nedeľa, 12 júla, 2020
20 C
Bratislava
Úvod Aréna Laššáková o vymenovaní do funkcie: Zložený sľub ústavného sudcu budem skutočne dodržiavať

Laššáková o vymenovaní do funkcie: Zložený sľub ústavného sudcu budem skutočne dodržiavať

„Dneska som zložila sľub sudcu Ústavného súdu a skutočne ten sľub budem dodržiavať,“ prehlásila Laššáková pred médiami v Prezidentskom paláci krátko po menovacom akte. „To, že prichádzam z parlamentu, možno má aj svoje výhody, pretože som dlhé roky pôsobila v ústavnoprávnom výbore, viem teda aj ten mechanizmus tvorby právnych predpisov a všetky svoje skúsenosti, ktoré mám, či z právnej praxe, ale aj z parlamentu, chcem využiť vo svojej rozhodovacej činnosti,“ uviedla novovymenovaná sudkyňa.

„Nie je to nič výnimočné, pretože na rôznych ústavných súdoch aj v rámci Európskej únie pôsobia profesionálni politici, ktorí na ústavné súdy prešli, či už z funkcie ministrov, alebo rovno z parlamentu. A koniec koncov, aj v terajšom obsadení Ústavného súdu sú sudcovia, ktorí boli poslancami Národnej rady,“ argumentovala Laššáková.

Ďalší vymenovaný sudca Mojmír Mamojka označil za správne rozhodnutie prvého senátu ÚS, ktorý zahrnul do nálezu aj jeho osobu, i keď sa na postup prezidenta nesťažoval, čo viacerí odborníci na ústavné právo kritizovali. „Ja ten nález rešpektujem, vnímam ho tak, ako bol realizovaný, naozaj, to nehovorím žiadne taktické, alibistické reči. Ja som si ho preštudoval hodne pozorne a fakt mi to vyšlo, ako niektorí kolegovia povedali, že tam nejaká diferenciácia medzi nami ako kandidátmi fakt nebola,“ povedal.

Bývalý poslanec Národnej rady SR za vládnu stranu Smer-SD a predseda ústavnoprávneho výboru necíti, že bolo z jeho strany chybou hlasovať v minulosti v parlamente za zákony, ktoré boli neskôr Ústavným súdom označené za neústavné. „Mahátmá Gándhí povedal, že len hlupák nemení svoje názory v živote. Dnes som sudca, tak to vnímam a ja som bol tiež tak možno nemoderne vychovaný morálne, slušne, pracovne tvrdo profesionálne a iné ma nezaujíma,“ doplnil.

Trojročné čakanie na rozhodnutie prezidenta bolo pre Miroslava Duriša podľa jeho slov „veľmi ťažké“. „Ale teraz tento pocit nahrádza tamtie dlhé roky a tá spravodlivosť, ktorá nastala týmto menovaním,“ ozrejmil.

„Okrem toho, že som do menovania vykonával notársku prax, som pôsobil na prokuratúre, na súde ako podpredseda súdu, mám justičné skúšky, pôsobil som ako prezident notárskej komory, to len pre poriadok,“ reagoval Duriš na výhrady prezidenta o nízkej odbornej kvalite kandidátov zvolených parlamentom. „A následne týmto vymenovaním sa stávam sudcom Ústavného súdu a motivácia je, samozrejme, jasná – zachovávať a dodržiavať ústavnosť tak, ako to bolo uvedené v sľube pána rezidenta,“ zdôraznil.

Duriš odmietol, že by sa v minulosti nezaoberal ústavným právom. „Notárska činnosť, napríklad aj na súde som prichádzal do styku s ústavným právom. Súd ochraňuje aj ústavnosť, každý jeden, aj okresný, aj krajský, aj najvyšší, teda všetky súdy, a takisto aj notár preventívnou spravodlivosťou ochraňuje ústavnosť,“ vysvetlil.

Prezident SR Andrej Kiska vo štvrtok menoval na návrh Národnej rady SR za ústavných sudcov Miroslava Duriša, Janu Laššákovú a Mojmíra Mamojku. Ústavný súd (ÚS) SR bude po takmer troch rokoch opäť v kompletnom zložení. Menovaním trojice nových sudcov bol ukončený takmer tri roky trvajúci spor hlavy štátu s Národnou radou SR, kde mal Kiska vážne výhrady k odbornosti kandidátov zvolených v parlamente.

Talár ústavných sudcov si na 12 rokov obliekli doterajšia poslankyňa Národnej rady SR a bývalá členka strany Smer-SD Laššáková (65), bývalý poslanec Národnej rady SR za stranu Smer-SD a akademik Mamojka (67) a notár a externý vysokoškolský pedagóg Duriš (51). Laššáková a Mamojka boli pri voľbe v parlamente nominovaní v roku 2014 stranou Smer-SD, Duriš v roku 2015 Notárskou komorou Slovenskej republiky.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Trump vystúpil prvý raz na verejnosti v rúšku

Americký prezident Donald Trump sa v sobotu ukázal vôbec prvýkrát na verejnosti s rúškom na tvári, píše agentúra AP.

Na Slovensku v sobotu pribudlo osem prípadov ochorenia COVID-19

V sobotu (11. 7.) na Slovensku pribudlo osem prípadov nákazy novým koronavírusom. Realizovalo sa 960 testov. Celkovo krajina doteraz eviduje 1901 pozitívne...

V Bratislave upozornia na plytvanie potravinami, na Slovensku ide až o 60 kg na osobu

V slovenských domácnostiach sa plytvá potravinami zhruba 40 až 60 kilogramov jedla na osobu za rok. Najviac sa plytvá pečivom, zeleninou, ovocím...

Korčok by mal podľa Fica zvážiť odstúpenie kvôli Británii. Minister politicky motivovanú kritiku odmieta

Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico v sobotu v Prešove vyzval ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS), aby zvážil svoje ďalšie zotrvanie na...

Poliaci hlasujú v 2. kole prezidentských volieb. Očakávajú sa tesné výsledky

V Poľsku sa v nedeľu koná druhé kolo prezidentských volieb, v ktorom o hlasy voličov súperia úradujúci prezident Andrzej Duda a proeurópsky...

USA: Trump a Biden sa stali víťazmi primárok v Louisiane

Bývalý viceprezident USA Joe Biden zvíťazil v sobotňajších demokratických primárkach v americkom štáte Louisiana. Informovala o tom agentúra AP.

Budaj: Slovensko nepotrebuje betónové vodné nádrže

Na Slovensku sú potrebné vodozádržné opatrenia a nie veľké drahé betónové vodné nádrže. Povedal to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Tento...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,901 +8 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 380 Last updated: 12. júla 2020 - 11:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky