utorok, 28 septembra, 2021
21.3 C
Bratislava
ÚvodArénaPočas sviatkov bude dostatok mlieka aj masla, tvrdia potravinári. Ceny však klesať...

Počas sviatkov bude dostatok mlieka aj masla, tvrdia potravinári. Ceny však klesať nebudú

Odbytové ceny mliečnych výrobkov však klesať nebudú, pretože výkupná cena surového kravského mlieka je ku koncu roka o viac než 10 % vyššia oproti cene v letných mesiacoch. “K otázke ďalšieho vývoja trhu a jeho vplyvu na ceny a konkurencieschopnosť mliečnych farmárov a spracovateľov je potrebné dostať reálne odpovede na to, ako sa naplnia neustále sľuby o zaistení zdrojov na systémové opatrenia, dorovnanie národných podpôr na úroveň okolitých štátov či negatívne dosahy sociálnych balíčkov,” uviedol prezident SMZ Stanislav Voskár. 

Slovenský spracovatelia podľa neho taktiež plánujú vykonať prípravy a prechod na výrobné procesy “bez GMO”, na ktoré je nutná národná certifikácia všetkých výrobných procesov. “Ak certifikáciu mať nebudeme, môže to byť ďalší obmedzujúci faktor pre domáce mliečne výrobky, okolité krajiny takéto certifikáty už majú,” upozornil.

Pozitívom tohto roka v sektore mlieka bola skutočnosť, že v Európskej únii konečne ustúpila kríza a zotavili sa nákupné ceny mlieka. “Aj napriek tomu, že prišlo k miernemu oživeniu nákupných cien mlieka, ich výška na Slovensku zďaleka nepokrýva priemerné náklady na jeho výrobu. Aj po započítaní podpory prvovýrobcovia vyrábajú mlieko so stratou v priemere na úrovni 5 eurocentov na kilogram mlieka,” upozornila riaditeľka SZPM Margita Štefániková.

Dodala zároveň, že veľkým hendikepom pre slovenských prvovýrobcov naďalej zostávajú veľké rozdiely v príjmoch oproti ich európskym kolegom. Tie sú spôsobené jednak nižšími nákupnými cenami mlieka na Slovensku, ktoré dlhodobo zaostávajú za priemerom Európskej únie o približne 3 až 4 eurocenty na kilogram mlieka a tiež výrazne nižšou podporou štátu v porovnaní s okolitými krajinami.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 409,621 +1,012 Dnes Úmrtí 12,606 +10 Dnes Uzdravení 386,622 Infikovaných 10,393 Last updated: 28. septembra 2021 - 17:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -