Daniel Hůlka pre PL: Drahoš by bol pre našu krajinu tragédiou porovnateľnou s čiernou smrťou. A pridal veľmi vážne varovania

Daniel Hůlka (Autor: Archív D. Hůlku)

Súčasného prezidenta ste výrazne podporovali už pred prvým kolom volieb, rovnako ako pred piatimi rokmi. Ako hodnotíte výsledok prvého kola, čiže aj postup Jiřího Drahoša, ktorý je teraz súperom Miloša Zemana?

Prvé kolo dopadlo viac-menej podľa všeobecných očakávaní. Napriek tomu musím povedať, že ma postup pána Drahoša prekvapil. Považujem ho za najnevýraznejšieho kandidáta z pôvodných deviatich. Žiadne názory, žiadne emócie, len desiatky poradcov, podivní sponzori a na post prvej dámy evidentne značne natešená manželka. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale to nie je kvalifikácia na to, aby sa niekto stal prezidentom.

Podľa rôznych prieskumov a analýz sú šance oboch kandidátov vyrovnané. Má prezident Zeman šancu mandát obhájiť?

Samozrejme, má šancu vyhrať. A vyhrá. Musíme pre to urobiť všetko. Na prieskumy by som sa veľmi nespoliehal, môžu byť zmanipulované, podplatené.

V nedeľu v televízii Nova a v pondelok na Barrandove vystúpil Miloš Zeman. Pôvodne malo ísť o duel, ale Jiří Drahoš odmietol prísť s odôvodnením, že „nemá čas“. Ako si to vysvetľujete?

Bojí sa. Nič iné za tým nebude. Po vyhlásení výsledkov prvého kola Drahoš vyzýval pána prezidenta na duely a asi si myslel, že odmietne. Keď Miloš Zeman s radosťou vyhovel, začal Drahoš cúvať, kritizovať ho za to a vyhovárať sa, že na štyri debaty nemá čas. Nič trápnejšie som dlho nepočul. Ak nemá znalosti, názory a nedokáže debatovať, nemal kandidovať, ale ísť do dôchodku a na chalupe pestovať zeleninu.

Čo ste hovorili na výkon prezidenta Zemana na Nove a Barrandove?

Že je pán prezident v najlepšej forme! To bol Miloš Zeman, ako ho všetci poznáme. Kto to pozeral, okamžite mu bolo jasné, ako médiá klamú a snažia sa s nami občanmi manipulovať rôznymi nezmyslami o jeho zdraví. Svieži, plný síl, pohotovo odpovedal, neútočil na svojho oponenta. Na rozdiel od Drahoša, ktorý nemá guráž na to, aby si sadol oproti prezidentovi republiky a debatoval, a namiesto toho na neho prostredníctvom médií pľuje a uráža ho. Podobne ako pani Drahošová, ktorá pôsobí, že sa každé ráno a večer prezerá na seba v zrkadle a hovorí si „pani prezidentová“. Postarajme sa všetci o to, aby z nej žiadna prvá dáma nebola.

Miloš Zeman

Miloš Zeman. Zdroj: TASR

Videli ste duel na Prime? Po jeho skončení sa strhla lavína, že išlo o cirkus, bulvárnu šou a že to televízia nezvládla…

Tieto útočné komentáre naštvaných drahošovcov so mnou nič nerobia. Televízia Prima usporiadala normálnu predvolebnú debatu s veľkým publikom, čo k tomu predsa patrí. Pán Drahoš totálne pohorel. Čakal som, že diskusiu s pánom prezidentom nezvládne, ale že to bude až taký prepadák, ma prekvapilo. Naplno sa ukázalo, že Jiří Drahoš je bábka skupiny poradcov a niektorých sivých eminencií z biznisu. Poznal dopredu témy, mal so sebou dokonca ťahák a neustále listoval v papieroch, ale aj napriek tomu celý čas koktal a na nič sa nezmohol.

Po dueli na Prime s plnou vážnosťou hovorím, že keby sa pán Drahoš stal prezidentom, bude to pre našu krajinu tragédiou porovnateľnou s morovou ranou, čiernou smrťou. Nie je to politik a nikdy nebude. Skákal by tak, ako by jeho bábkovodiči pískali. Naopak, Miloš Zeman preukázal pripravenosť hovoriť o čomkoľvek, duel vyhral na plnej čiare. Preto drahošovci tak šalejú. Preto útočia na moderátora, na televíziu Prima, na zemanovských priaznivcov v publiku. Pľujú okolo seba špinu, pretože ich miláčik bol prezidentom republiky sfúknutý ako domček z karát. A to pán prezident fúkol len ľahko.

Jiří Drahoš o sebe v ostatných dňoch hovorí, že odmieta migračné kvóty. Pritom ešte nedávno hovoril o možnosti prijatia 2 600 migrantov a zhruba pred rokom podpísal tzv. výzvu vedcov, ktorá hovorila o solidarite so všetkými, ktorí prídu. Nie je to len tak, že zmenil názor, na čo má každý nárok?

Lenže pán Drahoš buď nemá názory žiadne, alebo ich mení trikrát denne podľa toho, čo mu poradí jeho zbor pochybných poradcov. Opakovane vyhlasoval, že máme pomôcť všetkým, ktorí prídu, že tritisíc migrantov zvládneme, že to nie je problém. Rozpráva ako Merkelová. Toto chceme? Ja nie! Drahoš je symbolom vítania migrantov a kývania bruselským nevoleným byrokratom. Nechcem na Pražskom hrade druhú Merkelovú, ktorá zaplavila Európu moslimskými radikálmi a teroristami. Drahoš jednoducho na Pražský hrad nepatrí.

Je to skutočne také vážne?

Argumenty o vítaní migrantov vám nestačia? Už to samo osebe je pádnym dôvodom. Ale dobre. Keď máte ísť na operáciu srdca, tiež sa budete usilovať o to, aby sa vás ujal skúsený a pokiaľ možno ten najlepší lekár, a nepôjdete za inštalatérom alebo natieračom. To je to isté. Prezident je podľa mňa bytostne politická funkcia, preto to musí byť skúsený a inteligentný politik, ktorý vo svojej kariére preukázal dostatočnú odvahu a znalosti. Takého človeka predstavuje Miloš Zeman. Pán Drahoš nemal v živote s politikou nič spoločné. Zvoliť si ho za prezidenta by bolo riziko. Akoby na Pražskom hrade bola bábka, ktorá sa buď každému podvolí, alebo bude robiť to, čo jej nadiktujú poradcovia, ktorých nikto nevolil.

Drahošova manželka Eva začala minulý týždeň sama navštevovať regióny a hneď tým spôsobila rozruch. Spolu s niekoľkými ľuďmi sa v Pardubickom kraji posmievala prezidentovi Zemanovi, že má problémy s chôdzou. Čo ste si o tom pomysleli?

Nechcem byť vulgárny, takže radšej nič… Je to jednoducho úbohé. Asi sú už poriadne zúfalí, že útočia na prezidenta Zemana týmto. Veľmi sa to však nezlučuje s tou údajnou slušnosťou, ktorú vraj pán Drahoš symbolizuje. Tiež by som sa mohol pani Drahošovej smiať, že asi nebude najmúdrejšia, ale neurobím to, pretože za to nemôže. Poviem len, že politika sa robí hlavou, nie nohami. Pán Drahoš má možno zdravé nohy, ale ako to má s hlavou a čo v nej má, nikto nevie.

Jiří Drahoš s manželkou Evou

Jiří Drahoš s manželkou Evou. Zdroj: Hans Štembera

Zazneli aj slová o Českej televízii. Pani Drahošová povedala, že v ČT jej manželovi fandia, ale nesmie o tom hovoriť…

To bol zásah. Pekne sa podriekla. Všetci, samozrejme, vieme alebo tušíme, že verejnoprávna televízia nie je nestranná, už pár mesiacov podporuje Drahoša a celé roky útočí na Miloša Zemana. Je vlastne pekné, ako to manželka pána vedca úprimne priznala.

Zemanovi kritici často spomínajú jeho minulosť pred rokom 1989. Ako to vidíte vy?

Dosť dobre nechápem, prečo by jeho kritici spomínali práve obdobie pred rokom 1989 a vtedajšiu činnosť pána Zemana. Na tom totiž nie je absolútne čo kritizovať. Komunistický režim Miloša Zemana trikrát vyhodil z práce za jeho kritiku alebo tiež za otvorený protest voči okupácii v roku 1968. Pán prezident v rokoch neslobody prejavoval veľkú statočnosť. Svojou protirežimovou publikačnou činnosťou, svojím vystupovaním, usporadúvaním rôznych seminárov, kde sa nebál vystúpiť s kritikou režimu, hoci vedel, že môže byť potrestaný. Nikdy mu nenapadlo emigrovať a nechať tu ostatných občanov zavretých za drôtmi.

A pán Drahoš? Počuli ste niekedy o jeho činnosti pred rokom 1989? Žiadna odvaha, žiadne protesty. Nič. Venoval sa svojej kariére, a dokonca cestoval na Západ. Celkom by ma zaujímalo, ako sa mu tie výlety cez železnú oponu podarili, keď je podľa svojich slov čistý ako ľalia.

Takže podľa vás nie je dôvod váhať…

Ani v najmenšom. Miloš Zeman celým svojím životom a takmer tridsaťročnou politickou kariérou preukázal odvahu, pevné názory, starosť o dôstojný život nás všetkých a odhodlanie bojovať za našu vlasť tu aj v zahraničí. Vďaka tomu všetkému máme istotu, že pod jeho vedením budeme v dobrých rukách. Nemienim riskovať a voliť niekoho, koho nepoznám, kto pokojne zmení názory niekoľkokrát denne a stoja za ním zvláštni ľudia. Verím, že si to uvedomuje aj väčšina voličov a v piatok a sobotu rozhodnú správne a budú voliť toho, kto háji české národné záujmy, a nie bábku, ktorá odmieta referendá, pretože sú vraj občania hlupáci.