streda, 4 augusta, 2021
22.8 C
Bratislava
ÚvodArénaMatovičove vyjadrenia o vlakoch sú nepravdivé, odkazujú ŽOS Vrútky a spomínajú aj...

Matovičove vyjadrenia o vlakoch sú nepravdivé, odkazujú ŽOS Vrútky a spomínajú aj právnika

Reagovala tým na utorkové (20. 2.) vyhlásenia šéfa Obyčajných, ktorý tvrdil, že 17 vlakov 861, ktoré dodali štátnej železničnej spoločnosti ŽOS Vrútky, je mimo prevádzky. Štát tak podľa neho vyhodil 131 miliónov eur, pretože 53 % nových vlakov je odstavených. “Naša firma ŽOS Vrútky nemala ani najzákladnejšie skúsenosti pri vývoji tak zložitého výrobku,” poznamenal Ján Marosz, opozičný poslanec a tieňový minister dopravy OĽaNO.

Podľa ŽOS Vrútky sú však na záručnej oprave len štyri vozidlá, nie 17, ako tvrdil Matovič. “K dnešnému dňu sú na základe uplatnenej reklamácie odstavené štyri vozidlá (dieselmotorové jednotky – DMJ) a odstránenie poruchy bude v zmysle garancie bezplatné (dve vozidlá majú poruchu motora z dôvodu poruchy vodného čerpadla a dve vozidlá majú prasknutý chladič),” spresnila Horníková s tým, že záručné opravy motora vykonáva dodávateľ motora firma MAN a výmenu chladičov zabezpečuje dodávateľ RailPacku firma Voith.

Ďalšie štyri dráhové vozidlá sú podľa vagónky odstavené z dôvodu násilne poškodených kolies, sedem je na údržbe a dve vozidlá sú mimo prevádzky následkom násilnej škody stretom s cudzím motorových vozidlom. 

Líder OĽaNO Igor Matovič Zdroj: TASR

Ako možný dôvod poruchovosti vozidiel uviedol Matovič aj to, že vagónku vlastní rodina okolo bývalého predsedu SNS Víťazoslava Mórica, ktorý nedodal kvalitné výrobky. “Ako je to možné? No jednoducho, Víťazoslav Móric dodal haraburdy, ktoré sa kazia, z ktorých je k dnešnému dňu viac ako polovička nefunkčných,” skonštatoval Matovič.

ŽOS Vrútky však argumentujú, že použili pre vlaky špičkové komponenty najrenomovanejších výrobcov. Ide o motory MAN, RailPack a hydroprevodovka Voith, podvozky Siemens či klimatizácie Liebherr. 

“DMJ boli dodávané na základe najnižšej ceny, ktorá vyplynula z elektronickej aukcie, v ktorej ŽOS Vrútky súťažili s poľskou firmou Pesa podľa medzinárodných tendrových podmienok,” pripomenula Horníková, pričom dodala, že firma ŽOS Vrútky postúpila vyjadrenia Igora Matoviča svojmu právnemu zástupcovi.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,845 +94 Dnes Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,644 Infikovaných 660 Last updated: 4. augusta 2021 - 13:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -