streda, 20 januára, 2021
2.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Robili sme si prieskum a čísla vyzerali sľubne. Progresívne Slovensko vidíme ako...

Robili sme si prieskum a čísla vyzerali sľubne. Progresívne Slovensko vidíme ako najbližšieho partnera, hovorí líder SPOLU Miroslav Beblavý

Aké sú hlavné programové ciele vašej strany, ktorými chcete osloviť voličov?
V SPOLU sú ľudia, ktorí sú najlepšími profesionálmi v ich oblasti, či už ide o Jozefa Mihála v oblasti daní, odvodov a sociálnej politiky, Simonu Petrík v témach žien, Vlada Bilčíka v oblasti európskej a zahraničnej politiky alebo Martina Vavrinčíka, ktorý rozumie problematike rómskych komunít. Všetci veľa pracujeme a potrebujeme za sebou vidieť výsledky našej roboty. To chceme ponúknuť aj Slovensku – pozitívnu víziu a príležitosť na zmenu k lepšiemu, ktorá tu dlhodobo chýba. Máme štyri hlavné oblasti, v ktorých chceme nasledujúci rok predstaviť 50 návrhov zákonov.
 
Vybudujeme silnú a modernú ekonomiku, ktorá zabezpečí európske platy a spoľahlivo sa postará o tých, ktorí potrebujú pomoc. Úspešná politika, to nie sú len pozitívne grafy, ale musí  tiež zlepšovať život ľudí. Zavedieme spravodlivý štát, kde platí jeden meter pre všetkých a všade. Potrebujeme štát, na ktorý sa môžeme spoľahnúť a v ktorom sú si všetci rovní – na úrade, na súde či pri výberových konaniach. Bez dôvery totiž nemôžeme vybudovať úspešnú spoločnosť. Musíme zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť a kvalitné vzdelávanie. Bude to chcieť odvahu a veľa práce, no my sme presvedčení, že Slovensko je dostatočne bohaté na to, aby ich svojim občanom poskytlo. V SPOLU sme a zostaneme proeurópski. Európsku úniu budeme vylepšovať a posilňovať, nie podrývať a ničiť. Európske hodnoty a európska kvalita života sú základom, na ktorom staviame.
 
Nebudete si navzájom konkurovať s inou novozaloženou stranou Progresívne Slovensko?
Z časti sa skupiny našich voličov môžu prekrývať. Progresívne Slovensko vidíme ako najbližšieho partnera a sme otvorení spolupráci. Voľby sú však ešte ďaleko.
 
Robili ste si aj vlastný prieskum preferencií? (Ak áno, okolo akej hodnoty ste sa pohybovali?)
Objednali sme si malý prieskum v máji 2017. Pýtali sme sa ľudí, či by zvažovali voľbu strany Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála a čísla vyzerali sľubne. No vtedy sme ešte nemali ani názov SPOLU – občianska demokracia, takže čísla nie sú vypovedné. Stojíme však nohami na zemi. Naším cieľom je hlavne prispieť k výmene vlády Smeru za lepšiu vládu. To sa dá dosiahnuť aj s piatimi percentami a nemusí sa podariť ani s 15 percentami. Ak sa nám to spolu podarí, budeme spokojní.
 
 
V novovzniknutej strane kládli podľa Beblavého dôraz na vysokú profesnú odbornosť svojich členov. Zdroj: archív MB
 
Sú aj osobnosti, ktoré ste chceli získať do svojej strany, no odmietli vstup do politiky?
Áno, snažili sme sa získať ľudí, ktorí by boli pre Slovensko prínosom, ale politika pre nich nie je príťažlivá. SPOLU bude naďalej skupinou slušných a pracovitých ľudí a som presvedčený, že postupom času sa ďalšie osobnosti osmelia a pridajú sa k nám.
 
Naopak, povráva sa, že vaše rady by mohla v budúcnosti rozšíriť aj ministerka Lucia Žitňanská. Čo je na tom pravdy?
Vážim si výsledky práce ministerky Žitňanskej, no ide o špekuláciu. Nerozprávali sme sa o tom, keďže je členkou súčasnej vlády.
 
Tvrdíte, že sa plánujete zúčastniť komunálnych volieb. Aký počet kandidátov zhruba postavíte do volieb?
Číslo ešte naozaj neviem odhadnúť, ale viem s istotou povedať, že sa zameriame na podporu  kandidátov, ktorí sú nám podobní – slušní a pracovití ľudia s čistým štítom, ktorí skutočne dokážu pozdvihnúť životnú úroveň obyvateľov v ich obci či meste.
 
Našou stratégiou nebude kvantita za každú cenu, podporíme radšej menší počet spoľahlivých kandidátov. Táto stratégia nám zafungovala vo voľbách do VÚC, kde kandidáti s našou podporou vyhrávali, pretože boli naozaj preverení a kvalitní.
 
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 228,778 +2,484 Dnes Úmrtí 3,737 +100 Dnes Uzdravení 176,864 Infikovaných 48,177 Last updated: 20. januára 2021 - 23:16 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky