streda, 12 augusta, 2020
25.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Nemáš úctu k peniazom daňových poplatníkov! Napravo od SaS je už len...

Nemáš úctu k peniazom daňových poplatníkov! Napravo od SaS je už len Kotleba! Pustili sa do seba Štefunko so Sulíkom

Progresívne Slovensko je podľa Sulíka etatistická ľavicová strana, ktorá chce zvyšovať výdavky štátu a ktorá si myslí, že štát sa o všetko postará v duchu hesla Občan, nechaj to na nás. „Na to ale treba veľa peňazí a teda viac daní, to je pre mňa Progresívne Slovensko,“ nechal sa počuť líder liberálov na začiatku debaty, pričom zdôraznil, že koncept politiky SaS je naopak menej daní, čo znamená viac slobody.

Novovzniknutému hnutiu šéf SaS vyčíta, že Progresívne Slovensko vo svojom programe často hovorí o zvyšovaní rôznych výdajov, no už neuvádza, odkiaľ chce na ne zobrať financie. Je podľa neho síce pekné, že hnutie chce vo svojom programe venovať veľkú pozornosť vzdelávaniu všemožného druhu od základných škôl po celoživotné vzdelávanie, ale horšie je, že už nehovorí, ako sa za to zaplatí. „Tvoj názor je, že základnou úlohou štátu je míňať peniaze,“ pustil sa do Štefunka.

Štefunko neostal Sulíkovi nič dlžný a vmietol mu do tváre, že zo SaS sa už dávno vytratila podstata slov sloboda a solidarita. Slovensko sa podľa neho posunie vpred len vtedy, keď bude mať vzdelanejších ľudí a rovnosť príležitostí pre všetkých, pričom „nižšie dane to nezmenia“, odôvodnil Štefunko svoj postoj a zdôraznil, že za svojou koncepciou rozvoja vzdelávania si hnutie stojí.

Zároveň označil Sulíkove tvrdenia o svojom hnutí za nepravdy a spochybnil aj jeho slová o ľavicovej strane. „Ja som tu za ľavičiara a pritom sa 15 rokov živím podnikaním,“ poukázal ironicky. „Je ľahké označiť každého za ľavičiara, napravo od vás je už len Kotleba,“ adresoval štipľavú poznámku Sulíkovi.

Sulík sa ohradil s tým, že predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba je v podstate ľavičiar, podobne ako bol ľavičiar aj Adolf Hitler. „Veď oni mali dokonca ten socializmus v názve strany,“ odôvodnil.

Líder hnutia Progresívne Slovensko Ivan Štefunko počas tlačovej konferencie pri príležitosti odovzdávania občianskych podpisov potrebných pre vznik novej strany Zdroj: TASR

Rozbroje pri EÚ aj migrácii

Názorové nezhody oboch lídrov sa naplno prejavili pri otázkach Európskej únie a migračnej krízy. Pri téme Európskej únie Štefunko zdôraznil potrebu Slovenska byť súčasťou tohto projektu, pričom sa podľa neho nemôžeme na túto problematiku pozerať len cez rovnicu, čo z toho kedy máme a čo kedy nemáme, pretože v dlhodobom rámci je členstvo v EÚ obrovský prínos.

Sulík sčasti so Štefunkom súhlasil, no v otázke prínosov pre Slovensko sa lídri názorovo výrazne rozchádzajú. „Ja hovorím, že Únia je dobrý projekt, buďme členmi, ale pri našich ďalších krokoch majme vždy na pamäti, či to je, alebo nie je výhodné pre Slovensko a tam, kde to výhodné nie je, povedzme nie,“ povedal šéf SaS.

Sulík tiež zdôraznil, že jemu nejde o vystúpenie z Únie, no Štefunkovi vytkol, že zrejme nechce vidieť, že jednotné spoločné pravidlá Únie sa sústavne porušujú a v dôsledku toho vznikajú krízy, akou bola napríklad aj tá grécka.

Štefunko Sulíkovi zase pripomenul, že práve na tejto kríze v roku 2012 povalil vtedajšiu Radičovej vládu pri otázke eurovalu a nakoniec sa ukazuje, že keby členské štáty toho času Grécku nepomohli, znamenalo by to zrejme kolaps jednotnej meny.

„Ivan, toto je čistá hlúposť, čo hovoríš, ty si tu vymýšľaš,“ ohradil sa ostro Sulík a zdôraznil, že Grécko nikdy nemalo byť zachraňované. Štefunko kontroval s tým, že rovnaký názor ako on zastáva aj väčšina europoslancov. Sulík sa však nenechal zatlačiť a Štefunka obvinil, že rovnako ako ľudia, na ktorých sa odvoláva, ani on nemá žiadnu úctu k peniazom daňových poplatníkov.

„To nie je pravda, veď aj ja platím dane, môžeme si to zrátať na exceli, kto koľko daní zaplatil v poslednom období,“ bránil sa Štefunko, pričom zámerne podpichol lídra SaS s excelom, ku ktorému ho vlastní kolegovia zo SaS prirovnávajú pre jeho pragmatickosť.

Predseda SaS Richard Sulík počas jednej z tlačových konferencií v sídle strany Autor: df

Riešenie migračnej krízy?

V otázke migračnej krízy je líder Progresívneho Slovenska presvedčený, že by príchod migrantov našu krajinu nijakým spôsobom nedestabilizoval a politici túto tému len extrémne nezodpovedne zneužívajú, aby sa dostali do parlamentu. V otázke prerozdeľovania migrantov podľa neho treba byť solidárni a Slovensko by si malo plniť svoj diel.

„Keby som vedel, že jednorazovo prijmeme niekoľkotisíc migrantov a potom bude pokoj, tak poviem áno, prijmime, buďme solidárni,“ reagoval Sulík. Problémom však podľa neho je, že prístup Bruselu je taký, že keď raz prijmeme, tak to nebude mať konca kraja.

Podľa lídra SaS je riešením migračnej krízy hermetické uzatvorenie vonkajších hraníc EÚ, „aby neprešla ani myš“ a zriadenie záchytných táborov v severnej Afrike. Zdôraznil zároveň, že islam vníma ako ohrozenie našej spoločnosti a nekompatibilnú ideológiu s naším spôsobom života.

Súčasnú politiku Únie označil Sulík za nehumánnu a vytkol jej, že z možnosti podať žiadosť o azyl dnes robí súťaž v plávaní. Narážal pritom na fakt, že migranti sa často snažia dostať zo severnej Afriky cez Stredozemné more k európskym brehom na chabých gumených člnoch, pričom časť z nich sa počas tejto cesty utopí.

Snímka zachytávajúca záchrannú akciu migrantov, ktorí sa na provizórnych plavidlách pokúšajú dostať cez Stredozemné more do Európy. Zdroj: TASR

Podľa Štefunkových slov Sulík takýmito vyjadreniami tému migrantov veľmi zľahčuje. Naopak líder liberálov svojmu oponentovi vyčítal príliš všeobecné a kvetnaté reči bez konkrétnych riešení.

Fica ústavným sudcom nechcú

Aj keď v mnohých otázkach sa obaja lídri názorovo rozchádzajú, podľa Štefunka ich spája túžba po zmene a urobení poriadku v krajine. Potenciálnu spoluprácu si vie predstaviť aj Sulík, no zdôraznil, že musia byť stanovené a dodržiavané nejaké pravidlá. Obaja lídri sú si vedomí, že spolupráca by vyžadovala aj viacero kompromisov.

Rovnako zhodný názor majú obaja aj na to, či by mal prezident Andrej Kiska vymenovať premiéra Roberta Fica zo Smeru za predsedu ústavného súdu. O jeho kandidatúre sa špekuluje v parlamente. Podľa Sulíka by bol výsmech, keby Fico bol predsedom ústavného súdu. Štefunko zase hovorí, že je veľmi lákavé, že Smer by skončil rýchlejšie, no 12 rokov Fica na ústavnom súde by podľa neho nič nevyriešilo.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Česko: Pompeo vystúpil v Senáte a stretol sa so Zemanom; riešili vzťahy a obchod

Český prezident Miloš Zeman prijal v stredu popoludní na Pražskom hrade amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea. Stretnutie, na ktorom sa zúčastnil...

Minister Naď má nového externého poradcu pre domáci obranný priemysel

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) má od 1. augusta nového externého poradcu pre oblasť obranného priemyslu. Je ním Peter Koreň, ktorého...

Pri tvorbe plánu na Fond obnovy sa najprv pripravia reformy na rezortoch

Najprv sa pripravia jednotlivé reformy na ministerstvách a následne bude k návrhu verejná diskusia. Takýto bude podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) postup pri tvorbe...

Vyšetrovateľ navrhuje väzbu pre troch mužov zadržaných pri akcii Šašovia

Vyšetrovateľ v stredu podal podnet na podanie návrhu na vzatie do väzby troch obvinených, medzi nimi Rastislava Rogela z kapely Krátky ...

VIDEO Remišová: Na podporu neziskových organizácií vyčleníme vyše milióna eur

Na podporu neziskových organizácií pri dosahoch krízy vyčlení Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR viac ako jeden milión eur. Informovala o tom...

Matovič nevidí problém v zmluve medzi Tiposom a Fun rádiom

Ak by štátna spoločnosť pri propagovaní svojich služieb či produktov obskúrne využívala najhoršiu možnosť, bol by to problém a podozrenie na korupciu,...

VIDEO Mičovský uvažuje o výmene šéfa potravinovej a veterinárnej komory Bíreša

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) uvažuje o výmene ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozefa Bíreša. Potvrdil to v stredu po rokovaní...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,690 +75 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,884 Infikovaných 775 Last updated: 12. augusta 2020 - 23:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky