Matovičovci označili opatrenie ministerstva financií, týkajúce sa reformy zákona o stavebnom sporení, za protirodinné

    0
    Anna Verešová (Autor: TASR)

    Minister Peter Kažimír navrhol významné zmeny v zákone o stavebnom sporení, ktoré majú znížiť výdavky štátu na jeho podporu, avšak zahŕňajú aj výrazné obmedzenie výhodnosti stavebného sporenia pre rodiny s deťmi, ktoré ho doteraz využívali na získanie vlastného bývania.

    „Po novom nebude možné získať štátnu prémiu na stavebné sporenie na deti do 18 rokov. Taktiež ju nezíska stavebný sporiteľ nad 1,3-násobkom priemernej mzdy, čo diskriminuje otcov väčších rodín, ktorí zvyčajne musia zarábať viac ako 1 000 eur mesačne, aby uživili svoju rodinu. Nie je štandardné skúmať bonitu klienta pri stavebnom sporení, ale keď už, tak by mala byť aspoň na úrovni 2 – 2,5 násobku priemernej mzdy,“ hovorí poslankyňa za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Anna Verešová.

    „Vylúčenie detí z prémie významne postihne rodiny, ktoré stavebné sporenie skutočne využívajú na rekonštrukcie a dostavby bytov a domov, teda na to, na čo je reálne podpora stavebného sporenia určená.“

    Poslanci hnutia OĽaNO na každú schôdzu predkladajú legislatívne návrhy, ktoré by zlepšili situáciu rodín. „Pripravujeme inovatívne návrhy na zlepšenie situácie rodín so zameraním na pracujúcich rodičov a mladých ľudí zakladajúcich si rodinu. Inšpiráciu a poznatky o rodinnej politike sme v minulom roku získavali aj u poslancov z krajín V4, ktoré sú nám kultúrne a historicky najbližšie. Včera sme sa dozvedeli o ďalšom prorodinnom opatrení aj v susednom Rakúsku – daňovým úľavám sa tam poteší zhruba 700 tisíc rodín,“ hovorí tieňová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gaborčaková a dodáva: „Rodinná politika nie je témou tejto koalície. Vláda akurát v programovom vyhlásení sľúbila, že bude pri predkladaní návrhov zákonov zvažovať ich vplyv na manželstvo a rodinu, ale ani to doteraz nijako nerealizuje.“

    - Reklama -