Galko v problémoch? Unikli nové informácie z „odpočúvacej“ kauzy. Akcia Jonatan a napichnutý kamionista. Je to smerácka diskreditácia, odkazuje exminister

  0
  Ľubomír Galko (SaS) (Autor: sita)

  Čerstvé informácie pochádzajú z dielne Generálnej prokuratúry (GP) SR, pričom denník Plus JEDEN DEŇ má mať k dispozícii obžalobu GP na príslušníkov tajnej služby.

  Ako uvádza v článku denník Plus JEDEN DEŇ, zvláštnou kapitolou v prípade odpočúvania je aj kamionista Peter Červenka. 

  „Vojenskí tajní v máji 2011 napichli aj telefón Červenku, ktorý náhodou išiel za autom ministra Galka. Ten to mal podľa doteraz medializovaných informácií vyhodnotiť ako prenasledovanie a majiteľa prepravnej služby podľa obžaloby začali monitorovať. Akcia sa konala pod krycím názvom Jonatan,“ píše sa v článku. 

  Pri spomínanej akcii v roku 2011 mali príslušníci vojenskej tajnej služby požiadať sudcu o súhlas na odpočúvanie kamionistu. Dôvod? Podozrenie na kamionistu z poškodzovania vojensko-hospodárskych záujmov Slovenska. Sudca udelil tajným súhlas na monitorovanie Červenku. Lenže…

  „Podľa obžaloby generálnej prokuratúry tajní sudcu oklamali, keď použili ´nepravdivé, predstierané a zámerne vykonštruované skutočnosti´,“ píše sa v článku v Plus JEDEN DEŇ.

  Navyše skutočným dôvodom na odpočúvanie Červenku mali byť vraj úplne iné pohnútky. Konkrétne malo ísť o politický motív.

  Ako sa uvádza v obžalobe: „Bolo zamerané (odpočúvanie) na monitorovanie názorov a vyjadrení záujmovej osoby smerujúcej k politickej strane Sloboda a Solidarita (SaS).”

  Poslanec Ľubomír Galko však vidí veci inak. „Sú to viac ako dva roky staré informácie. Zároveň je to tvrdenie jednej strany,“ tvrdí liberál. Za celou záležitosťou vidí podpredseda SaS „smerácku diskreditačnú kampaň“. Galko tiež uviedol, že jediná inštancia, ktoré rozhoduje o (ne)vine, je súd, nie spravodajské hry.

  Po takmer šesť a pol roku dnes stoja v kauze odpočúvania aktuálne pred súdom piati príslušníci Vojenského obranného spravodajstva.

  „Obvinení sú zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a prečinu poškodzovania cudzích práv, keď účelovo a nezákonne odpočúvali civilistov. Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka krátko po začatí vyšetrovania tvrdil, že spravodajcovia konali na pokyn. Či ho vydal minister obrany Galko, sa prokuratúre dodnes nepodarilo preukázať,” píše sa na záver v článku.

  Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka Zdroj: SITA

  Galko, ktorý bol šéfom rezortu obrany od júla 2010 do novembra 2011, sa k udalosti vyjadril aj prostredníctvom svojho Facebooku.

  V pomerne obsiahlom komentári okrem iného píše, že bude aj naďalej poukazovať a bojovať proti nekalým praktikám nasilnejšej slovenskej strany.

  „Niečo sa deje. Smeráci opäť oživili prevarenú, sedem rokov starú kauzu ´odpočúvania novinárov´ a obžalobu dôstojníkov VOS spred viac ako dvoch rokov vydávajú za ´nové skutočnosti´ a cez spriaznené médiá chrlia reportáže a články,“ napísal exminister.

  - Reklama -