štvrtok, 4 marca, 2021
11.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Jarjabek sa vysmial konkurencii: Smer je príliš silná a úspešná strana, než...

Jarjabek sa vysmial konkurencii: Smer je príliš silná a úspešná strana, než aby ju prefackávali výťahové straničky. Žiaden Ficov pád sa nedeje a ani sa diať nebude

Viaceré otázky čitateľov Parlamentných listov na Dušana Jarjabka sa týkali už spomenutej migračnej a azylovej politiky v rámci Európskej únie.

Jedna z nich napríklad znela: „Európska komisia podala na Súdny dvor Európskej únie žaloby proti Česku, Maďarsku a Poľsku kvôli ich odmietaniu programu prerozdeľovania žiadateľov o azyl. Ináč v tejto súvislosti sa tak trochu hanbím za Slovensko. Nerozumiem politikom, ktorí presadzujú multikultúru.“

Celý imigračný príbeh je podľa smeráka veľmi kontroverzný a komplikovaný, a to aj na základe spletitosti, komplexnosti a kontroverznosti Dublinského protokolu.

„Pozícia SR je aj vzhľadom na postoj premiéra Fica jednoznačná – odmietame povinné kvóty. Čo viac dodať?“ položil si rečnícku otázku poslanec.

Podobnú otázku dostal skúsený politik aj od čitateľa s prezývkou Leger. Ten sa ho pýtal, či nehrozí, že by podpísaním predmetného protokolu, respektíve jeho ratifikáciou, bola naša krajina „vtiahnutá do veľkých problémov“.

Slovenské NIE kvótam

Akékoľvek obavy sa však 64-ročný rodák z Bratislavy snažil okamžite zažehnať.

„Dublinská dohoda, tak ako všetky iné dohody prijaté Európskou úniou, sú nášmu právnemu poriadku nadradené, a preto ich ani nemožno ratifikovať v NR SR. Iné je, že sa o problémoch vyplývajúcich napríklad z komplikovanej Dublinskej dohody čulo diskutuje v orgánoch EÚ, napríklad v Európskej rade. Stanovisko SR je stále rovnaké – žiadne povinné kvóty! A toho sa držíme, Dublinská dohoda sem, Dublinská dohoda tam,“ razantne odpovedal koaličný poslanec.  

Na Jarjabkov názor smerom k povinným kvótam, respektíve migrácii samotnej, sa pýtal aj iný čitateľ s prezývkou Coin.

„Aký je váš názor na povinné prerozdeľovanie migrantov aj za cenu nátlakového riešenia?“ zaujímalo spomínaného čitateľa.

Tentoraz už Jarjabek odpovedal veľmi stručne, no rovnako razantne.

„Žiadne povinné kvóty! To je stanovisko Slovenska a v ňom sa nič nemení,“ znela jeho veľavravná reakcia.

Vzťahom Slovenska a druhej „premennej“ sa zaoberala aj otázka v oblasti zahraničnopolitických, respektíve veľmocenských, záujmov Ruskej federácie. 

„V diskusiách na sociálnych sieťach, ako aj v TV sa rozdeľuje slovenská populácia na tých, ktorí majú veľký strach z ruskej hrozby, a na tých, ktorí považujú za najväčšieho agresora USA. Ak môžete, ku ktorej z týchto skupín sa radíte vy a ako na takúto polarizáciu pozeráte?“ vyzval k odpovedi politika náš čitateľ s prezývkou Medián.

Samotný respondent sa nechcel púšťať do analýzy oboch veľmocí typu „buď-alebo“. Naopak, na celosvetové geopolitické dianie sa snažil pozerať triezvou optikou.

„Rusko nevnímam ako agresora, a preto sa nebojím ruskej hrozby. No nerobím si ilúzie o žiadnej veľmoci, najmä ak je svetová, teda ani o Rusku a ani o USA. Žiadna svetová veľmoc sa malého Slovenska a ani žiadneho Slováka, a teda ani mňa, nebude pýtať na názor, ak sa rozhodne presadzovať svoj veľmocenský záujem. Na polarizáciu sveta sa pozerám ako na realitu. Možno ako na smutnú realitu, ak si zrátame, koľko jadrových hlavíc vlastnia dovedna Rusko a USA. Môžu svet zlikvidovať šmahom ruky. Dôležité je, aby sa tak nestalo, k čomu podľa mňa majú bližšie Rusi,“ ponúkol svoj pohľad na danú problematiku smerák.

Nerobím si ilúzie o žiadnej veľmoci, najmä ak je svetová, teda ani o Rusku a ani o USA, konštatoval lakonicky Jarjabek. Zdroj: TASR

Otázka z iného súdka bola Jarjabkovi adresovaná v oblasti koncesionárskych poplatkov v RTVS. Majú sa podľa predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá teda koncesionárske poplatky za telerozhlas zvyšovať?

„Koncesie sú pre RTVS významným zdrojom príjmov, ba pán Rezník kritizuje, že sa nezvyšovali už 15 rokov. Faktom zostáva, že slovenský rozhlasový a televízny trh je výrazne menší ako český, čo je badateľné najmä v príjmoch a možnostiach. Televízni diváci totiž našu ,telkuporovnávajú práve s českou a predhadzujú našim tvorcom vyššiu kvalitu českej. Ibaže zvyšovať kvalitu programu bez zvyšovania príjmov je ťažké, najmä ak sa jednostaj spochybňujú koncesie či jednostaj navrhujú riešenia cez štátny rozpočet. Treba sa konečne rozhodnúť. Tak či onak, treba už tento gordický uzol rozťať, inak sa nepohneme,“ mieni náš odpovedajúci.  

Zaujímavú tému otvorila aj čitateľka Tonka. Tá sa Jarjabka pýtala, aký je jeho názor na možný vznik rozvojovej banky štátov V4, ktorý inicioval poľský premiér Morawiecki.

Jarjabek by takúto ideu nezavrhoval, skôr naopak. „Nie som ekonóm, tobôž nie bankár. Ale myšlienka sa mi pozdáva,“ uviedol.  

Zvyšovať kvalitu vysielania RTVS bez zvýšenia koncesionárskych poplatkov podľa Jarjabka nemožno (ilustračné foto).Zdroj: Facebook, Miesta Mesta

Iné otázky smerovali k Jarjabkovmu súčasnému „zamestnávateľovi“, najsilnejšej domácej strane Smer-SD. Jeden z čitateľov si zafilozofoval a dal nášmu respondentovi hypotetickú otázku, ktorá znela takto.

„Pán Jarjabek, taká úvaha. Ak by Smer aj vyhral voľby, ale nezostavil by vládu, išiel by, samozrejme, do opozície. Myslíte si, že aj po tejto tzv. ,porážkeby si udržal volebné hlasy? Neuvrhlo by to Smer k čoraz menšej podpore?“

Pozitívna smerácka budúcnosť

Niekdajší poslanec HZDS, respektíve ĽS-HZDS, odpovedal so sebadôverou. Aj podľa jeho odpovede sa zdá, že budúcnosť partaje okolo Roberta Fica rozhodne nevidí v čiernych farbách.

„Smer-SD už aj vyhral voľby a nezostavil vládu, a čo? Bol v opozícii a v nasledujúcich voľbách vládu zostavoval. Smer-SD je príliš silná a príliš úspešná strana, než aby ju prefackávali ,výťahové straničky'. To však neznamená, že sa Smer-SD nemôže ocitnúť v opozícii. Otázkou ostáva – na ako dlho? Všeobecne totiž platí, že päťkrát nula je nula, ak mi dobre rozumiete,“ odpovedal rovnako filozoficky Dušan Jarjabek.

Ďalšia otázka týkajúca sa Smeru bola už oveľa konfrontačnejšia.

„Do akej strany sa vopcháte po blížiacom sa páde Fica a Smeru?“ spýtal sa jeden z našich čitateľov Jarjabka provokatívne.

Ten sa však do žiadnej mediálnej prestrelky nechcel púšťať, hoci si neodpustil poznámku: „O páde Fica a Smeru-SD sa s vami nebudem zhovárať, lebo nič také sa nedeje a ani nebude diať,“ zmietol zo stola akékoľvek pochybnosti na túto tému jeden z trojice podpredsedov poslaneckého klubu Smer-SD.

Jarjabek (v strede) so svojimi straníckymi kolegami. Zdroj: TASR

Na záver sa reč zvrtla aj na islamský fundamentalizmus, ktorý nie je, našťastie, v našich zemepisných šírkach priamou hrozbou, no v západnej Európe už islamskí teroristi neraz zanechali svoju krvavú stopu. Možno aj preto zaujímalo čitateľku Terezu politikovo stanovisko. 

„Šaría prehlasuje, že je najvyšším zákonom na svete a všetky ostatné právne predpisy sa musia podriadiť islamskému právu (šaría) – sloboda slova, otroctvo a otrokárstvo, práva žien a dualizmus, džihád a rodinné právo. Ústava SR je najvyšší právny dokument a nemôže ustúpiť žiadnemu inému právnemu predpisu. Dokážeme zachovať princíp sekularizmu?“ zaujímalo už spomínanú čitateľku.

Ak sa neprispôsobia…

Pochopiteľne, na žiadne ústupky radikálom či teroristom nevidel koaličný poslanec absolútne žiaden dôvod. A tak formuloval aj svoju odpoveď.

„Právo šaría môžu islamisti vyznávať a vnucovať ho veriacim aj v jeho najčudesnejšej podobe iba tam, kde platí v plnom rozsahu. Európa stojí na iných náboženských základoch a šaríi sa nepodriaďuje, lebo ona žiadnym najvyšším zákonom nie je. Európania moslimov prijali a neberú im ich vieru, no to isté očakávajú aj od imigrantov. Ak sa neprispôsobia, budú sa musieť vrátiť tam, odkiaľ prišli, alebo prísť do ,krížkuso zákonom štátu, ktorý rešpektuje, zachováva a uplatňuje v našom prípade Ústavu SR a aj princíp sekularizmu,“ nechal sa počuť Dušan Jarjabek.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 317,159 +2,800 Dnes Úmrtí 7,560 +71 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 54,299 Last updated: 4. marca 2021 - 19:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky