pondelok, 13 júla, 2020
19.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Studená vojna mala jednu výhodu. Museli sa dohodnúť, aby z nej nevznikla...

Studená vojna mala jednu výhodu. Museli sa dohodnúť, aby z nej nevznikla horúca vojna, glosuje novinársky nestor Syruček

Ako hodnotíte tento rok z medzinárodného hľadiska? Predovšetkým zo vzťahu dvoch mocností – Ruska a USA? Zažívame začiatky studenej vojny?
 
Som rád, že sme sa dožili v pokoji a mieri Vianoc. Je to trochu smutné, že to považujem za najlepší medzinárodný výsledok tohto roka, ale podľa toho, čo čítam vo svetovej tlači alebo vidím na televíznych obrazovkách u nás a na internete, je to po všetkých tohtoročných prechmatoch asi to najlepšie, čo môžem napísať.
 
Vybuchujú iba petardy. ale tento rok sa na nás nevalili prívaly vody ani utečencov. Ani si vždy neuvedomujeme, že žijeme v našej českej kotline ako v pelešteku, v akom sa u nás dom váľa bišonka Adélka. Pravda, vstali sme z neho, aby sme šli voliť alebo si teraz vypočuť prezidentských kandidátov, ako budú sľubovať veci, ktoré nikdy nebudú môcť splniť, lebo takéto právomoci naše prezidenti nemajú.
 
Bohužiaľ, majú ich tí, od ktorých závisí osud planéty. Poprajú si tí dvaja, Trump a Putin, šťastné a pokojné Vianoce? Iste, majú to zložitejšie, v ich krajinách sa slávi podľa rôznych kalendárov a teda aj v rôznych časoch. Kiež by však bol jediný rozdiel v tom, že u jedných je to 24. decembra a u druhých 7. januára! Rád by som veril, že sa už konečne stretnú nielen preto, aby si pred kamerami potriasli rukami, ale najmä aby sa dohodli, ako sa dá žiť vedľa seba na jednej planéte a vzájomne na seba nemieriť jadrovými raketami.
 
 
Vladimir Putin a Donald Trump Zdroj: TASR
 
Akokoľvek to znie paradoxne, studená vojna mala jednu výhodu: museli sa dohodnúť, aby z nej nevznikla horúca vojna. V súčasnosti nie je situácia takto vyhranená, nejde o opakovanie histórie, napriek tomu však všetci cítime, že v bezpečí nežijeme. V čom je problém? Veď Spojené štáty americké a Ruskú federáciu nerozdeľuje vzájomne sa vylučujúca ideológia:
 
Amerika je najvyspelejšou kapitalistickou krajinou a Rusko sa stalo štátom s najdivokejším kapitalizmom. Alebo práve v tom spočívajú tie ťažkosti? Alebo, keď zmizol reálny protivník, musíme si ho vytvoriť, aby sme dali zmysel svojej politike, pretože inú ani nevieme robiť?
 
Najväčším reálnym výsledkom konca studenej vojny v Európe bolo zjednotenie Nemecka. Kým k tomu došlo, na oboch stranách vtedajšej padajúcej železnej opony sa báli: čo na to povedia generáli? Dovolia to? Mám dojem, že dnes sme v podobnej situácii: objavila sa reálna šanca, aby sa zjednotilo nielen Nemecko, ale v podobnom duchu vlastne celý svet. Čoho sa však dnes bojíme? Tiež generálov?
 
Pozrime sa na vzťahy v Európe – Ukrajina bola plná udalostí a o nič menej ich nebolo vo Francúzsku…
 
Lakmusovým papierikom vzťahov v Európe sú zasadnutia Európskeho parlamentu. Na tom decembrovom v Štrasburgu som sa zúčastnil a zrejme som urobil dobre: ??keď boli poslanecké lavice pri rokovaniach takmer prázdne, aspoň sa zaplnila – aj mojou zásluhou – novinárska  galéria. Aby som poslancom príliš nekrivdil – ak došlo k hlasovaniu, vždy sa ich zbehlo dosť, aby platilo. Aké otázky sa tu preberali? Predovšetkým príprava Európskej rady, teda schôdzky hláv štátov a predsedov členských krajín, ktorá sa by mala zísť 23. februára.
 
Na jej programe by malo byť otvorenie a začiatok štruktúrovanej spolupráce v oblasti obrany (PESCO), ktorú podpísalo 23 členských štátov, ďalej migrácia, vzdelávanie, kultúra, závery sociálneho summitu v Göteborgu, na ktorom schválili sociálny pilier EÚ. Parlament mal však na programe aj iné otázky.
 
Aby som uviedol šírku ich pôsobnosti, vymenujem aspoň niektoré: boj proti zneužívaniu detí, návrh nariadenia Európskej komisie, ktorým sa povoľuje používanie určitých typov fosfátov v mrazenom mäse, z ktorého sa pripravuje hlavne kebab, európska stratégia pre nízkoemisnú mobilitu. Slávnostným okamihom bolo každoročné udeľovanie Sacharovovej ceny bojovníkom za slobodu myslenia a ľudské práva. Tentokrát ju dostali predstavitelia venezuelskej opozície. Už len z tohto odpočtu vidíte, ako musia byť poslanci uháňaní, aby zvládli túto šírku problémov.
 
Pre nás bola v poslednom čase azda najpriaznivejšia správa o liste, ktorý poslal predseda Európskej rady Donald Tusk všetkým členským vládam, že centrálne stanovené mechanizmy prerozdeľovania migrantov nefungujú, a preto je potrebné hľadať iné cesty na riešenie problému migrácie. Odporúča nájsť konsenzus do júna 2018.
 
 
Donald Tusk Zdroj: TASR
 
Mňa však v poslednom čase veľmi zaujal prejav francúzskeho prezidenta Macrona, ktorý vyjadril v desiatich bodoch svoj názor na úplnú reorganizáciu Európskej únie a jej orgánov. Macron navrhuje šesťmesačnú lehotu, počas ktorej by sa malo o jeho návrhoch diskutovať v jednotlivých členských štátoch najmä vo verejnosti, a potom by sa malo rozhodnúť, čo prijať a čo nie. Návrh je vskutku revolučný, ale keď som sa skusmo pýtal niekoľkých poslancov, čo o návrhu hovoria, odpovedali mi, že sa s ním ešte neoboznámili. Z toho pre mňa vyplývajú dva závery: buď ho Francúzsko málo spropagovalo, alebo akákoľvek reforma nenachádza v parlamente živnú pôdu. Len pripomeniem aspoň jeden bod, ktorý sa dotýka priamo parlamentu: aby sa v najbližších voľbách v roku 2019 volili poslanci nie podľa národného kľúča, ale celoeurópskeho, jednoducho bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú. Keď Európsky, tak európsky…
 
… a čo teda Ukrajina?
 
Napriek tomu, že pravoslávna Ukrajina vianočné sviatky neslávi spoločne s nami, zdá sa mi, že jej prišiel pod stromček – presnejšie jolku – výborný darček: podľa agentúry Moody sa ukrajinská ekonomika spamätáva z krízy rokov 2014 – 2015. Dokazuje to rast hrubého domáceho produktu, ktorý bol za tento rok dvojpercentný. Výhľad na budúci rok predpokladá rast HDP o 3,5 percenta. Predseda vlády Vladimír Grojsman sa vyjadril, že ním navrhovaný rozpočet na nasledujúci rok počíta s troma percentami ako minimom.
 
Vláda na zasadnutí 1. decembra stanovila plán rozvoja Ukrajiny na roky 2018 – 2020. Podľa neho by v roku 2019 ma HDP vzrásť o 3,6 percenta a v nasledujúcom roku dokonca o štyri percentá. Počíta sa však aj s rastom cien, a to na úrovni 109, 106,5 a 105 percent. Nezamestnanosť by mala tiež klesať a to z 9,1 až na 8,5 percenta z práceschopného obyvateľstva. Reálne mzdy by mali mať nárast o 9,6 percenta. O zlepšenej pozícii Ukrajiny svedčí aj to, že Európska banka EBRD sa rozhodla povoliť jej úver 25 miliónov eur na výstavbu bioplynového závodu v Vinnickej oblasti, ktorý bude najväčším na svete. O stabilizácii ukrajinského trhu tiež svedčí, že naň oficiálne vstúpila IKEA.
 
Ukrajina rastie aj inak. Napríklad v exporte zbraní krajina poskočila v zozname vývozcov o sedem priečok a predala zbrane za viac ako miliardu dolárov. Mimochodom, tretie Rusko ich predalo za 26,6 miliardy, ale absolútne prvenstvo si držia USA, ktorým patrí 58 percent svetového obchodu so zbraňami. Nebojte sa, žiadne odzbrojovanie nás nečaká.
 
Čo vás v tomto roku pozitívne prekvapilo alebo dokonca pobavilo?
 
Priznám sa, som samoľúby, a tak ma poteší, keď ma niekto cudzí, napríklad v obchode, v električke alebo na ulici zastaví a povie mi, že ma sleduje a s chuťou si prečíta, čo píšem. To je balzam na dušu, znak toho, že nepíšem úplne nadarmo a že azda aj trochu rozumiem tomu, čo píšem. Bol by som rád, aby každý vo svojej profesii, nech už robí čokoľvek, počul aj od náhodného človeka, že to, čo urobil, bolo na niečo dobré, že to niečomu alebo niekomu poslúžilo. Každá naša práca má mať zmysel, potom bude mať zmysel aj náš život.
 
Som už dosť starý na to, aby som si vedel vážiť každé také uznanie a prial by som všetkým, aby to platilo u nich rovnako. Potešilo ma, keď sa znovu v decembri ako každý rok zišla naša rodina, a je nás dvadsaťdva, aby sme zistili, že všetkým sa darí dobre. Viem, že to vždy nejde, ale keď sa to podarí, vážme si to. A tu morku, ktorú sme k tomu mali, sme zjedli celú. Chutilo nám, a to je dobre, keď človek ešte chutí a má apetít napriek všetkým problémom žiť v tejto krajine a v týchto časoch.
 
…a bolo niečo doslova absurdné, čo vás zdvihlo zo stoličky? To už nemusí byť silou-mocou len pozitívne…
 
Keď niekto nie je taký veľký, ako by si predstavoval, je problém, ako sa s tým vyrovnať. Ak si to niekto myslí o svojom štáte, je to asi ešte väčší problém. Ukrajina stále zápasí s tým, že ju niekto utláča, niekto jej nepraje, niekto považuje za politického outsidera. Aby to napravili, vyriešili to v Kyjeve úplne originálnym spôsobom.
 
Mestská rada rozhodla, že postaví desiaty najväčší stožiar a naň zavesí ukrajinskú vlajku – hádam aby ju bolo vidieť z celej Európy. Stožiar má byť vysoký 75 metrov s hmotnosťou 85 ton. Mesto na to uvoľnilo 50 miliónov hrivien. Rovnakú sumu, s akou sa ráta napr. na boj proti HIV. Stožiar majú vztýčiť 23. augusta 2018, čo je Deň vlajky, ktorý sa slávi rovnako ako Deň matiek alebo učiteľov, alebo neviem čoho ešte. Zostáva ešte otázka: bude to stačiť, aby ju uvideli aj z Bruselu? Ale z Moskvy radšej nie…
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Oficiálne výsledky poľských prezidentských volieb: Duda definitívne s 51,03 percenta

Úradujúci poľský prezident Andrzej Duda sa stal víťazom nedeľňajšieho druhého kola prezidentských volieb so ziskom 51,03 percenta hlasov. Potvrdila to v pondelok...

Bude kandidovať? Šeliga to prezradí počas niekoľkých dní

Podpredseda strany Za ľudí a parlamentu Juraj Šeliga oznámi počas niekoľkých dní, či bude kandidovať na predsedu strany. Uviedol to na pondelkovej...

Súd s Kotlebom zrušili. Z Najvyššieho súdu sa nevrátil spis

Termín hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) s obžalovaným predsedom opozičnej ĽSNS Marianom Kotlebom v kauze kontroverzných šekov bol zrušený. Dôvodom...

Johnson odporúča Britom nosiť rúška aj v obchodoch

Britský premiér Boris Johnson v pondelok povedal, že ľudia by mali nosiť rúška v uzavretých priestoroch, ako sú obchody, informovala agentúra Reuters....

Poučený kauzou Kollára, dovolím si pomlčať. Uviedol premiér k diplomovke ministra školstva

Premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) by bolo ľúto, ak by vláda prišla o Branislava Gröhlinga (SaS) ako ministra školstva. Vyhlásil to v pondelok...

Slovensko zaradí Britániu medzi menej rizikové krajiny. Celoplošné opatrenia zatiaľ nehrozia, potvrdil premiér

Slovensko zaradí Veľkú Britániu na zoznam menej rizikových krajín z pohľadu šírenia nového koronavírusu. Oznámil to po pondelkovom zasadnutí konzília odborníkov na...

O výstavbe cesty nemôžu rozhodovať emócie a trvalé bydlisko funkcionára, hodnotí sto dní vlády na doprave Kmeť

Jaroslav Kmeť je vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR prvých 100 dní. Pod jeho agendu spadajú železničná a...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,902 +1 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 381 Last updated: 13. júla 2020 - 23:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky