Spor Kisku a Kaliňáka nabral nové rozmery. O chvíľu budú tvrdiť, že prezident išiel ponorkou. Kde to bolo ogrcané? Zaznelo v relácii známeho moderátora

  0
  Zľava minister vnútra Robert Kaliňák a prezident Andrej Kiska (Autor: TASR)

  Spúšťačom najnovšieho zo série pokračujúcich konfliktov bol včerajší komentár ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý uverejnil na svojom Facebooku. V predmetnom príspevku minister okrem iného píše, že on nikdy v minulosti nehovoril o faktúrach, ktoré mali byť vystavené prezidentskej kancelárii.

  Podľa jeho názoru by však mala byť kľúčová otázka položená inak.

  „Je alebo nie je ochotný zaplatiť prezident Andrej Kiska milión eur za lety na vyslovene súkromné účely, ktoré dlží nie mne alebo predsedovi vlády Robertovi Ficovi, ale našim občanom?“ pýta sa Kaliňák vo svojom komentári.

  Okrem iného sa Kaliňák tiež zaviazal osobne doniesť zvyšné faktúry do prezidentskej kancelárie, ak Andrej Kiska splní jednu podmienku.

  „Po uhradení dvoch faktúr sa prezident vyjadril, že ďalšie nebude uhrádzať, a preto mu ďalšie neboli vystavované a vystavené boli stornované. Ak sa k tomu postaví chlapsky a povie, že milión eur vráti našim občanom, osobne mu ich do hodiny prinesiem do prezidentského paláca,” zdôraznil Kaliňák.

  Zdroj: Reprofoto (Facebook / Robert Kaliňák)

  Odpoveď protistrany na seba nenechala dlho čakať. Na Kaliňákovo vyjadrenie však nereagovala priamo hlava štátu, ale jeho hovorca Roman Krpelan prostredníctvom svojho facebookového profilu. Na rozdiel od ministra sa prezidentova pravá ruka vyjadrila oveľa stručnejšie.

  „Ministerstvo vnútra sa už tak zamotalo do svojich klamstiev bez dôkazov, že o týždeň bude tvrdiť, že prezident išiel 50-krát ponorkou Dunajskej riečnej flotily ministerstva vnútra a nemal pri tom ani vestu,“ uviedol ironicky Krpelan, ktorý pod svoj text zazdieľal aj pôvodný Kaliňákov status, na ktorý sa rozhodol zareagovať.

  Len pred pár dňami pritom viaceré médiá priniesli správu o videu známeho moderátora Mateja ´Sajfu´ Cifru, ktorý absolvoval let do Prešova práve v spoločnosti prezidenta a jeho blízkych spolupracovníkov.

  Vo videoblogu (vlogu), ktorý trvá osem minút, si v úvodnej časti robí Sajfa žarty z úradujúceho ministra vnútra, respektíve spomínaného konfliktu.

  „Hlavne ja vlastne ani neviem, či to je prezidentovo lietadlo. On asi nemá lietadlo. On si len tak prenajímal niečo a potom mu na to niekto vystavil faktúru či čo,“ konštatuje ironicky známa mediálna tvár.

  „Kde to bolo ogrcané?“ pýta sa netradičný hosť Krpelana, ktorý ho vzápätí odvedie do miest, kde malo prísť k údajnému poškodeniu interiéru lietadla. Prezidentov hovorca obrátil moderátorovu otázku na žart. Toto všetko bolo ogrcané. Strašne to bolo ogrcané, keď sme sa vracali z Mexika. Nastúpil celý prezidentský palác a drhli sme to asi týždeň,” hovoril ironicky Krpelan s tým, že to môže Sajfa skontrolovať. 

  „Pekne vytepované všetko. Tak to má byť,“ kontroloval inkriminované sedadlá na palube Cifra.

  Potom sa už na palube objavil najdôležitejší člen výpravy Andrej Kiska. S moderátorom sa priateľsky zvítali, pričom posádky sa hneď spýtal: „A vedierko ste mu dali? Bez vedierka sem už nikoho nepúšťame, lebo potom to zase bude na nás.“

  Kiska sa podobnú otázku žartovne spýtal aj neďaleko stojaceho Martina Bútoru: „Martin, ty máš vedierko?“ „Samozrejme,“ reagoval bez akejkoľvek známky zaváhania Bútora.

  Genéza konfliktu

  Celý konflikt naplno prepukol na prelome rokov, keď sa do seba obe strany poriadne pustili, pričom navzájom sa viackrát počastovali nevyberanými atakmi. Na jednej strane sa Kiska posťažoval v maďarskojazyčnom týždenníku Vasárnap, že Kaliňák s vedomím premiéra Roberta Fica účelne a vedome zneužíva svoj úrad.

  Na druhej strane prekvapil Kaliňák počas tlačovej konferencie v prítomnosti policajného šéfa Tibora Gašpara, keď otvoril tému ´ovracaného lietadla´.

  „Ak je toto pasca, ja za to nemôžem. Stačí sa správať ako človek, stačí mať svoju skupinu ľudí, aby sa nesprávali ako prasce, ale ako normálni ľudia. Aby sme nemuseli uvažovať nad núdzovým pristátím. Tú hanbu by sme mu nechceli urobiť, že ich vysadíme niekde v Mníchove v policajnom sprievode,“ vyjadril sa vtedy na margo prezidentovej pracovnej cesty do Mexika šéf rezortu vnútra.

  Treba vychádzať z uznesenia vlády

  Mediálny analytik Ľubomír Lintner si myslí, že výhrady premiéra Fica či ministra vnútra Kaliňáka k tzv. súkromným letom prezidenta sú len politickým bojom.

  Môj postoj pri posudzovaní využívania letky ministerstva vnútra prezidentom republiky vychádza od začiatku z dikcie Uznesenia vlády SR (411 z 10. mája 2006) k návrhu zásad vykonávania letov lietadiel v policajných službách. Uvedené uznesenie sa týka využívania lietadiel letky MV tromi najvyššími ústavnými činiteľmi – teda prezidentom republiky, predsedom parlamentu a predsedom vlády. V jednotlivých ustanoveniach nenájdete nič o pracovnom či súkromnom čase ústavných činiteľov ani nič o rozlišovaní súkromných či pracovných letov,” začal bývalý člen Aliancie nového občana.

  Lintner teda nevidí problém v tom, že Kiska v niektorých prípadoch využije vládny stroj aj na mimopracovné účely.

  Čo sa týka prezidenta republiky, je priamo volený občanmi na päť rokov a funkcia znamená, že je prezidentom 24 hodín denne, sedem dní v  týždni a počas celého funkčného obdobia. V spomínanom uznesení nie sú ani žiadne konštatovania o finančnej úhrade za určitý konkrétny let. Z uvedeného logicky vyplýva, že na ministerstve vnútra ani nemohli existovať faktúry, pretože lety ústavných činiteľov sa len evidujú, ale nefakturujú. Domnievam sa, že prezident Kiska sa v tejto veci vôbec nemusel odvolávať na odporúčanie ministra vnútra Kaliňáka, lebo zo spomínaného uznesenia vyplýva, že samotný prezident rozhoduje o tom, či sa let uskutoční, alebo nie. Ale verím Andrejovi Kiskovi, že nepochybne na začiatku funkčného obdobia uvedenú vec s Robertom Kaliňákom konzultoval,” nazdáva sa Lintner.

  Fico sa dostal na Mečiarovu úroveň 

  Kto je teda podľa mediálneho analytika Lintnera v tomto ostro sledovanom konflikte v práve?

  „Považujem od začiatku výhrady premiéra Fica či ministra vnútra Kaliňáka k tzv. súkromným letom prezidenta len za politický boj v snahe jednak narušiť Kiskovu popularitu na verejnosti a jednak zasiahnuť do jeho možných úvah o opätovnej kandidatúre. Premiér sa uvedeným postojom dostal len na úroveň Vladimíra Mečiara, ktorý sa svojho času tiež uchýlil k diskreditácii vtedajšieho prezidenta Kováča, pretože mu nešiel politicky ´po ruke´. Aj teraz sa objavili upozornenia na tzv. Kiskove súkromné lety po tom, čo je prezident vo svojich vystúpeniach v parlamente alebo na verejnosti kritický k spôsobu výkonu moci súčasnej vlády či k pokračovaniu Kaliňáka vo funkcii ministra. Prirodzene, v kontexte otázok okolo financovania prezidentskej kampane Andrejom Kiskom do vedomia časti verejnosti oveľa ľahšie prenikajú informácie o tzv. súkromných letoch, hoci tie počas funkčného obdobia prezidenta vlastne neexistujú. A možnosť letieť vládnym špeciálom aj do mesta, kde má Kiska rodinu, by mala verejnosť vnímať iba z titulu jeho funkcie, ktorá sama o sebe by mala požívať vysoký stupeň honoru a z toho vyplývajúcich výhod,” uzavrel svoje hodnotenie Lintner.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu