Google Home odrapoce pasáže o Mohamedovi, Budhovi aj satanovi, nechytá sa však na otázku, kto je Ježiš. To z úcty k nemu, tvrdí internetový gigant

  0
  Ilustračná fotografia (Autor: TASR – Milan Kapusta)

  Hoci je jednou z najznámejších osobností v histórii, Google reproduktor akoby o Ježišovi nechyroval. Rozhorčení zakazníci obvinili spoločnosť z úmyselného filtrovania výsledkov v súlade s vlastnou agendou. Odpoveď z Google Home najčastejšie znela: „Nie som si istý, ako vám s tým pomôcť,“ informoval denník Daily Mail. Televízny producent z Nashvillu David Sams porovnal teologické poznatky Google Home a Amazon Alexa, pričom Alexa informácie o Ježišovi našla na nete. „Google vedel, kto som ja, ale nevedel, kto je Ježiš, a ani, kto je Boh,“ priblížil Sams.

  Iní používatelia tvrdia, že reproduktor hovorí o Ježišovi, keď sa ho spýtali na Poslednú večeru alebo svätého Petra. „Vie, kto je svätý Peter a Pavol, a zvyšní apoštoli, ale nepovie nič o Kristovi, Ježišovi ani Ježišovi Kristovi,“ napísal jeden užívateľ. „S Mohamedom, Budhom, Josephom Smithom (zakladateľ mormónskeho náboženstva), Davidom Koreshom (šéf sekty davidiánov) alebo kýmkoľvek iným problém nie je. Ako ateistu ma to uráža,“ sťažoval sa iný používateľ.

  Ďalší používateľ uviedol, že po zadaní otázky dostal od zariadenia odpoveď zo stránky o Ježišovi na Wikipédii. „Bola celkom podrobná. Mohla by to byť forma profilovania, pretože gúglim kresťanskú tematiku.“ Ďalší používateľ takisto dostal odpoveď z Wikipédie po tom, ako sa spýtal, kto bol Ježiš z Nazaretu.

  Inteligentný reproduktor Google Home. Zdroj: NDB Photos/Wikipédia

  Google zverejnil svoje vysvetlenie prostredníctvom účtu na Twitteri. „Niektorí si všimli, že Asistent Google (softvér zariadenia) neodpovie na otázku, kto je Ježiš. Nebolo to z neúcty, ale aby sme zaistili rešpekt. Niektoré odpovede pomocníka pochádzajú z webu. Nemusí odpovedať v prípadoch, keď je webový obsah zraniteľnejší voči vandalizmu a spamu,“ uviedla spoločnosť a priložila oficiálne vyjadrenie hovorcu, kde dôvody neúplnej funkčnosti aplikácie trocha rozviedol.

  „Ak naše systémy zistia takéto okolnosti, asistent nemusí odpovedať. Ak by boli zistené podobné zraniteľnosti pri iných otázkach vrátane otázok týkajúcich sa iných náboženských vodcov, asistent by takisto neodpovedal. Skúmame rôzne riešenia a dočasne v službe zakážeme tieto odpovede pre náboženské postavy,“ uzavrel hovorca.

  - Reklama -