Ste pre mňa prezidentom dolných desiatich miliónov, vyhlásil Drahoš. Je kus odvahy ašpirovať na najvyššiu politickú funkciu v štáte a nevedieť o ňom nič, vrátil úder Zeman

  0
  Úradujúci český prezident Miloš Zeman (vpravo) a protikandidát na českého prezidenta Jiří Drahoš počas televíznej debaty pred druhým kolom prezidentských volieb (Autor: TASR)

  Vo dvorane pražského Rudolfína sa moderátorka Světlana Witowská privítala s prezidentom Milošom Zemanom, Jiří Drahoš na úvod predviedol svoj tradičný vztyk s úklonom smerom k divákom a pustili sa do debaty. Prvá otázka moderátorky smerovala k tomu, prečo by mala voliť práve daného kandidáta. „Budem rád, ak pôjdete voliť. Asi 40 % ľudí voliť nejde a podľa mňa je to chyba. Pretože ste slobodný človek a o nás oboch viete viac než dosť, viete, koho voliť,“ povedal Zeman na úvod.

  „Miloš Zeman je pre mňa reprezentantom minulej éry – prebehlíkov, éry krstných otcov, papalášov na Pražskom hrade, symbolom rozdeľovania, nálepkovania, osočovania. Ja ako prezident by som chcel priniesť niečo iné na Pražský hrad, chcel by som sa zaoberať nie Peroutkovými článkami,“ poznamenal Drahoš, prečo by mali Česi voliť jeho. Dodal, že súčasná situácia je pre neho najdôležitejším okamihom v živote.

  Zdroj: Facebook/ČT24

  Zeman potom vytkol Drahošovi, že vôbec nerozumie politike. „Politika je remeslo. Ja sám sa ho učím už dvadsaťpäť rokov. Ale je kus odvahy ašpirovať na najvyššiu politickú funkciu v štáte a nevedieť nič o štáte,“ povedal.

  Jiří Drahoš na rovnakú otázku spustil obšírny výklad, že vecí, ktoré Zemanovi vytýka, je veľmi veľa. Moderátorka však trvala na tom, že má rovnako ako prezident menovať iba jednu. „Že spoločnosť nespája, že ju rozdeľuje. Že je prezidentom dolných desiatich miliónov,“ uviedol Drahoš, čo je podľa neho najväčšou chybou prezidenta Zemana.

  „A to je výčitka?“ spýtal sa Drahoša s neveriacim úsmevom prezident Zeman.

  Prezident sa podľa Drahoša musí správať v rámci ústavy. „Ak by som zdedil vládu Andreja Babiša ako trestne stíhaného premiéra, musel by som postupovať profesionálne. Môj vzťah by bol profesionálny,“ doplnil Drahoš.

  Zeman by vymenoval Andreja Babiša za premiéra aj bez predtým požadovanej deklarovanej „101“. „Ak prehrám, tak hrozí nebezpečenstvo, že by pán Drahoš nevymenoval víťaza volieb za premiéra, a týmto amatérskym zásahom by vznikol úplný chaos. Preto dám Andrejovi Babišovi možnosť na druhý pokus. V prípade, že vyhrám, budem vyžadovať tú väčšinovú podporu,“ podotkol Zeman. Vylúčil však, že by Babišovi udelil abolíciu. „On sám sa musí očistiť,“ dodal Zeman.

  Andrej Babiš

  Andrej Babiš. Zdroj: TASR

  Drahoš potom povedal svoj názor na kauzu Čapí hnízdo. „Mám pochybnosti o tom, že by bol Andrej Babiš nevinný. Ale mal by rozhodnúť nezávislý súd,“ uviedol Drahoš. Zeman poznamenal, že nemá dôvod predpokladať, že by miliardár ako Andrej Babiš podvádzal kvôli päťdesiatim miliónom. Dôvod na udelenie abolície nevidí ani on. „Každý radový policajt, ktorý je z niečoho podozrivý, je postavený mimo služby. A my tu máme premiéra a na neho platia iné pravidlá?“ ohradil sa Drahoš, ktorý však priznal, že s Babišom sa ešte nestretol ani o schôdzku nepožiadal. Ďalej sa zamotal do toho, či je Babiš premiérom alebo nie.

  Zeman potom nevylúčil ani to, že sa dá objednať trestné stíhanie. „Ak má tá skupina mocenský vplyv,“ poznamenal Zeman. „Ja som presvedčený, že je to špekulácia, že to nie je možné,“ oponoval Drahoš.

  Potom bola reč o otázke spolupracovníkov. „S Jakubom Kleindienstom som sa zoznámil na ministerstve kultúry, potom som si na neho spomenul, keď som hľadal niekoho do tímu. A on ma presvedčil,“ poznamenal Drahoš k postave svojho šéfa volebnej kampane. Kleindienst má veľmi bohatú minulosť, keď napríklad figuroval vo vedení firmy, ktorá hrala rolu v kauze Davida Ratha. „Verím mu, mediálne špekulácie nechávam bokom,“ povedal Drahoš a odmietol, že by teraz Kleindiensta odsúval do pozadia.

  V prípade, že by Zeman obhájil svoj post, nevylúčil, že by na svojich postoch pokračovali kancelár Vratislav Mynář a poradca Martin Nejedlý. „Po voľbách by som sa o tom poradil s nimi. Ale nikto z nich nie je trestne stíhaný. A nikto z nich nespolupracoval s Davidom Rathom,“ podotkol Zeman, ktorý okrem iného uviedol aj to, že mu neprekáža, že Mynář nemá doteraz bezpečnostnú previerku. Zároveň zopakoval, že Drahoš odsúva do pozadia Kleindiensta, čo bývalý predseda Akadémie vied ČR dôrazne odmietol.

  Objasnenie financovania

  Obaja muži potom vyjadrili aj svoje stanoviská k získavaniu sponzorov. „Sponzori sa mi ponúkali sami. Jakub Kleindienst v tomto prípade nehral žiadnu rolu. Odmietli sme jedného darcu,“ poznamenal Drahoš a odmietol, že by bol svojim darcom zaviazaný. „To nie je pôžička,“ konštatoval Drahoš.

  Financovanie svojej kampane objasnil aj Zeman, keď sa rozhodol dať Jiřímu Drahošovi zoznam darcov spolku Přátelé Miloše Zemana. „Tento zoznam bol odovzdaný úradu pre dohľad nad financovaním kampaní. Občas som podozrievaný zo záhadného financovania tohto občianskeho združenia,“ podotkol Zeman, ktorý si nasadil okuliare a chcel dokument odovzdať Drahošovi. Ten však trval na tom, aby ho dal príslušnému úradu.

  Witowská ho potom vyzvala, aby zoznam prečítal. Zeman odmietol, že by niekto z darcov bol zo zahraničia a že by financie pochádzali z trestnej činnosti. „Ja o tento dokument nestojím, mám všetkých darcov na transparentnom účte,“ zareagoval Drahoš.

  Ten sa dostal do stretu s Witowskou, ktorej odmietol povedať, koho by si zobral so sebou na Pražský hrad ako spolupracovníkov. „A to chcete transparentnosť?“ spýtala sa ho Witowská. Drahoš však oponoval, že ešte nie je rozhodnutý. Potom uviedol, že by sa chcel ospravedlniť slovenským priateľom za výrok Miloša Zemana týkajúci sa Alexandra Dubčeka, ktorý nedávno česká hlava štátu povedala.

  Witowská si rypla do Zemana, že hoci chce, aby sa Česko približovalo škandinávskym štátom, nikdy do nich za svoj výkon prezidentskej funkcie nezavítal. Drahoš potom vyjadril svoje obavy z Ruska a začal predčítať správu BIS. Witowská ho prerušila a požiadala o stanovisko Zemana. Ten však nebol spokojný s tým, že Drahoš ešte hovorí, a povedal, nech prestane robiť hurhaj. Witowská debatu usmernila. Zeman povedal, že Rusko nepredstavuje pre Česko hrozbu.

  „Krym bol neoprávnene anektovaný Ruskom a bolo to porušenie medzinárodných dohôd,“ poznamenal Zeman k otázke Witowskej. „Ruská vojenská doktrína označuje za hlavného nepriateľa NATO. Ruské tajné služby u nás budú vyvíjať iniciatívu,“ podotkol Drahoš. „Krym je z môjho pohľadu ukrajinský,“ dodal Drahoš k otázke Krymu.

  Obaja muži sa potom vyjadrili aj k fake news, ktoré sa o nich objavili. A Drahoš tiež uviedol, ako by fungoval jeho tlačový hovorca. „Pán Ovčáček nie je v žiadnom prípade seriózny hovorca,“ podotkol Drahoš. Zeman kontroval, že sa na neho pripravuje trestné oznámenie pre šírenie poplašných správ v súvislosti s ovplyvňovaním volieb. A až potom sa zastal svojho hovorcu Ovčáčka.

  Witowská si potom rypla do Drahoša, že nemá politické skúsenosti. „Pán prezident má za sebou bohatú politickú skúsenosť,“ povedala Witowská. „To som rád, že ju nemám,“ uviedol Drahoš. Zemana potom moderátorka napomenula za to, že sa vyjadruje vulgárne. Zeman to uznal ako svoju chybu.

  Keď potom Zeman hovoril o svojich porušených sľuboch, zmienil sa napríklad o milosti Jiřímu Kajínkovi. „A to, že nebudem vystupovať proti vláde? Celý čas som s ňou spolupracoval, až potom som povedal, že tá vláda bola slabá,“ podotkol Zeman.

  Ten doplnil, že Pražský hrad je otvorený pre verejnosť. „Pán Drahoš, ste kedykoľvek vítaný,“ poznamenal Zeman, ktorý zároveň uviedol, že pri stom výročí sa bude krajina obracať k svojim dejinám. „V prípade, že sa stanem prezidentom, zatrhnem papalášske oslavy v areáli Pražského hradu. Nielen v roku stého výročia tam nič také prebiehať nebude,“ povedal Drahoš.

  Nasledovala otázka predsedu Senátu PČR Milana Štěcha (ČSSD). Ten sa opýtal, či je správne, že hlava štátu podporuje nejakú z politických strán či iného politika. „To v žiadnom prípade správne nie je,“ poznamenal Drahoš. Zeman uviedol, že podporil iba raz rakúskeho kandidáta Slobodnej strany Rakúska Hofera. Moderátorka mu potom ešte pripomenula podporu Donalda Trumpa.

  Drahoš potom v otázke, ktorý európsky politik mu je zmýšľaním najbližšie, spomenul Andreja Kisku a Joachima Gaucka. O Gauckovi sa zmienil aj Zeman. „Vzácna zhoda, páni,“ povedala moderátorka.

  Andrej Kiska

  Andrej Kiska. Zdroj: df

  Ďalšia otázka padla z úst predsedu Poslaneckej snemovne Radka Vondráčka (ANO). Spýtal sa na osobnú víziu Európskej únie za desať rokov. „Vždy som sa označoval za eurofederalistu, nie za zástancu európskeho unitárneho štátu. Európska únia by mala mať spoločnú zahraničnú politiku, obrannú politiku a ďalšie princípy. Mala by mať spoločnú ochranu vonkajšej hranice. Prial by som si, aby proces integrácie v tomto zmysle, to znamená deľby práce medzi národnými vládami, aj naďalej pokračoval,“ poznamenal Zeman.

  Drahoš odmietol, že by bol eurofederalista. „Nie sme v Bruseli ani v Európe dosť výrazní a to treba zmeniť,“ rypol potom Drahoš do Zemana. Referendum o vystúpení z Európskej únie by neinicioval. Zeman si, naopak, myslí, že Česi by o dôležitých otázkach mohli rozhodovať v referende.

  „Som zástancom eura, ale nechcem, aby český daňový poplatník platil grécke dlhy,“ zdôraznil Zeman. „Prijatie eura je hlavne politické rozhodnutie. Termín nie je daný a ja by som najmä rád zaviedol serióznu debatu nad plusmi a mínusmi prijatia eura,“ povedal Drahoš.

  Nemohla, samozrejme, chýbať ani téma migrácie. „Som človek, ktorý hovorí od samého začiatku, že kvóty sú zlé a že treba ochrániť hranice. A treba pomáhať ľuďom v krajinách, odkiaľ migrácia pochádza,“ poznamenal Drahoš. Zeman zdôraznil predovšetkým ochranu vonkajších hraníc. „Nepúšťať sem skrátka žiadneho nelegálneho migranta,“ podotkol Zeman a zmienil sa tiež o nutnosti pomáhať v krajinách, odkiaľ migranti pochádzajú.

  Otázka z radov verejnosti smerovala k európskym dotáciám do súkromného sektora. „Považujem ich za dôležité,“ povedal Drahoš k otázke muža z juhočeskej dediny, kde obaja kandidáti získali zhodný počet vyše 300 hlasov. „Dotácie sú dôležité, ale treba ich spravodlivo rozdeľovať,“ dodal Drahoš. Muž sa potom spýtal aj Zemana na vysoké a stredné školstvo. „To, čo v súčasnosti v našom školstve predovšetkým potrebujeme, je dôraz na technické odbory,“ uviedol Zeman.

  Drahoš potom odpovedal na ďalšiu otázku, ktorá sa týkala zlepšenia podmienok života ľudí na vidieku. „Vidiek vyžaduje zlepšenie dopravnej infraštruktúry a komunikačnej infraštruktúry. Rýchly bezplatný internet. Určite by som inicioval novelu zákona o rozpočtovom určení daní v prospech malých obcí. Samozrejmé je aj využitie štátnych služieb pošty v kooperácii s ponukou súkromných služieb,“ pokračoval Drahoš.

  Zeman sa vyjadril k ďalšej otázke súvisiacej s hospodárstvom. „Počas svojho mandátu som absolvoval 19 podnikateľských misií na zahraničných cestách, ktorých sa zúčastnilo 867 zástupcov podnikateľského sektora. Prezident má možnosť, a to najmä v niektorých krajinách, kde je takzvaný prezidentský režim, ovplyvniť úspechy našich exportérov, prípadne ovplyvniť aj zahraničné investície u nás,“ podotkol.

  Referendum  nie je o nedôvere ľuďom

  Obaja muži si potom položili vzájomné otázky. Zeman sa Drahoša spýtal na otázku referenda, prečo ľuďom neverí. „To nie je o dôvere ľuďom. Nie sme Švajčiarsko s mnohoročnou tradíciou referenda. Referendum o takýchto zásadných otázkach je veľmi nebezpečné. Ak sa nenastavia jasné pravidlá takejto akcie. Keď rozhodujeme v lokálnej situácii komunálnej politiky, vieme dobre, o čom rozhodujeme. Ja neviem, kto z občanov Českej republiky v tejto chvíli je schopný napríklad doceniť alebo zhodnotiť, či vystúpenie Českej republiky z Európskej únie je v poriadku alebo nie je,“ poznamenal Drahoš.

  Drahoš potom Zemanovi pripomenul rokovanie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Soči. „Išlo o dodávku 6 000 traktorov Zetor v priebehu štyroch rokov,“ spomenul konkrétny obchod Zeman. „Dôvod, prečo pri tom nebol náš veľvyslanec, bol ten, že ruská strana na toto stretnutie nepozvala ruského veľvyslanca,“ povedal Zeman. Drahošovi sa však zdalo divné, že prezident pristúpil na ponižujúce podmienky, keď namiesto veľvyslanca Remka bol na schôdzke prítomný podnikateľ Nejedlý. Obaja muži sa potom dostali do sporu vo veci kompetencií Nejedlého – a predovšetkým jeho záujmu.

  Zeman sa opýtal Drahoša na postavu Miroslava Kalouska (TOP 09), s ktorým sa Drahošovi podľa jeho slov dobre rokovalo. Zeman však vo svojej otázke hovoril o dôvere a spýtal sa ho aj na to, či by Kalouska vymenoval do vlády. „Nevidím dôvod, prečo by som pána Kalouska vymenoval do vlády,“ poznamenal Drahoš a rozčúlil sa nad skresleným výrokom Zemana. „Ale prečo o tom hovoríte?“ spýtal sa Zeman. „Pretože ste sa pána profesora pýtali,“ opáčila Witowská. Nasledovala diskusia o dôvere k obom politikom.

  Drahoš sa potom Zemana opýtal na stokorunový poplatok za pobyt v nemocniciach. „Som, samozrejme, za to, aby sociálne slabším osobám boli hospitalizačné poplatky odpustené či zmiernené. Hospitalizačné poplatky sa týkajú aj ekonomicky aktívnej populácie. A tam vskutku tvrdím, že sto korún nikoho neprivedie k bankrotu jeho rodiny,“ povedal Zeman.

  Nejednotní v otázkach migrantov

  Záverečná otázka Zemana smerovala k prijímaniu migrantov, keď vytiahol Frankfurter Allgemeine Zeitung. „O tom, kto vstúpi a bude na našom území, musíme rozhodovať my sami. Nikdy som nepovedal, že máme prijímať migrantov. A len pripomínam, že vláda Miloša Zemana ponúkla moslimom z Kosova 5 000 miest,“ podotkol Drahoš k Zemanovej otázke. Zeman oponoval, že nešlo o jeho výrok, ale o výrok vtedajšieho ministra zahraničia Jana Kavana. „A vy ste to neprerokúvali na vláde?“ spýtala sa Witowská. Zeman podotkol, že áno, ale že sú mu neprávom prisudzované výroky iných.

  Záverečná otázka Drahoša na Zemana sa potom týkala bezpečnostnej previerky kancelára Mynářa. Zeman sa svojho kancelára zastal. „Ak súd rozhodne, že mu bezpečnostná previerka patrí, tak ho mám znova prijať?“ spýtal sa Zeman Drahoša s tým, že Mynář sa z tohto dôvodu súdi. „Rozhodnutie NBÚ je však už právoplatné,“ podotkla Witowská. „Ale keď to súd zruší, je to nová situácia. A žiadny zákon neukladá kancelárovi previerku,“ uviedol Zeman a dodal, že kancelár si o previerku na najvyšší stupeň požiadal z frajeriny. „Je to frajer,“ povedal ironicky Drahoš.

  A záverečná minúta k voličom? „Vážení občania, žijete v slobodnej spoločnosti so všetkými jej nedostatkami. Môžete teda slobodne rozhodovať o tom, koho si vo voľbách vyberiete. Choďte voliť. Nezostávajte doma. Pretože potom tí, ktorí voliť nepôjdu, môžu ovplyvniť svojou neúčasťou výsledok,“ uviedol Zeman.

  „Vážení občania. Áno, choďte voliť. Som kandidát, ktorý sa díva do budúcnosti. Miloš Zeman už nemá tejto krajine čo ponúknuť, ale jeho poradcovia si môžu od tejto krajiny všeličo vziať. A treba tomu zabrániť. Budem prezident, ktorý sa bude zaoberať ľuďmi, sociálnymi problémami a ďalšími. Bude mi cťou byť vaším prezidentom,“ zakončil Drahoš.

  Zeman na záver poďakoval moderátorke za férové vedenie debaty. „Nikomu nestranila a nebola ovplyvnená nikým než sama sebou,“ povedal Zeman a Drahoš sa pripojil.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu