Le Penová možno pôjde do väzenia. Za pár fotiek

  0
  Marine Le Penová (Autor: TASR)

  Le Penová sa osobne nedopustila žiadneho zločinu, ale aj napriek tomu čelí absurdnému trestu, ktorý je v iných krajinách udeľovaný páchateľom krádeží či znásilnení. V roku 2015 si dovolila na Twitteri publikovať verejne známe fotografie, ktoré zobrazovali násilie Islamského štátu. Teraz ju súd viní z toho, že šírila „násilné správy, ktoré podnecujú k terorizmu alebo pornografii či vážne poškodzujú ľudskú dôstojnosť“.

  Podľa tohto zákona môže v najhoršom prípade stráviť skutočne až tri roky vo väzení a zaplatiť pokutu vo výške spomínaných 75 000 eur. Le Penová je síce poslankyňa francúzskeho parlamentu a ako taká má imunitu, ale vlani v novembri ju parlament imunity zbavil. K publikovaniu fotografií došlo pred tromi rokmi v reakcii na porovnanie Národného frontu a Islamského štátu (inak nazývaného aj ako Daeš), ktoré zaznelo z úst televízneho moderátora. „Daeš je toto,“ napísala Le Penová k publikovaným fotografiám.

  Na jednej z fotografií bolo telo amerického novinára Jamesa Foleyho, ktorého popravili džihádisti. Na ďalšej fotografii bol muž v oranžovej kombinéze, ktorého prešiel tank. Tretia publikovaná fotografia na Twitteri Le Penovej potom zobrazovala muža, ktorého džihádisti upálili v klietke. „Čelím žalobe za to, že som ukázala, akých zverstiev sa dopúšťa Islamský štát. V inej krajine by som za to dostala medailu,“ uviedla Le Penová.

  Fotografie boli publikované len niekoľko týždňov po tom, ako došlo v Paríži k teroristickým útokom, v dôsledku ktorých prišlo o život 130 ľudí. Le Penová neskôr vymazala na žiadosť príbuzných snímku Foleyho s tým, že nevedela, kto bol na nej vyfotografovaný. Jej právnik krátko po obvinení konštatoval, že ide o „čisto politické rozhodnutie“. Za spáchanie podobného prečinu bol vlani v septembri zbavený imunity kolega Le Penovej z Národného frontu Gilbert Collard.

  Ak súd uzná Le Penovú za vinnú, pôjde o ďalší z absurdných rozsudkov, ku ktorým došlo vo Francúzsku v ostatných mesiacoch. Vlani v apríli bol odsúdený starosta Béziers Robert Ménard za poznámky o moslimských žiakoch a integrácii a musel zaplatiť pokutu 2 000 eur. „V jednej triede v centre mesta tvoria moslimskí žiaci 91 %. A to je v súvislosti s ich integráciou očividný problém,“ konštatoval Ménard na Twitteri.