streda, 20 januára, 2021
2.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Brusel má strach. Poriadny. Je toho naraz dosť...

Brusel má strach. Poriadny. Je toho naraz dosť…

V úvode textu sa však server zmieňuje o českých prezidentských voľbách a hlavným favoritom, pochopiteľne, nazýva súčasnú hlavu štátu Miloša Zemana. Toho označuje za „politicky nekorektného provokatéra“. „Ak obháji tento mesiac svoj prezidentský mandát, Andrej Babiš bude môcť vytvoriť stabilnú vládu a Európska komisia to bude mať vo veci presadenia utečeneckých kvót a kontroly zbraní s Českou republikou ešte zložitejšie.“

Ako druhé prídu na rad talianske parlamentné voľby, ktoré sa konajú na začiatku marca. Podľa aktuálnych prieskumov by zvíťazilo euroskeptické Hnutie piatich hviezd na čele s kontroverzným Beppem Grillom, ktorý sa drží na tridsiatich percentách. Približne o päť percent menej má vládnuca ľavicová Demokratická strana. O tretie miesto súperia spriaznené strany Liga severu a Forza Italia niekdajšieho niekoľkonásobného premiéra Silvia Berlusconiho.

Beppe Grillo

Beppe Grillo. Zdroj: TASR

Nie je vylúčené, že by vzhľadom na nové volebné pravidlá mohlo dôjsť k Berlusconiho comebacku. Na to by však doyen talianskej politiky potreboval, aby mu bolo umožnené kandidovať aj napriek tomu, že bol pred štyrmi rokmi odsúdený za daňové podvody. Forza Italia a Liga severu by mohli vytvoriť silný tandem. Ako však uvádza Politico, šéf Ligy severu Matteo Salvini nezavrhuje ani prípadnú spoluprácu s Demokratickou stranou.

Štrnásť dní po talianskych parlamentných voľbách sa budú konať prezidentské voľby v Rusku. Ak vo všetkých ostatných voľbách nemajú kandidáti a strany nič isté, v Rusku je dopredu rozhodnuté. Vladimir Putin určite zvíťazí a začne svoje pravdepodobne posledné prezidentské obdobie, ktoré vyprší v roku 2024. Politico sa v tejto súvislosti zmieňuje o tom, že jedinému aspoň trochu dôstojnému kandidátovi, advokátovi Alexejovi Navaľnému, bolo znemožnené sa volieb zúčastniť. Nemá totiž čistý trestný register.

Vladimir Putin

Vladimir Putin. Zdroj: TASR

Na jar ďalej prebehnú parlamentné voľby v Maďarsku, kde síce nedosiahne vládnuca strana Fidesz také presvedčivé víťazstvo ako Vladimir Putin v Rusku, ale ani o jej úspechu veľa ľudí nepochybuje. Strana na čele s veľkým kritikom Európskej únie Viktorom Orbánom v prieskumoch atakuje hranicu 30 %, zatiaľ čo ľavicová opozícia zrejme nedosiahne ani dvojciferný výsledok. Ako píše Politico, témou maďarských volieb sú tiež aktivity miliardára Georgea Sorosa.

Vrásky na čele bruselským elitám spôsobujú aj parlamentné voľby vo Švédsku, ktoré prebehnú v prvej polovici septembra. Vládnuci socialisti sa dlhodobo držia na čele prieskumov a pred druhými „umiernenými“ majú náskok najmenej päť percent. Problém pre nich však predstavuje pokles ich koaličného partnera, Strany zelených. Ak by sa do parlamentu nedostala, museli by si socialisti hľadať nového partnera, čo by nemuselo byť vôbec ľahké.

Mediálnym aj politickým establishmentom ostrakizovaní Švédski demokrati pred niekoľkými mesiacmi ovládali prieskumy, ale teraz sú až tretí a pod hranicou 20 %. Nie je veľmi reálne, že by dokázali do jesene výraznejšie zabodovať. Celkom iste by však mohli oproti necelým 13 % z minulých volieb nejaké to percento navyše získať. Problémom pre Švédskych demokratov je rovnako ako napríklad pre Wildersovu Stranu za slobodu to, že s nimi nechce žiadna z ostatných strán spolupracovať.

Volebný maratón sa uzavrie na konci roka v Poľsku, kde sa konajú miestne voľby. Vládnuca konzervatívna strana Právo a spravodlivosť si udržiava nadštandardnú voličskú podporu okolo 50 % a nemožno očakávať, že by v miestnych voľbách došlo k nejakým závažným zmenám. Treba v tejto súvislosti upozorniť na neskrývanú nevôľu vedúcich predstaviteľov Európskej únie, ktorí poľskú vládu vytrvalo kritizujú: raz za reformy súdnictva, inokedy za postoj k potratom a v neposlednom rade aj za odmietanie utečeneckých kvót.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 228,778 +2,484 Dnes Úmrtí 3,737 +100 Dnes Uzdravení 176,864 Infikovaných 48,177 Last updated: 20. januára 2021 - 22:41 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky