pondelok, 26 júla, 2021
18.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Babiš má veľký problém: Správu OLAF-u o Čapím hnízde

Babiš má veľký problém: Správu OLAF-u o Čapím hnízde

Vyšetrovatelia v nej dospeli k záveru, že na spoločnosť Agrofert a príjemcu dotácie možno pozerať ako na “prepojené” podniky. Žiadateľ o dotáciu pritom podľa vyšetrovateľov poskytol Regionálnemu operačnému programu Stredné Čechy nepravdivé údaje a ďalšie dôležité informácie zatajil, informoval server iDNES.cz.

Správa potvrdzuje už známe závery z vyšetrovania dotácie pre Čapí hnízdo, v súvislosti s ktorou boli českou políciou obvinení Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (obaja z hnutia ANO).

V jej zhrnutí európski vyšetrovatelia píšu, že pre rodinné väzby medzi vlastníkmi Agrofertu a farmy Čapí hnízdo nemožno na oba tieto subjekty pozerať ako na ekonomicky nezávislé. Závery správy potvrdzujú, že i samotná žiadosť o dotáciu bola problematická.

Vyšetrovatelia ďalej v správe upozorňujú, že “v súlade s platnými právnymi predpismi je teda Európska komisia oprávnená takémuto príjemcovi odmietnuť poskytnutie finančnej podpory”.

Na základe zistených skutočností sa OLAF domnieva, že “príprava a realizácia projektu boli ovplyvnené početnými porušeniami národnej i únijnej legislatívy”.

Celú správu úrady zverejniť odmietli, pričom české ministerstvo financií zverejnilo zo správy len tri odseky. Úrady sa vo svojom rozhodnutí odvolávali na odporúčanie štátneho zastupiteľstva, ktoré sa vyslovilo proti zverejneniu, keďže to by podľa neho negatívne ovplyvnilo trestné konanie.

Správa OLAF-u k farme Čapí hnízdo prišla do Českej republiky krátko po Vianociach a stala sa súčasťou vyšetrovacieho spisu možného dotačného podvodu. Česká polícia obvinila Babiša, prvého podpredsedu Babišovho hnutia ANO Jaroslava Faltýnka, členov Babišovej rodiny i jeho bývalých manažérov z toho, že neoprávnene čerpali na farmu dotácie z Európskej únie. Polícia žiada o vydanie Babiša s Faltýnkom na stíhanie. Rozhodovať o tom bude česká Poslanecká snemovňa, ktorej mandátový a imunitný výbor odročil v utorok rokovanie o ich prípadnom vydaní na budúci týždeň.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,348 Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,384 Infikovaných 430 Last updated: 26. júla 2021 - 06:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -