štvrtok, 15 apríla, 2021
3.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Juncker a Macron vymysleli, ako vrátia EÚ dôveru: Bude mať superšéfa, toho...

Juncker a Macron vymysleli, ako vrátia EÚ dôveru: Bude mať superšéfa, toho zvolia ľudia priamo a bude to

„Dnes to nie je problém. S Donaldom Tuskom dobre spolupracujeme, ale keby na týchto postoch došlo v budúcnosti ku konfliktom, bola by to pre EÚ nočná mora,“ vysvetlil Juncker, prečo si myslí, že je post superšéfa pre EÚ taký dôležitý. Ďalej dodal, že jeho výber by sa mal riadiť výsledkom volieb do Európskeho parlamentu. MF Dnes napísala, že Juncker si svoj návrh pred médiami obhajoval aj napriek tomu, že európski poslanci pred pár dňami jasne odmietli systém celoeurópskych lídrov pre voľby do europarlamentu.

Súčasný predseda Európskej komisie je však presvedčený o tom, že by sa mohol opakovať systém z roku 2014 a Európska rada by mala vyberať človeka na túto pozíciu superšéfa spomedzi kandidátov toho úniového politického zoskupenia, ktoré vyhralo voľby. Pre EÚ by to podľa Junckera bolo veľmi prínosné a podporilo by to autoritu nielen predsedu Európskej komisie, ale v prípade zlúčenia týchto dvoch funkcií aj predsedu Európskej rady. „Víťazný kandidát by mal dvojnásobnú legitimitu, jednu odvodenú od Európskej rady, druhú od Európskeho parlamentu,“ uviedol v stredu v Bruseli Juncker.

Na post predsedu Európskej komisie už vraj Juncker kandidovať nechce a podľa servera Politico si iste sám veľmi dobre uvedomuje, že pravdepodobne ani jeden z návrhov nepresadí pre európske voľby, ktoré sa budú konať budúci rok na jar. O presadenie týchto zmien sa však usiluje aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. „Ak sa zmení politická mapa, Európa na tom bude demokraticky lepšie,“ myslí si Macron, ktorý sa návrhy pokúsi presadiť napríklad na rokovaní šéfov úniových štátov.

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron. Zdroj: TASR

autor: nab

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 373,107 +1,069 Dnes Úmrtí 10,798 +82 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 107,009 Last updated: 15. apríla 2021 - 01:54 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -