Študenti Policajnej akadémie sa počas štúdia pripravujú na prácu príslušníkov policajného zboru, prípadne pôsobenie na postoch v štátnej správe. Od tohto týždňa ich bude pripravovať aj známy politický analytik Eduard Chmelár. Prednášať bude predmety ako dejiny štátu a práva alebo dejiny verejnej správy.
„Docent Chmelár z týchto predmetov habilitoval a má dizertačnú skúšku, preto sme ho angažovali,“ vysvetlila rektorka akadémie Lucia Kurilovská pre Denník N. Na akadémii bude pôsobiť ako docent. Na túto pozíciu bolo podľa rektorky vyhlásené riadne výberové konanie a informácia o ňom bola zverejnená v novinách.
Chmelár nie je v akademickej sfére žiadnym nováčikom. V minulosti prednášal na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre či Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Istý čas pôsobil aj ako rektor Akadémie médií. Takisto má za sebou aj niekoľko pokusov o angažovanie sa v politike.
Eduard Chmelár (vľavo) v štúdiu spravodajskej televízie TA3 Zdroj: Reprofoto/TA3
V súčasnosti často vystupuje ako politický analytik v rôznych médiách vrátane RTVS, TA3 a Parlamentných Listov. Okrem toho, že sa pravidelne objavuje na obrazovkách spravodajskej televízie TA3, Denník N zdôraznil informáciu, že Chmelára radi citujú dezinformačné weby. Podľa denníka je obľúbencom takýchto webov najmä preto, že „zastáva postoje, ktoré im vyhovujú – dlhodobo spochybňuje prezidenta Andreja Kisku, prácu niektorých tradičných médií alebo aktivistu Juraja Smatanu, ktorý upozorňuje na šírenie proruskej propagandy“, píše denník.
Denník sa vo svojej správe zmienil aj o rozhovore, ktorý Chmelár poskytol pre Parlamentné Listy, a v ktorom kritizuje, že niektoré médiá držia nad prezidentom Kiskom ochrannú ruku. V predmetnom rozhovore tiež Chmelár upozorňuje, že niektorí novinári pri Kiskovi úplne zabudli na staré novinárske pravidlo, že politici sa kontrolujú, nie obdivujú.
Tupé, hlúpe špinenie, kritizuje prácu denníka Chmelár
Chmelár považuje prácu denníka za hlúpe špinenie a prirovnáva ju k neonormalizačným praktikám kádrovania a diskreditácie oživujúce metódy bývalého režimu. „Volala mi mierne vystresovaná rektorka Akadémie Policajného zboru SR docentka Kurilovská a oznámila mi, že jej volali z Denníka N a kládli jej veľa otázok (evidentne im veľmi záležalo na tom, aby zistili moje nové pôsobisko, lebo najprv volali na tlačový odbor ministerstva vnútra),“ popisuje Chmelár.
Odpovede na štandardné novinárske otázky, ktoré rektorka poskytla, však podľa Chmelárových slov nestačili. „Nasledovali otázky, či jej neprekáža, že ma citujú dezinformačné weby, že spochybňujem prezidenta Kisku, prácu niektorých médií a aktivistu Juraja Smatanu. Na to ich už pani rektorka chrániac nezávislosť svojej alma mater poučila, že na akademickej pôde sa posudzuje odbornosť a vedecká kvalifikácia, nie politické názory,“ píše ďalej Chmelár na svojom profile na sociálnej sieti.
„Keby to bol aspoň nejaký inteligentný útok, ale je to len tupé, hlúpe špinenie, hlúpe a obmedzené rovnako ako metódy okresných aparátčikov zo sedemdesiatych rokov. A nie náhodou práve títo ľudia oživili totalitárny slovník o zradcoch, kolaborantoch a verejných nepriateľoch. Niet dôvod vážiť si ich tak, ako oni nerešpektujú vás. Majú síce plné ústa o zjednocovaní spoločnosti, ale v skutočnosti chcú len odstrániť nepohodlných ľudí a umlčať nepohodlné názory,“ hovorí nový docent Policajnej akadémie na adresu denníka. „Toto nie sú novinári. To sú len štváči a najatí žoldnieri informačnej vojny. Dejiny s nimi urobia to, čo s každým malým a nízkym zlom: zabudnú na nich,“ zhrnul.
Toto hraničí s mentálnym postihnutím, zastáva sa Chmelára Blaha
Na zverejnenú správu o Chmelárovom novom pracovisku reaguje prostredníctvom sociálnej siete aj poslanec za Smer-SD Ľuboš Blaha. Ten kritizuje snahu denníka spochybniť, že Chmelár učí na vysokej škole. „Prosím, štipnite ma, toto nemôže myslieť vážne nikto, toto už naozaj hraničí s mentálnym postihnutím,“ chytá sa za hlavu Blaha.
„Denník nevie pochopiť, ako môže mať niekto kritický názor na Kisku a liberálne médiá a zároveň učiť na vysokej škole. Waw! Ja len, že táto argumentácia je mimoriadne vtipná, najmä ak uvážime, že ten istý denník pravidelne kritizuje bývalý režim, v ktorom ste nemohli učiť na vysokej škole, ak ste kritizovali komunistických pohlavárov. A odrazu chlapci s tým istým ideologickým odhodlaním používajú zhodou okolností navlas ten istý argument ako stalinisti,“ píše ďalej Blaha a vyčíta, že niektorí novinári sa snažia Chmelára spochybňovať pre jeho politické názory. „Im prekáža len to, že Edo Chmelár má iné názory ako oni. Jednoducho chcú ubližovať ľuďom za iné názory. Ako najodpornejší kriminálnici. Fuj,“ zhrnul.