sobota, 23 januára, 2021
5.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Koniec eura? Aj takto môže vyzerať naša budúcnosť, upozorňuje ekonóm

Koniec eura? Aj takto môže vyzerať naša budúcnosť, upozorňuje ekonóm

Ižip uvádza okrem rozmachu kryptomien aj niekoľko príkladov, ktoré nasvedčujú, že svet bez hotovosti nemusí byť tak ďaleko, ako sa môže zdať. „Európska centrálna banka začala sťahovať 500-eurové bankovky z obehu. Významní americkí ekonómovia a niektorí nositelia Nobelovej ceny volajú po zrušení 100-dolárových bankoviek. A švédska centrálna banka pomaly pracuje na bezhotovostnej spoločnosti. To je však iba začiatok na ceste k niečomu omnoho väčšiemu,“ upozorňuje vo svojom komentári na aktuality.sk.

Finančným fenoménom uplynulého roka je podľa ekonóma jednoznačne bitcoin. „Jeho úspech je taký veľký, že naň musia reagovať takmer všetci. Niektorí sa ho snažia kúpiť, iní implementovať a tí prezieravejší využiť systém jeho fungovania – blockchain, pre seba. A Rusko v tomto smere vedie,“ podotýka Ižip.

Systém blockchain, koniec čiernej ekonomiky

Prečo je systém blockchain zaujímavým pre vlády? „Bitcoin má jednu obrovskú výhodu. Stojí za ním technológia (blockchain), ktorá zaznamenáva všetky transakcie, ktoré sa kedy s bitcoinom udiali. Každá jedna transakcia, ktorú ktokoľvek vykonal, je zapísaná v tomto dátovom denníku,“ objasňuje Ižip a pokračuje, „čo je najväčším snom vlády? Že bude mať prehľad nad všetkými peňažnými transakciami, ktoré boli s menou krajiny kedy vykonané. Takto môže poľahky zabrániť nielen praniu špinavých peňazí, ale najmä vidí a môže zdaniť každú transakciu v krajine. Už žiadna sivá a ani čierna ekonomika.“

Finančným fenoménom tohto roku je jednoznačne bitcoin. Jeho úspech je taký veľký, že naň musia reagovať takmer všetci, tvrdí ekonomický analytik Ronald Ižip Zdroj: TASR

Ekonóm ale zároveň upozorňuje, že všetci utopisti, ktorí si myslia, že bitcoin vytvorí nové decentralizované svetové peniaze, sa hlboko mýlia. „Naopak, bitcoin dá vládam návod, ako lepšie a efektívnejšie zdaňovať a kontrolovať oficiálne peniaze,“ hovorí Ižip.

Spôsob, ako to docieliť, je pritom podľa jeho slov celkom jednoduchý. „Popri súčasnom eure by sa paralelne mohlo zaviesť aj kryptoeuro, ktoré bude mať rovnakú hodnotu. Bude však iba digitálne,“ navrhuje.

Budúcnosť bez hotovosti a kryptoeuro

Získať kryptoeuro by podľa neho potom mohol každý, kto má občiansky preukaz s čipom, pričom takýto občiansky preukaz by mohol slúžiť ako digitálna peňaženka, ktorá by overovala a vykonávala transakcie.

Ak by tento systém fungoval, postupne by sa mohlo začať znižovať množstvo transakcií, ktoré sa môžu vykonávať  hotovosťou. „Až kým sa hotovosť a všetky iné peniaze úplne nezakážu. Všetky eurá na bankových účtoch sa premenia na kryptoeurá. A hra s akýmikoľvek slobodnými peniazmi končí,“ konštatuje Ižip.

Úspech bitcoinu tak podľa jeho slov môže zničiť nielen seba, ale aj peniaze, ako ich poznáme.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 234,571 +1,544 Dnes Úmrtí 3,965 +71 Dnes Uzdravení 186,683 Infikovaných 43,923 Last updated: 23. januára 2021 - 18:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky