nedeľa, 29 novembra, 2020
-0.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Komentátor nechápe zákaz reklamy: Rúhanie a urážka náboženstva? V 21. storočí…

Komentátor nechápe zákaz reklamy: Rúhanie a urážka náboženstva? V 21. storočí…

Ide o zákaz reklamy zo strany českej Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie na službu odloženej platby v e-shopoch. V klipe sa totiž objavuje bližšie nešpecifikovaný prorok a texty „v Twistovi spoznáš spásu“ či vyvolávanie Twista a odloženie platby v mene Twista. Ľudia sa začali sťažovať a problém bol na svete.

„Hoci Arbitrážna komisia uznáva, že motívom zadávateľa pravdepodobne nebola snaha zasiahnuť do náboženského cítenia spotrebiteľov, upozorňuje, že rozhodujúcim prvkom nie je subjektívne vnímanie reklamy zadávateľom či motivácie zadávateľa, ale to, ako reklamu vníma verejnosť,“ poznamenala Arbitrážna komisia rady a reklamu zakázala.

„A ja sa pýtam – úplne dezorientovane – prečo vlastne. Kristus hlásal lásku, spásu a odpustenie. Skutočne si niektorý kresťan myslí, že to uráža jeho Boha, jeho vieru a tradíciu?“ poznamenal Doležal sa slovami, že nebola preliata krv, len si niekto urobil žart.

Pôvodný text TU.

On sám ako budhista toto podľa svojich slov nerieši, keď zazrie Budhu niekde v reklame. „A ako naozaj dôverujúcemu a zásadovému budhistovi je mi úplne jedno, či si z Budhu niekto robí žarty. Je to medzi ním a Budhom. Ja dobre viem, že Budha sa na vtipkára nehnevá, a rozhodne ani mňa, ani Budhu tie reklamy neurážajú,“ povedal Doležal.

„Prečo má byť kolektívna iracionálnosť viery chápaná vyššie a posvätnejšie ako iné iracionálnosti a kolektívna identita? Je úplne v poriadku, kóšer a prijateľné, keď si niekto strieľa z fanúšika Baníka. Je úplne v poriadku a kóšer, keď si robí niekto žarty z vegána. Hneď ako však hrot vtipu zamieri na ľudí postihnutých kolektívnou náboženskou iracionálnosťou, je zle a spoločnosť sa tvári, akoby náboženstvo bolo nejakým nadradeným, posvätným a osobitnú starostlivosť zasluhujúcim si fenoménom, ktorý má nárok požívať zvýšenú ochranu. Ktorý má nárok nebyť používaný v reklame, nebyť zosmiešňovaný a znižovaný,“ uzavrel so slovami, či prehrešky ako rúhanie nepatria skôr minulosti.

„Zoberme si napríklad rybárov – skupinu spojenú podobne ako katolíci nejakým spoločným záujmom a spoločným videním sveta. Rybárov sme štandardne zvyknutí nazývať frázou ,tichí blázni'. Je to urážlivé, je to dehonestujúce, a nikomu to neprekáža. Tak prečo majú mať veriaci nejaké nadštandardné výnimky?“ uzavrel otázkou Doležal.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

USA by mohli využiť atentát na iránskeho vedca ako zámienku na akciu, myslí si Kosačov

Spojené štáty by mohli využiť atentát na iránskeho jadrového fyzika Mohsena Fachrizádeha-Mahábádího ako zámienku na začatie rozsiahlej vojenskej akcie na Blízkom východe,...

Dnes je prvá adventná nedeľa. Symbolom adventu je veniec so štyrmi sviečkami

Symbolom duchovnej prípravy na slávenie Vianoc - adventu - je v kresťanskej cirkvi adventný veniec so štyrmi sviečkami. Tie sa zapaľujú postupne počas...

Etiópska armáda dobyla Mekele, metropolu odbojného štátu Tigraj

Etiópska armáda dobyla mesto Mekele, metropolu odbojného štátu Tigraj. Oznámil to v sobotu etiópsky premiér Abiy Ahmed, ktorého citovala agentúra DPA.

Desaťtisíce ľudí vo Francúzsku protestovali proti policajnému násiliu

Desaťtisíce ľudí sa v sobotu vo francúzskych mestách zúčastnili na protestoch proti policajnému násiliu. V Paríži a niektorých ďalších mestách demonštrácie vyústili...

ANALÝZA Black Friday aj predvianočné nákupy budú viac online. Analytička upozorňuje na možné riziká

Zákazníci v Európe, vrátane Slovenska, plánujú tento rok na nákupy počas Black Friday a v predvianočnom období míňať viac online. Situáciu ovplyvňuje koronakríza....

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov vrátane prvého Afroameričana

Pápež František v sobotu vymenoval 13 nových kardinálov, medzi ktorými je aj vôbec prvý kardinál afroamerického pôvodu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novela zákona o štátnom občianstve by sa mohla predložiť začiatkom nového roka, uviedol rezort vnútra

Novelu zákona o štátnom občianstve by mohol rezort vnútra predložiť na rokovanie vlády začiatkom budúceho roka. Pre TASR to uviedla Petra Friese...
Slovensko
Pozitívne vzorky 104,632 Úmrtí 798 Uzdravení 62,094 Infikovaných 41,740 Last updated: 29. novembra 2020 - 08:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky