piatok, 6 augusta, 2021
14.6 C
Bratislava
ÚvodArénaZnámi ľudskoprávnici sa sťažujú: Trump je spiatočnícky a Slováci diskriminujú Rómov. Tešia...

Známi ľudskoprávnici sa sťažujú: Trump je spiatočnícky a Slováci diskriminujú Rómov. Tešia sa ale z povolenia potratov

Údajné Trumpove spiatočnícke kroky v oblasti ľudských práv sú podľa správy “nebezpečným precedensom” pre ďalšie krajiny sveta. Donald Trump a ďalší lídri – vrátane egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího, filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho, venezuelského prezidenta Nicolása Madura, ruského prezidenta Vladimira Putina a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga – “bezohľadne podkopávajú práva miliónov ľudí,” uvádza Amnesty.

Jednoznačne nenávistný januárový krok americkej vlády – zakázať ľuďom z viacerých krajín s moslimskou väčšinou vstup do USA – odštartoval rok, v ktorom lídri (viacerých krajín) priviedli politiku nenávisti do jej najnebezpečnejších krajností,” uviedol generálny tajomník Amnesty International Salil Shetty. 

Pripomeňme, že Trumpov zákaz sa týkal rizikových krajín, z ktorých mnohé ani nemajú funkčnú vládu a nie sú schopné obyvateľom vydávať cestovné dokumenty, ktoré by americké úrady dokázali overiť. Šlo napríklad o Somálsko, Líbyu, Jemen či Sýriu. 

Podľa generálneho tajomníka sa ukázalo, kam až môže viesť podnecovanie nenávisti a strachu k menšinám. Ako príklad uviedol rozpútanie “etnických čistiek” voči Rohingom v Mjanmarsku.

Správa Amnesty kritizovala Trumpovu administratívu za postoj k otázke ženských práv, za verejnú podporu mučenia, za pokus pripraviť o zdravotné poistenie milióny ľudí, podkopávanie autority médií, diskrimináciu transrodových ľudí či za nejasné vyjadrenia týkajúce sa nadradenosti bielej rasy. 

AI zaznamenala vlani aj určité pozitívne kroky, ako napríklad zrušenie úplného zákazu interrupcií v Čile. Otázkou však zostáva, do akej miery je možné považovať usmrtenie nenarodených detí za ľudské právo. 

Správa tiež zdôraznila “obrovský význam” slobody prejavu v čase, keď aj niektorí predstavitelia šíria falošné správy s cieľom manipulovať verejnou mienkou, čo je niekedy spojené i s útokmi na inštitúcie, ktoré zaisťujú kontrolu moci.

Závažné prípady porušovania ľudských práv zaznamenala AI napríklad v Turecku a Sýrii.  

V spojitosti so Slovenskom Amnesty International pripomína žalobu Slovenska proti povinným migračným kvótam, ktorú zamietol Súdny dvor Európskej únie. Podľa AI na Slovensku je tiež stále rozšírená diskriminácia Rómov a Rómok. Autori správy pripomenuli, že Európska komisia pokračovala v konaní vo veci porušenia predpisov proti Slovensku pre diskrimináciu rómskych žiakov a žiačok na školách.

AI v žiadnom prípade nie je organizáciou, ktorá by sa nezaobišla bez kritiky. Vplyvná izraelská organizácia NGO Monitor napríklad konštatuje, že AI sa dopúšťa systematických chýb pri informovaní o porušovaní ľudských práv a nesprávnej analýze. 

Autor: TASR, ste

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,898 Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,678 Infikovaných 679 Last updated: 6. augusta 2021 - 06:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -