streda, 20 októbra, 2021
9.8 C
Bratislava
ÚvodArénaTrump chce ponúknuť občianstvo takmer dvom miliónom nelegálnych prisťahovalcov

Trump chce ponúknuť občianstvo takmer dvom miliónom nelegálnych prisťahovalcov

Americký prezident Donald Trump výmenou za dohodu o ochrane mladých imigrantov pred deportáciami požaduje schválenie financovania múru na hraniciach s Mexikom. Na stavbu tohto múru pritom žiada 25 miliárd dolárov, informovala agentúra AP.

Podrobnosti ohľadom pripravovaného návrhu prisťahovaleckej legislatívy vyšli na povrch podľa amerických médií po konferenčnom telefonickom rozhovore, ktorý v tejto súvislosti viedol hlavný politický poradca Bieleho domu Stephen Miller s republikánskymi kongresmanmi, uviedla spravodajská stanica BBC. Miller údajne pripravovaný návrh Trumpovej administratívy opísal ako “dramatický ústupok”. Návrh stanovuje cestu pre získanie občianstva pre zhruba 1,8 milióna nelegálnych imigrantov, a to v časovom rámci 10-12 rokov. 

Asi 700.000 z týchto prisťahovalcov predstavujú tzv. rojkovia (dreamers), ktorí sa dostali do USA nelegálne ešte ako deti a pred deportáciami ich chránil program DACA (Deferred Action for Children Arrivals) prijatý za éry Trumpovho predchodcu Baracka Obamu. Zvyšných 1,1 milióna sú prisťahovalci, ktorí sa síce o ochranu v rámci DACA neuchádzali, mali však na ňu nárok. 

Pripravovaný legislatívny návrh chce tiež obmedziť Trumpom kritizovanú tzv. reťazovú migráciu, ktorá umožňuje občanom USA získať víza pre svojich manželských partnerov i deti. Navrhuje tiež ukončenie programu tzv. vízovej lotérie, v rámci ktorej Spojené štáty každoročne udeľujú zhruba 50.000 náhodne vybraným ľuďom prisťahovalecké víza známe ako zelené karty.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 20. októbra 2021 - 03:57 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img