utorok, 29 novembra, 2022
3.8 C
Bratislava
ÚvodArénaSlovenskí vojaci hliadkujúci v Stredozemnom mori opísali zážitok s migrantmi: Neboli agresívni,...

Slovenskí vojaci hliadkujúci v Stredozemnom mori opísali zážitok s migrantmi: Neboli agresívni, tešia sa, že boli zachránení

V rámci operácie, ktorá je zameraná na boj proti pašovaniu ľudí, pôsobí na lodi nemeckého námorníctva desať vojenských policajtov zo Slovenska od augusta tohto roka. Zasahujú v prípadoch, keď treba vstúpiť na palubu či vykonať kontrolu cudzieho plavidla.

“My máme na starosti čisto bezpečnostnú záležitosť, ľudia sa musia prehliadnuť, aby neboli hrozba. To je naša činnosť v prvom rade. V druhom rade, ak sú už na tejto (Mecklenburg, pozn. TASR) lodi, tak ich potom spracováva už nemecká strana,” vysvetlil veliteľ slovenského tímu Ladislav Kováč.

Doteraz pri svojej práci nestretli ľudí, ktorí by predstavovali hrozbu.

“Neboli ani ozbrojení, ani agresívni, po tých 24. hodinách, čo sú na mori, oni sú pokojní, tešia sa, že boli zachránení,” vysvetlil Kováč.

Peter Gajdoš priniesol vojenským policajtom na juh Talianska vianočný stromček a ďalšie darčeky ako tričká či potraviny.

“Som veľmi hrdý na to, čo som počul od veliteľa, že je nadmieru spokojný s našimi profesionálnymi vojakmi, vojenskými policajtmi a som nesmierne rád a potešený, že tá príprava, ktorú absolvovali v Nemecku vo výcvikovom priestore, bola využitá priamo na plnenie úloh v akcii, tu v operácii Sophia,” povedal Gajdoš.

Mecklenburg je nemecká fregata, ktorá slúži nemeckému námorníctvu 21 rokov. Jej dĺžka je 139 metrov a vyzbrojená je 76 mm kanónom, dvoma 27 mm rýchlopalnými kanónmi či protilietadlovými a protilodnými raketami.

Hlavnou úlohou operácie EUNAVFOR MED Sophia je zastavenie pašovania ľudí z afrických štátov do Európy v súvislosti s migračnou krízou a hrozbou globálneho terorizmu.

V rámci operácie pôsobí spolu desať slovenských príslušníkov vojenskej polície v tzv. Boarding tíme na lodi nemeckého námorníctva.

Národná rada Slovenskej republiky vyslovila súhlas s ich vyslaním do operácie v prvej polovici tohto roka. 

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -