Pani ministerka nemusí pripravovať žiadny nový návrh, pretože neprejde cez našu stranu, odkazuje Danko

  0
  Andrej Danko (Autor: TASR)

  „Pani ministerka nemusí pripravovať žiadny nový návrh, pretože neprejde cez našu stranu,“ odkázal Danko v písomnom stanovisku s názvom Stop drogám. „Hovorím jasné nie akémukoľvek návrhu, ktorý bude legalizovať drogy alebo zľahčovať prístup k ich získaniu, legitimizovať distribúciu či užívanie. Téma legalizácie je pre mňa uzavretá,“ uviedol predseda národniarov.

  Danko zároveň poznamenal: „Neverím, že žijem v štáte, kde by 30 percent mladých ľudí vyskúšalo drogu.“ Ministerstvo spravodlivosti deklarovalo, že podľa Správy o drogách za rok 2017 vydanej Európskym monitorovacím centrom pre drogy a drogovú závislosť takmer tretina mladých ľudí (15 až 34 rokov) na Slovensku vyskúšala niekedy v živote marihuanu a približne deväť percent ju užívalo v predchádzajúcom roku.

  „Naproti tomu máme zhruba 300 až 400 odsúdených užívateľov ročne. To znamená, že niekde je chyba,“ argumentuje Žitňanská s tým, že súčasná prísna právna úprava smeruje k tomu, že Slovensko nedokáže dostatočne zachytávať a sankcionovať obchodníkov s drogami a selektívne kriminalizuje ich užívateľov.  

  SNS v utorok (20.2.) avizovala, že jej ministri na rokovaní vlády nepodporia materiál, ktorý okrem iného zavádza priestupkovú sankciu na držbu nepatrného množstva aj tvrdých drog. V SNS sú presvedčení, že dôraz treba klásť na prevenciu. Vyčítajú, že čiastočná dekriminalizácia sa má týkať aj tvrdých drog. Obávajú sa pritom, že zmeny zvýšia dopyt po zakázaných látkach a môže niekoľkonásobne narásť počet ich užívateľov. Výhrady k novej legislatíve vyjadrili aj predstavitelia strany Smer-SD.

  „Vnímam, že dnes materiál nemá podporu koaličných partnerov, tak samozrejme nemalo zmysel o tom ani rokovať. Budeme musieť po nejakom čase prísť možno s upraveným návrhom a pokúšať sa znovu o podporu,“ odôvodnila po rokovaní vlády stiahnutie legislatívneho balíka Žitňanská. Prisľúbila, že sa pokúsi vypočuť výhrady koaličných partnerov a pripraví aj variant, že dekriminalizovaná bude len držba marihuany.
   

  - Reklama -