nedeľa, 5 júla, 2020
16.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Fico spochybňuje Kiskovo financovanie prezidentskej kampane. Svoje vlastné účtovníctvo za kampaň však...

Fico spochybňuje Kiskovo financovanie prezidentskej kampane. Svoje vlastné účtovníctvo za kampaň však dodnes presne nezverejnil

Oficiálna kampaň pred prezidentskými voľbami v roku 2014 trvala 15 dní, počas ktorých mohli všetci kandidáti do svojej prezentácie investovať maximálne 133-tisíc eur. Dvaja kandidáti, ktorí postúpili do druhého kola, mohli potom túto sumu minúť ešte raz, píše portál aktuality.sk.

Obaja, Kiska aj Fico, však začali s neoficiálnou prezidentskou kampaňou oveľa skôr. Je teda predpoklad, že obaja minuli výrazne viac ako stanovených 226-tisíc.

Po voľbách Kiska zverejnil svoje náklady na oficiálnu kampaň vo výške 251-tisíc, no priznal zároveň, že na výdavky mimo oficiálnej kampane padlo ešte ďalších asi 1,095 mil. eur. Prezident tvrdí, že všetky tieto výdavky hradil z vlastného vrecka.

Koľko minul Fico, je nejasné

Fico po voľbách uviedol výdavky na oficiálnu kampaň vo výške 265-tisíc. Koľko ďalších finančných prostriedkov bolo vynaložených na početné bilbordy po celom Slovensku, však premiér odmietol uviesť. Ostatní kandidáti vrátane Milana Kňažka a Radoslava Procházku rovnaké informácie bez problémov zverejnili.

Novinári ale trvali na zverejnení všetkých Ficových nákladov na kampaň. Keďže ju celú hradila strana Smer-SD, dostalo sa im odpovede, že celkové náklady budú zverejnené v rámci výročnej správy strany. V tej sa za rok 2014 uvádzajú celkové náklady na volebné kampane 1,7 milióna eur.

Na bilbordoch prezidentský kandidát Robert Fico v Bratislave, 24. januára 2014 Zdroj: TASR

Ibaže v roku 2014 boli okrem prezidentských aj komunálne voľby a eurovoľby. Z výročnej správy Smeru však nie je jasné, v akom pomere bolo spomínaných 1,7 milióna eur rozdelených medzi kampane na tieto tri voľby. Ako píše Denník N, jasné je len to, že táto suma je 2,5-krát vyššia než sumy, ktoré na všetky voľby v roku 2014 minuli ostatné strany dohromady.

De facto je teda dnes situácia taká, že kým Kiska svoje oficiálne aj neoficiálne náklady na kampaň dávno zverejnil, neoficiálna kampaň, ktorú Ficovi viedol Smer, dodnes nebola presne vyčíslená a strana na žiadosti novinárov o uvedenie presnej sumy minutej na neoficiálnu časť Ficovej prezidentskej kampane nereaguje.

Premiér chce nový zákon

Fico v relácii TA3 V politike cez víkend vyhlásil, že Kiska prekročil limit kampane o stovky tisíc eur. „Nejakých 240-tisíc eur sa dalo legálne minúť na prvé a druhé kolo, bavíme sa a hovoríme o stovkách a stovkách tisíc eur, čo išli navyše do kampane pána Kisku,“ povedal šéf Smeru a prezidenta vyzval, aby zverejnil všetky dokumenty týkajúce sa jeho prezidentskej kampane.

Premiér zároveň avizoval, že v prípade, ak prezident sám nezverejní účtovníctvo, ako financoval svoju prezidentskú kampaň, pravdepodobne mu túto povinnosť určí zákon. Ak by parlament takýto zákon prijal, mal by sa vzťahovať aj na súčasných najvyšších ústavných činiteľov, prezidenta, predsedu NR SR a premiéra s tým, že by v ich prípade neplatilo daňové tajomstvo a účinnosť zákona by bola aj retrospektívna.

Prezident Andrej Kiska Zdroj: TASR

„Andrej Kiska zverejňoval výdavky priebežne a dobrovoľne už počas kampane, na rozdiel od Roberta Fica,“ reagovala kancelária prezidenta na Ficove obvinenia. Premiérovi zároveň odporučila, aby sa po štyroch rokoch vnútorne vyrovnal s prehrou v prezidentských voľbách.

Nezrovnalosti týkajúce sa financovania prezidentskej kampane Andreja Kisku prepukli ešte minulý rok. Anonym vtedy zverejnil informácie o vyšetrovaní spoločnosti KTAG, kde bol Kiska konateľom a dodnes je jej spoločníkom. Firma uhrádzala výdavky na Kiskovu propagáciu pred prezidentskou kampaňou a vyvstalo podozrenie, že sa tak dialo aj počas kampane. Potom si na tieto výdavky chcela od štátu uplatniť vratku vo výške 146-tisíc. Vratka jej však uznaná nebola a polícia začala vo veci trestné stíhanie, ktoré bolo napokon zastavené po tom, ako spoločnosť KTAG využila účinnú ľútosť a dane doplatila.

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Analýza: Podľa europrieskumu až 22 % respondentov zo Slovenska úplne alebo čiastočne stratilo počas pandémie prácu

Vypuknutie pandémie nového koronavírusu spôsobilo, že firmy aj zamestnanci si museli zvykať na zásadné zmeny vo fungovaní súkromného aj pracovného života. Niektorí...

Mišenku poslal viedenský sudca do vyšetrovacej väzby

Viliam Mišenka, ktorého zadržala rakúska polícia vo štvrtok (2. 7.) v Badene pri Viedni, pôjde do vyšetrovacej väzby. Rozhodol o tom v...

Boje medzi sýrskou armádou a IS si vyžiadali ďalšie desiatky obetí

Boje medzi sýrskymi silami podporovanými ruským letectvom a teroristickou organizáciou Islamský štát (IS) si vyžiadali za posledných 48 hodín desiatky mŕtvych, informovalo...

“Nepotrebná informácia”. Občianske preukazy bez uvádzania pohlavia

Holandsku sa na občianskych preukazoch v nasledujúcich rokoch nebude uvádzať pohlavie ich držiteľov, pretože ide o "nepotrebnú informáciu", citovala v sobotu ministerku...

Srbsko má ďalších 325 nových prípadov nákazy koronavírusom

Srbsko oznámilo v sobotu 325 nových prípadov nového koronavírusu a osem súvisiacich úmrtí, informovala agentúra HINA. Celkovo je v...

Otvorili Sagradu Famíliu. Zatiaľ exkluzívne pre zdravotníkov

Ikonická bazilika Sagrada Família v španielskom meste Barcelona v sobotu po takmer štyroch mesiacoch znova otvorila svoje  brány pre limitovaný počet návštevníkov, ktorých...

Protest v Ríme: Salvini sa vidí v budúcej vláde. Chce predčasné voľby

V talianskej metropole Rím v sobotu demonštrovalo niekoľko tisícok ľudí a vedúcich predstaviteľov pravicovej opozície za vypísanie predčasných volieb.
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,749 +29 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 255 Last updated: 5. júla 2020 - 02:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky