USA obvinili sýrsku vládu z výroby nových zbraní na chemické útoky

  0
  Zničené budovy v sýrskom meste Rakká (Autor: TASR)

   Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na vyjadrenia nemenovaných amerických predstaviteľov. 

  Citované zdroje označili za “vysoko pravdepodobné”, že si Asad aj po roku 2013 ponechal tajné zásoby chemických zbraní. Existujú tiež indície, že sýrsky režim naďalej disponuje v tejto oblasti aj určitými produkčnými kapacitami. 

  Podľa amerických činiteľov však nič nenasvedčuje tomu, že by Asadova vláda vyrábala nové, smrtiacejšie chemikálie. Sýrska armáda naopak používa stále tie isté “osvedčené” látky, ako sú chlór a sarin, avšak omnoho sofistikovanejším spôsobom, čo sťažuje ich detekciu v teréne. 

  Namiesto pôvodne využívaných, málo presných a ničivých barelových bômb, zhadzovaných z vrtuľníkov, začal Damask na chemické útoky používať muníciu odpaľovanú zo zeme, uvádzajú americkí predstavitelia citovaní agentúrou AP.

  Prezident Trump podľa nich v tejto súvislosti nevylučuje, že by mohol nariadiť ďalšiu vojenskú operáciu voči Asadovým silám, aby zamedzil ďalším chemickým útokom, alebo aby ich potrestal za tie doterajšie.

  Zdôrazňujú však, že Trumpova administratív dáva v tomto smere prednosť spolupráci s Ruskom, ktoré by mohlo Asada prinútiť k ukončeniu takýchto útokov.

  Spojené štáty tvrdia, že majú dostatok dôkazov a indícií o chemických útokoch v Sýrii na základe správ tajných služieb, vzoriek odobratých priamo v teréne tretími stranami alebo informácií zo sociálnych sietí a ďalších otvorených zdrojov. 

  Asad, rovnako ako jeho hlavný zahraničný spojenec Rusko, správy o nasadzovaní chemických zbraní sýrskymi vládnymi silami popierajú. 

  - Reklama -