streda, 8 decembra, 2021
1.1 C
Bratislava
ÚvodArénaExsiskárovi Kosíkovi nastražil Interpol pascu, bol som osobne pri tom, keď ho...

Exsiskárovi Kosíkovi nastražil Interpol pascu, bol som osobne pri tom, keď ho v Mali zatýkali, prezradil otvorene Ibrahim Maiga a opísal priebeh celej akcie

Keď bývalý agent SIS Ľuboš Kosík ušiel do afrického Mali, vypátral ho a ponúkol mu pomoc. Slovenský zabávač pôvodom z Mali Ibrahim Maiga sa v tom čase poznal s Kosíkom už niekoľko rokov a boli priateľmi.

Kosík vtedy podľa Maigových slov nemal veľa peňazí a býval po hoteloch. Poradil mu preto, aby si radšej našiel podnájom, a spolu s ďalšími priateľmi našli Kosíkovi byt. Maiga zároveň zdôraznil, že Kosík u neho ani u jeho rodiny nikdy nebýval, aj keď v médiách sa objavili aj takéto špekulácie.

Po čase začali v Mali chodiť Maiga s Kosíkom spoločne do fitnes centra. Tam sa bývalý agent SIS zoznámil so ženou amerického veľvyslanca v krajine, opisuje Maiga. „Všimla si, aký je výborný športovec a ovláda cviky. Tak ho poprosila, či by nepomohol jej manželovi, ktorý mal problémy s chrbtom. Povedal som Kosíkovi, že to nie je zlý nápad. Nemáš robotu, aspoň si privyrobíš nejaké peniaze. Pristúpil na to a prijal pozvanie tej ženy,“ spomína Maiga v rozhovore pre denník SME.

Slovenský zabávač a spevák Ibrahim Maiga je pôvodom z Mali a v africkej krajine v súčasnosti aj žije. Na Slovensko po prvý raz prišiel ešte ako študent a za bývalého režimu a získal aj občianstvo Zdroj: TASR

Veľvyslancova manželka pozvala Kosíka k nim domov, kam ho Maiga sprevádzal. Maiga s Kosíkom si však neuvedomili, že pri návšteve amerického veľvyslanectva budú musieť prejsť štandardnou previerkou. „Tak sa to celé začalo. Lebo veľvyslanectvo Spojených štátov preveruje každého, to je samozrejmé. Museli sme nahlásiť naše mená,“ hovorí zabávač.

Zrušené tréningy a podozrivý telefonát

Na stretnutí s veľvyslancom padlo, že sa im do dvoch dní ozve, aby sa dohodli na tréningoch. Na druhý deň však mal Maigovi zavolať s tým, že už to nie je reálne, lebo má veľa roboty, a že nech to odkáže Kosíkovi.

„Týždeň potom mi telefonovali nejakí ľudia. Neviem, odkiaľ mali moje číslo. Povedali, že počuli o pánovi menom Ľuboš Kosík, vraj je to výborný tréner a či by ich mohol trénovať. Ten pán hovoril po francúzsky, ale cítil som tam anglický prízvuk,“ spomína Maiga na podozrivý telefonát, ktorý nasledoval.

Americké veľvyslanectvo v Mali Zdroj: diplomacy.state.gov

„Dohodli sme si stretnutie v jednom podniku. Išiel som tam s Kosíkom, aby som prekladal. Keď sme si sadli k stolu, pristúpil ku mne pán v civile,“ opisuje a pokračuje, „požiadal ma, či by som mohol s ním ísť na chvíľu von. Tušil som, že sa niečo deje, ale išiel som. Vonku priznal, že vôbec neprišiel kvôli mne, ale kvôli tomu druhému pánovi. Opýtal sa, či je to Ľuboš Kosík, a povedal, že ho hľadá Interpol.“

Interpol nachystal pascu

Podľa Maigových slov išlo teda o ľudí z Interpolu, ktorí nachystali Kosíkovi pascu. „Povedal, že nechcú nijaký rozruch, strieľanie ani nič podobné. Len nech Kosík pokojne ide s nimi na policajnú stanicu. Išiel som za Ľubošom a povedal som mu, že ho niekto prezradil. Pochopil to. Prišli tí páni, boli asi desiati, ozbrojení a všetci boli v civile. Ľuboš išiel s nimi. A ja som išiel s ním, aby som mu prekladal,“ hovorí.

Slovenský zabávač z Mali sa tak v celej kauze dostal do pozície oficiálneho prekladateľa. Dnes sedí bývalý agent SIS vo väznici v Mali, kde ho Maiga podľa možnosti navštevuje. „Stále je zavretý a jeho prípad sa vôbec nehýbe,“ opisuje. Kosík je podľa jeho slov vychudnutý, nemá prístup k liekom a veľmi trpí aj jeho psychika, napriek tomu však vyslovene žiadal úrady v Mali, aby nebol vydaný na Slovensko, lebo sa bojí o život. Maiga tak negoval vyjadrenie policajného prezidenta Tibora Gašpara spred niekoľkých týždňov, keď Gašpar vyjadril svoje presvedčenie, že Kosík sa pokúša pre zlý zdravotný stav čo najskôr dostať na Slovensko.

Zatykač na bývalého príslušníka SIS Ľuboša Kosíka, ktorý bol jedným z členov komanda, ktoré unieslo Michala Kováča ml. do Rakúska. Autor: TASR

Medzi africkým štátom Mali a Slovenskou republikou neexistuje dohoda o extradícii. Miestne úrady preto bývalého agenta tajnej služby Slovensku zatiaľ nevydali aj napriek snahe slovenských orgánov. Práve snaha Slovenskej republiky o jeho vydanie je však dôvodom, prečo Kosík stále trávi svoje dni za mrežami. V Mali totiž nespáchal žiaden trestný čin a nebyť intervencie Slovenska, Kosíka by tak zrejme prepustili na slobodu.

Môže zmeniť výpoveď

Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník hovorí, že pre niektorých ľudí by bolo vítané, keby Kosík ostal uväznený v Mali, no aj keby nejakým spôsobom bol dopravený na Slovensko, jediná sekunda môže rozhodnúť o tom, aby všetko bolo inak, než sa predpokladá. „Každý má právo odvolať, čo povedal, a zmeniť svoju výpoveď, takže potom načo celé to divadlo. Toto nie je vôbec jednoduché,“ upozorňuje s tým, že nikto si nemôže myslieť, že by mal vyhraté, keby Kosíka dostali na Slovensko. „Nerád by som špekuloval, ale ak by sa dostal na Slovensko a držal by sa toho, čo povedal, tak si viem predstaviť, že by sa niektorým ťažko spávalo. Je to ale zložitá situácia,“ zhrnul.

Aké kroky môže v súčasnej situácii okolo Ľuboša Kosíka podniknúť Slovenská republika, sme sa opýtali aj ministerstva spravodlivosti. „V marci 2017 sme orgánom v Mali doručili žiadosť o rozšírenie dôvodov extradície pre ďalšie skutky, pre ktoré je menovaný stíhaný na území Slovenska, okrem toho bol koncom apríla spomínaným orgánom doručený list ministerky spravodlivosti, v ktorom informovala o dôležitosti objasnenia prípadov týkajúcich sa menovaného a rovnako požiadala o aktuálne a potrebné informácie o stave konania. Následne v septembri ministerka spravodlivosti zaslala listy predsedovi vlády a ministrovi spravodlivosti Mali, v ktorých upriamila pozornosť na dôležitosť prípadu a rovnako opakovane požiadala o informácie o aktuálnom stave konania, no stanovisko príslušných orgánov Mali zatiaľ nemáme,“ reagoval Žitňanskej rezort.

„Možno tiež doplniť, že ministerstvo spravodlivosti v spolupráci s ministerstvom vnútra prostredníctvom ministerstva zahraničných vecí vyvíjajú úsilie aj na diplomatickej úrovni s cieľom dosiahnuť reakciu na svoje žiadosti o vydanie,“ zhrnul hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

Obrátili sme sa aj na rezort zahraničia, keďže jeho šéf Miroslav Lajčák v súčasnosti pôsobí ako predseda OSN, a teda sa pri svojej práci zrejme stretáva aj s predstaviteľmi Mali. Pýtali sme sa preto, či minister v otázke vydania Ľuboša Kosíka na Slovensko podniká zo svojej pozície aj nejaké osobité kroky. „Pokiaľ ide o angažovanie sa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v tejto veci, ako sme už niekoľkokrát uviedli – aj ústami štátneho tajomníka MZVaEZ SR Ivana Korčoka – rezort diplomacie napomáha v tejto veci ministerstvu spravodlivosti a ministerstvu vnútra a využíva na to svoje diplomatické kanály. Verím, že pochopíte, že bližšie informácie v tejto veci nemôžeme poskytnúť – v záujme veci,“ reagoval hovorca rezortu zahraničia Peter Susko.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 748,969 +9,425 Dnes Úmrtí 15,095 +91 Dnes Uzdravení 616,734 Infikovaných 117,140 Last updated: 8. decembra 2021 - 21:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img