To, čo teraz nazývajú politikou, mi nechýba, priznal otvorene Duray. A neodpustil si ani štipľavé poznámky o zrade bugárovcov

0
Miklós Duray (Autor: Peter Števkov)

Do politiky sa podľa svojich slov nechcete vrátiť pre svoj vek, máte 72 rokov. To ale nebýva pri politikoch hendikepom. Prednedávnom zvolili v Česku Miloša Zemana v 73 rokoch na ďalšie funkčné obdobie za prezidenta. Je to naozaj ten vek, alebo je za vaším rozhodnutím niečo iné?

Vek sa obvykle meria časom, napríklad porovnaním údajov v matrike s dátumom v aktuálnom kalendári, ale aj starnutím biologickej hmoty organizmu – podľa toho Zeman je určite oveľa starší ako ja. Ale vek znamená aj obdobie, časový interval, ktorý má určitý spoločný charakter. Ten vek, pre ktorý som zanechal politiku, je tých posledných dvadsaťpäť rokov, obdobie vytriezvenia z reálneho idealizmu. Moje sklamanie korení v tom, že všetky svinstvá a bezcharakternosti, ktoré sa nazhromaždili v časti spoločnosti v období takzvanej konsolidácie, teda za Husáka, sa mohli po zmene politického systému verejne a beztrestne uplatniť. Za komunizmu ma predstavitelia moci neporazili, i keď ma uväznili, ale v demokracii od tých istých som utrpel porážku.

Tak to je smutné konštatovanie. Spýtam sa to teda inak. Kedysi ste povedali, že by ste to bez politiky nevydržali, že ste tak nejako museli do nej vstúpiť. Dnes už teda vydržíte, dá sa to…

Áno, je to tak, myslel som to vážne, ale vtedy som politiku predstavoval ako službu komunity, spoločnosti, verejnosti, a nie ako obyčajný boj proti druhému, boj o peniaze…

A tá politika vám na dôchodku chýba?

To, čo teraz nazývajú politikou, mi nechýba.

Spoznávajú vás ešte ľudia na ulici? S akými reakciami sa stretávate?

Občas registrujem, že ma spoznali. Rekcie sú rôzne. Niektorí si mrmlú medzi zubami, že ten k***t Maďar, tí, ktorí majú iný názor, mi podávajú ruky, porozprávame sa.

Ste ešte členom SMK?

Nemal som dôvod vystúpiť z SMK.

Ako ste spokojný s prácou súčasného predsedu či predsedníctva SMK?

Nepoznám jeho náplň práce, i keď mám predstavu o tom, čo by sa malo robiť…

Béla Bugár a Miklós Duray ako poslanci za SMK v roku 2005. Zdroj: TASR

A Most-Híd? Čo hovoríte na Bugára, s ktorým nemáte dobré vzťahy?

Nevenujem viac pozornosti tomuto obchodno-karieristickému zoskupeniu ako ďalším podobným politickým skupinám, i keď ich poznám lepšie ako ostatné a viem, že sú tam aj skvelí ľudia. Keby som bol predsedom vlády takej vládnej koalície, ktorej členom je aj Bugár, nemal by som ani jednu pokojnú noc. Odkedy ho poznám, nikdy nebol závislý od svojich ideí, predstáv a spoločných cieľov, bol vždy usmerňovaný mimo svojho ja. 

Kedysi vás označil za zlého ducha, tragédiu SMK… Vaše vzťahy sú naozaj vyhrotené. Nestretávate sa na nejakých akciách? Ste v kontakte?

Nerád by som sa ponáral do tohto močariska slovenskej politiky. Nie sme v kontakte.

Čím sa zaoberáte, čo vás napĺňa?

Venujem sa tomu, čo ma skutočne zaujíma aj v minulosti ma zaujímalo. Je to politológia, spoločensko-strategické štúdie. Prednášam na konferenciách. Niekoľko rokov som prednášal na univerzitách, bol som menovaný za docenta. Publikujem v odborných časopisoch.

Čo vás už stihlo v tomto roku prekvapiť?

Vo verejnom živote Slovenska prekvapivé udalosti nie sú také časté, ale koncom decembra minulého roku som mal jeden prekvapujúci zážitok, keď som si zalistoval do časopisu .týždeň a uvidel, že Bugára označili ako antiosobnosť roka 2017. Vlastne to ma prekvapilo, ako to zdôvodnili. Ak dovolíte, citujem: „… Nie preto, že by bol horší ako Robert Kaliňák (antiosobnosť roku 2016) či Robert Fico (antiosobnosť roku 2015), ale preto, že svojím mlčaním a už aj aktívnou podporou im umožňuje pokračovať v únose štátu a rozvrate spravodlivosti.

Áno, to všetko však ešte nerobí z Bugára antiosobnosť na úrovni Kaliňáka, Fica či Danka. Podľa väčšiny relevantných kritérií nie je taký ako oni. Podľa jedného kritéria je však ešte horší. Oni totiž majú aspoň zbojnícku česť a vďaka nej aj špecifickú vzájomnú úctu. Bugára si však nevážia. On jediný je totiž z iného sveta, ktorý však opustil a hodnotovo zradil. A zrada sa považuje za zločin ešte aj medzi zločincami.

- Reklama -