piatok, 24 septembra, 2021
16.5 C
Bratislava
ÚvodArénaSaskárka Kaščáková: Už dávno tu mal byť celkom nový zákon na výpočet...

Saskárka Kaščáková: Už dávno tu mal byť celkom nový zákon na výpočet platu poslancov. A nie každý rok ich okázalo zmrazovať. Ficova vláda robí populistické gestá

Členka opozičnej parlamentnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) kandidovala v prvú novembrovú sobotu vlaňajšieho roka za trenčiansku županku. So ziskom 31 580 hlasov obsadila konečné druhé miesto za pomerne suverénnym Jaroslavom Baškom, ktorý tak obhájil svoju funkciu.

Aj preto smerovalo niekoľko otázok čitateľov Parlamentných listov práve k téme volieb do VÚC.

Čitateľ so zaujímavou prezývkou BitCoin sa Kaščákovej spýtal, prečo ju v boji o županské kreslo nepodporila iná opozičná strana – Kollárova Sme rodina.

Paradoxné pritom je, že práve v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) postavili Kollár a spol. jediného županského kandidáta, respektíve kandidátku. Menovite mladú Petru Hajšelovú, čím do istej miery odobrali hlasy aj spomenutej Kaščákovej.

„Prečo vás nepodporila strana Borisa Kollára a postavili si vlastnú kandidátku? Niečo osobné alebo len politické hry kolegov zo Sme rodina? Nemali voči vám dôveru? Nechcem znižovať nikoho, každého si vážim, ale aj napriek tomu si myslím, že pani Hajšelová nedosahuje vaše parametre a v konečnom dôsledku je to škoda,“ zalichotil liberálke uvedený BitCoin.

Rozhodnutie rešpektuje, hoci…

Samotná Kaščáková nechcela z celej záležitosti robiť veľkú „vedu“ a zvolila skôr diplomatický a nekonfliktný tón. Problém videla inde, a to v zrušenom druhom kole predmetných župných volieb.   

„Myslím si, že vaša otázka mala byť smerovaná na pána Kollára. Mne zostalo iba rešpektovať ich rozhodnutie. Každá strana má právo vo voľbách uchádzať sa o hlas voliča. Problém je, že súčasná vládna koalícia zrušila druhé kolo volieb a voliči menej úspešných kandidátov stratili možnosť svoju voľbu prehodnotiť, čím by sa víťazom stal kandidát, ktorý má skutočne najväčšiu podporu,“ ponúkla svoj pohľad niekdajšia viceprimátorka Trenčína. 

Kaščáková v časoch, keď pôsobila ako druhá viceprimátorka Trenčína. Vedľa nej trenčiansky primátor Richard Rybníček Zdroj: TASR

K voľbám celkovo smerovala aj iná čitateľská otázka, keď bola v centre záujmu našej čitateľky s pseudonymom Ornella (ne)dôveryhodnosť a relevantnosť predvolebných prieskumov. Čitateľku interesovalo, aký má na danú tému názor poslankyňa a či vlastne má zmysel prikladať predvolebným percentám nejakú dôležitosť.

„Súhlasím s tým, že výpovedná hodnota predvolebných prieskumov je pri nízkej volebnej účasti veľmi malá. Ale žiadny lepší nástroj pre získanie informácií o voličským preferenciách momentálne nemáme,“ zhodnotila vecne Kaščáková.

Rovnakej témy, a teda predvolebných prieskumov, respektíve preferencií sa týkala aj otázka od čitateľa, ktorý sa podpísal ako P. Petkovič. Toho zaujal markantný rozdiel v rámci októbrového prieskumu agentúry AKO, v ktorom Jaroslavovi Baškovi namerali 58,40 % a Kaščákovej iba 15,5 %.

„Ak zoberiem do úvahy aj štatistickú chybu, tak to je riadny rozdiel, myslíte si, že tento
prieskum agentúry AKO je relevantný? Čomu pripisujete takýto veľký rozdiel? Myslel som si, že budete v tesnejšom závese za Baškom,“ spýtal sa poslankyne napriamo uvedený Petkovič.

Prieskumom príliš neverí

K odpovedi sa Kaščáková dostala až dosť výrazne po voľbách, no v zásade odpovedala rovnako ako pri predchádzajúcej otázke.

„Ako potvrdzuje prax (a dnes už aj samotný konečný výsledok volieb do VÚC), predvolebné prieskumy pred voľbami netreba brať príliš vážne,“ poukázala na takmer desaťpercentný rozdiel oproti odhadovaným a dosiahnutým výsledkom pri svojej osobe politička.

Obdobne sa vyjadrila aj k otázke čitateľa PL s prezývkou Tiroll, ktorý sa poslankyne pýtal, či si je vedomá, že v prieskumoch nedosahovala v kraji volebné preferencie svojej materskej strany SaS.

„Ako ukázali voľby, môj volebný výsledok napokon značne presiahol volebné preferencie strany SaS v našom kraji a potvrdilo sa opäť aj to, že netreba príliš veriť predvolebným prieskumom,” nedala sa Kaščáková.

Na podotázku Tirolla, či v prípade volebného neúspechu vyvodí aj osobnú zodpovednosť, však neodpovedala.  

Kaščákovú delilo od víťazného Bašku viac než 31-tisíc hlasov. Zdroj: Facebook / Lucia Nicholsonová verí v zdravý rozum

To čitateľka Katarína sa Kaščákovej ´bez obalu´ spýtala, čomu primárne pripisuje svoj neúspech vo voľbách do VÚC.

„Baška celkom suverénne vyhral. Kde bola podľa vás najväčšia chyba?“ interesovalo ju. 

Kaščáková na jednej strane priznala, že volebný zisk mohol byť vyšší, ale za sklamanie dosiahnuté čísla nepovažuje.

„Osobne si myslím, že išlo o kombináciu faktorov. Napriek tomu, za daných okolností považujem môj výsledok 25 % za veľmi dobrý a naopak zisk 49,98 % pre víťaza za slabý – keďže síce tesne, ale nedosiahol nadpolovičnú väčšinu, aj keď jeho preferencie boli rádovo vyššie,“ domnieva sa.

Ako však už predtým uviedla, jadrom celého problému bola jednokolová voľba.

„Ak by vládna strana Smer-SD silou svojej väčšiny v parlamente nepresadila jednokolovú voľbu, mohlo by dôjsť k druhému kolu volieb a situácia by dnes mohla byť iná,“ uviedla sebavedomo.

A čo poslanecké platy?

Samostatnou kapitolou je téma sumy poslaneckých platov, ktorá poriadne rozvírila názorovú hladinu na prelome rokov. Čitateľ Lamax sa bez okolkov opozičnej političky spýtal: „Ste za zvýšenie poslaneckého platu? Ak áno prečo, je 3500 eur za 60 dní práce v roku málo?“

Na priamu otázku čitateľa sa však Kaščáková snažila odpovedať v širších súvislostiach. 

„Poslanci nie sú platení len za 60 dní, keď sa konajú zasadnutia parlamentu, ale za svoju celoročnú prácu, ktorú odvádzajú aj mimo priestorov národnej rady. Práca poslanca nie je len stláčať tlačidlá pri hlasovaní na zasadnutí, ale aj študovať či pripravovať návrhy zákonov a pracovať v poslaneckom klube. K tomu patria zasadnutia výborov, poslaneckých klubov, odborných tímov, stretnutia s občanmi, poslanecké prieskumy, zahraničné delegácie a podobne,“ začala zoširoka Kaščáková.

Politička zároveň potvrdila, že sa stotožňuje s návrhom svojej partaje SaS.

„Mal byť už dávno celkom nový zákon na výpočet platu poslancov, aby nemuselo dochádzať k absurdným stavom každoročného populistického ´zmrazovania´ platov,“ skonštatovala.

Čo tým mala konkrétne Kaščáková na mysli? 

„Ešte v roku 1993 sa vtedajší poslanci zhodli, že by bolo spravodlivé, aby platy poslancov záviseli od platov občanov – teda keď sa občanom darí a majú mzdy, potom platy rastú aj poslancom a keď mzdy klesajú, tak klesnú aj poslancom. Konkrétne je v zákone plat poslanca stanovený ako trojnásobok priemernej mzdy. Priemerná mzda stúpa, no poslancom sa stúpanie platu zmrazuje. Netvrdím, že plat poslanca musí byť trojnásobok či viac, ale ak nastane všeobecná zhoda, že trojnásobok je veľa, má sa prijať úprava zákona, ktorou sa zavedie nový postup výpočtu, ktorý by platil aj do budúcnosti, a nie každý rok okázalo zmrazovať platy, ako to robí vláda Roberta Fica od roku 2009. To považujem za populistické a pokrytecké gesto,” odpísala kriticky.

Menej kontroverzní budú hľadať uplatnenie inde

Kritiky smerákov sa dotýkala aj posledná čitateľská otázka, ktorú položil čitateľ s prezývkou median.

„Ako vnímate vyjadrenia Mareka Maďariča smerom k vlastnej strane a navonok? Ide o signál na odchod a nahodenie udice – chyťte si ma niekto?“ pýta sa dotyčný čitateľ.

Kaščáková v danom náčrte možného Maďaričovho správania vidí istú logiku s tým, čo tvrdí median. Koniec koncov to vyjadruje aj jej odpoveď k tejto téme.

„Dá sa to určite vnímať aj tak. Strana Smer je v úpadku, kopia sa jej korupčné kauzy, podľa posledného prieskumu by súčasná vládna koalícia už nezískala väčšinu. Preto je prirodzené, že predstavitelia, ktorí na verejnosti nepôsobia až tak kontroverzne, si budú hľadať uplatnenie aj niekde inde,“ zakončila sériu svojich odpovedí liberálna poslankyňa. 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 406,760 +829 Dnes Úmrtí 12,594 +2 Dnes Uzdravení 385,167 Infikovaných 8,999 Last updated: 24. septembra 2021 - 10:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -