nech sa najprv pozrie na seba. A potom zistíme, na čom celý svet stojí. Už mi to pripadá, že dnes je všetko také strojové a mechanické. Z hry sa vytratila tá radosť. Chýba myšlienka. Všetko je to len o sile a tej strojovosti,“ zakončil rozprávanie pre PL.sk dvojnásobný účastník zimných olympijských hier (1980 a 1984) a bývalý poslanec NR SR za národniarov.
Zľava Igor Liba, Dárius Rusnák a Vincent Lukáč v československom drese. Zdroj: Facebook / Igor Liba
Súčasný poslanec najsilnejšej koaličnej partaje Smer-SD Marián Kéry je bývalým futbalovým rozhodcom a patrí medzi najväčších športových fanúšikov v súčasnom parlamente. Utorkovým rozhodnutím MOV nadšený nebol.
„Som z toho smutný a rozčarovaný a podľa mňa to je typický príklad toho, že politika sa zaťahuje do športu aj v 21. storočí,“ začal stručne.
Rovnako ako Vincent Lukáč aj Kéry len krúti hlavou nad rozhodnutím vyšších inštancií o nezahraní štátnej hymny ruským medailistom. „Považujem to za veľmi tvrdý trest a, samozrejme, že sa s tým nestotožňujem,“ uviedol ďalej.
On osobne sa však s dopingom nestretol. „Vo futbale nie je ten doping až taký vypuklý. Takže ani nejakú osobnú skúsenosť s dopingovými prípadmi nemám. Jedine, čo si pamätám, keď aj mediálne dosť rezonoval prípad Diega Maradonu v roku 1994 na MS, keď bol pozitívne testovaný na efedrín. Pritom si myslím, že efedrín nie je látkou, ktorá by dáko robila futbalistu lepším hráčom. Futbal je v tomto relatívne uchránený,“ ponúkol svoj pohľad smerácky poslanec.
Iný koaličný poslanec, národniar Tibor Jančula si nemyslí, že navrhované riešenie je vyslovene zlé.
„Považujem to za také šalamúnske riešenie. Áno, potrestať dopingových previnilcov, no plošne trestať všetkých, vrátane čestných reprezentantov, by nebolo správne. Lebo tých športovcov, čo nedopovali, by mi bolo ľúto. A aj doping ako taký je veľmi komplexná problematika. Čo je dnes dovolené, môže byť o pol roka, o rok zakázané,“ uviedol pre PL.sk bývalý futbalový reprezentant Slovenska.
Hoci na vzniknutý problém sa dá nazerať z viacerých uhlov, dnes 48-ročný politik uznáva aj argumenty vyšetrovacích orgánov. Hystéria a emotívne reakcie situácii asi ťažko pomôžu. Preto by Jančula volil jedine športovú cestu a ostatné vplyvy, akokoľvek negatívne vplývajúce, by odfiltroval.
„Nezávidím ani tým (antidopingovým) komisárom, ani rozhodcom. No je podľa mňa dobré, že tí športovci, ktorí sú čistí, majú šancu sa ísť ukázať a potvrdiť svoju nevinu,“ komentoval.
Podobne ako Marián Kéry ani niekdajší futbalový útočník bratislavského Slovana, Dunajskej Stredy, či rakúskeho Casina Salzburg sa vo futbalovom prostredí s dopingom nestretol.
„V tomto smere patrí futbal medzi najčistejšie športy a myslím, že v rámci dopingu boli priekopníkmi práve futbaloví kontrolóri. U nás vo federálnej lige bola v roku 1993 tzv. karamelková aféra, ktorá sa týkala futbalistov Drnovíc, no to bola výnimka. Skôr sa doping týka silovejších a vytrvalostných športov. Tam by som veril, že tieto podporné látky vedia veľmi ovplyvniť celkový výkon. Futbal je špecifický aj v tom, že môžete sa nadopovať koľko chcete, ale keď neviete spracovať loptu, tak vám to aj tak veľmi nepomôže,” uzavrel pobavene poslanec SNS.