streda, 28 júla, 2021
20.2 C
Bratislava
ÚvodArénaEšte 5 percent. Miloš Zeman je vysoko a možno smeruje k totálnej...

Ešte 5 percent. Miloš Zeman je vysoko a možno smeruje k totálnej „bombe“, akú si želajú jeho fanúšikovia

Zeman skutočne má šancu byť zvolený hneď v prvom kole. Prieskum s najvyšším ziskom Miloša Zemana teraz priniesla agentúra STEM, píše TN.cz. Súčasného prezidenta Českej republiky by podľa neho volilo viac ako 45 percent ľudí. Na druhom mieste by skončil Jiří Drahoš s 30 percentami a na treťom mieste potom Michal Horáček s 10 percentami.

Ďalej nasleduje Pavel Fischer, Mirek Topolánek s 5,5 %, Marek Hilšer, Vratislav Kulhánek, Petr Hannig a Jiří Hynek. „Celkovo sa dá povedať, že situácia je taká stabilná, ustálená,“ podotkol k prieskumu riaditeľ agentúry STEM Jan Hartl.

Najviac ľudí, ktorí volia prezidenta Miloša Zemana, je medzi tými, ktorí majú základnú školu a výučný list, ukazuje tiež prieskum. Naopak, ľudia s maturitou a vysokoškoláci by dali hlas Pavlovi Fischerovi.

„Je pred nami už len pár dní do prvého kola. Ľudia, mobilizujme všetkých okolo seba, nenechajme sa poraziť. Štvrť storočia tu víťazí menšina, ktorá ide voliť, aby sama sebe zaistila blahobyt. Oni sú múdri a bohatí, oni si uvedomujú, že musia držať spolu. Mlčiaca väčšina si spolupatričnosť k sebe, bohužiaľ, neuvedomuje. Často sa nechá rozdeliť, často radšej zostane mlčať a sedieť doma. Dokážme, že to tak nenecháme! Mobilizujte ostatných a zvoľme Miloša Zemana v prvom kole,“ požiadal priaznivcov Miloša Zemana poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna. A nie je ani zďaleka sám, kto by si prial, aby česká hlava štátu zvíťazila v prvom kole.

Zdroj: Facebook/Foldyna Jaroslav

To, že Miloš Zeman je jasným favoritom prezidentských volieb, ukazuje nejeden prieskum. Napríklad predvianočný prieskum agentúr Kantar TNS a Median pre Českú televíziu. Zemanovi by podľa volebného modelu dalo hlas 43,5 percenta ľudí, Jiří Drahoš by získal podporu od 28,5 percenta voličov. Ukazuje sa navyše, že volebný výsledok Miloša Zemana by mohol byť ešte lepší, keby súčasnému prezidentovi Českej republiky dali hlas všetci, ktorí to zvažujú. V takom prípade by Zeman teoreticky mohol vyhrať už v prvom kole.

Spoločnosť SANEP priniesla v novembri prieskum, ktorý sľubuje Milošovi Zemanovi postup do druhého kola prezidentských volieb. V prvom kole by ho volilo asi 30 percent ľudí. Druhý v poradí je profesor Jiří Drahoš, ktorého voľbu zvažuje 23,6 percenta voličov. Tretiu priečku obsadil Mirek Topolánek. Nad tým, že dá hlas expremiérovi za ODS, uvažuje 16,8 percenta voličov. Michal Horáček je štvrtý so ziskom 9,7 percenta. Rebríček uzatvárajú Petr Hannig, ktorého chce voliť 3,1 percenta voličov, a Vratislav Kulhánek, o voľbe ktorého uvažujú necelé dve percentá voličov.

Aj agentúra STEM/MARK pred Vianocami priniesla prieskum, podľa ktorého si veľké percento Čechov želá, aby Miloš Zeman pokračoval v úrade prezidenta. Zeman dostal podporu 47 percent respondentov, odmietavo sa k nemu vyjadrilo 54 percent. Ale pozor. Ešte vyššiu podporu mal podľa tohto prieskumu profesor Jiří Drahoš. Bývalému predsedovi Akadémie vied ČR vyjadrilo v prieskume po zaokrúhlení odpovedí „určite áno“, „skôr áno“, „určite nie“ a „skôr nie“ podporu 60 percent opýtaných ľudí, opačne sa vyjadrilo 41 percent. Ako jediný z deviatich adeptov na prezidenta má podľa prieskumu viac podporovateľov než odporcov.

Niektoré odhady tiež ukazujú, že by mohol Miloš Zeman prehrať, ak by sa konalo druhé kolo prezidentských volieb, v ktorom by bojoval proti Jiřímu Drahošovi. Práve preto, že ten najmenej zo všetkých kandidátov štiepi spoločnosť.

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš. Zdroj: Facebook/Jiří Drahoš

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,488 +82 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,437 Infikovaných 517 Last updated: 28. júla 2021 - 19:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -