utorok, 3 augusta, 2021
20.5 C
Bratislava
ÚvodArénaV Únii vraj nastal rozkol vo veci kvót na utečencov. Nakoniec je...

V Únii vraj nastal rozkol vo veci kvót na utečencov. Nakoniec je to inak

V ostatných týždňoch bruselskí úradníci opäť intenzívne riešia utečenecké kvóty, ktoré sú jadrom sporu medzi novými a starými členmi Európskej únie. Česká republika, Maďarsko a Poľsko čelia za svoj postoj žalobe a vzhľadom na „nezávislosť“ súdnej moci EÚ možno očakávať, že budú potrestané. Napokon Slovensko a Maďarsko so svojou žalobou na kvóty neuspeli, keď ju Súdny dvor EÚ začiatkom septembra zamietol ako neopodstatnenú.

Slovensko potom prijalo niekoľko migrantov a „vypadlo“ tak z tvrdého jadra krajín Vyšehradskej štvorky, ktoré akékoľvek prerozdeľovanie utečencov odmietajú. Európski zákonodarcovia sa teraz usilujú vytvoriť nový systém, v rámci ktorého by migrantov a utečencov rozmiestňovali do jednotlivých členských štátov v podstate kontinuálne a bez možnosti národných štátov proti tomuto nevratnému kroku čokoľvek podniknúť. Zatiaľ sa však nezdá, že by mala „reforma“ dublinského systému plnú podporu europoslancov.

A práve v diskusii, ktorá sa týka zmeny dublinského systému, to medzi predstaviteľmi Európskej únie značne zaškrípalo. Predseda Európskej rady Donald Tusk si dovolil podľa servera EUobserver poznamenať, že kvóty na prerozdeľovanie migrantov rozdeľujú jednotlivé členské štáty EÚ a v praxi sú navyše nefunkčné. Európsky komisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos označil Tuskovu poznámku za „protieurópsku“ a dostal sa tak s prezidentom EÚ do sporu.

Dimitris Avramopoulos

Dimitris Avramopoulos Zdroj: TASR

Neskôr sa však ukázalo, že na Tuskových pozíciách sa fakticky nič nemení a bývalý poľský premiér utečenecké kvóty aj naďalej podporuje. Podľa nemenovaného diplomata prekážala Tuskovi len istá formulácia v reformnom návrhu dublinského systému, podľa ktorej by bola zatienená rola úniových orgánov a v boji s migračnou krízou naopak posilnená rola národných štátov. Spomínanú pasáž opravili, zrejme k plnej spokojnosti Tuska.

Napriek tomu medzi Európskou radou a Európskou komisiou nevládne úplný súlad. Svedčí o tom aj okamžitá reakcia hovorcu Komisie. „Komisia rozhodne nesúhlasí s tým, že by kvóty na prerozdeľovanie utečencov nefungovali,“ uviedol Margaritis Schinas s tým, že medzi oboma orgánmi žiadne spory neexistujú. Na stranu Tuska sa postavil aj nemenovaný vysokopostavený diplomat. „Komisia nehrá príliš konštruktívnu rolu, o čom svedčí aj nervózna reakcia Avramopoulosa.“

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,751 +41 Dnes Úmrtí 12,541 +1 Dnes Uzdravení 379,599 Infikovaných 611 Last updated: 3. augusta 2021 - 22:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -