sobota, 23 januára, 2021
8.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Zeman sa vyjadril, ako je to v Česku s ohrozením demokracie. A...

Zeman sa vyjadril, ako je to v Česku s ohrozením demokracie. A vysmial sa prognózam politológov

Druhý prezidentský sľub prezident podpísal vo Vladislavskej sále Pražského hradu pri stole, ktorý používal Tomáš G. Masaryk. „Moja úcta k Masarykovi je hlboká,“ uviedol. Na otázku moderátora, čo by si želal, keby to mohlo byť čokoľvek, odpovedal: „Ja by som si želal, aby som žil v krajine, ktorá bude bezpečná, bohatá a šťastná.“ A sám by v takejto krajine rád žil veľmi dlho.

Reč bola aj o politológoch a ich hodnoteniach smerujúcich k predikciám a výsledkom prezidentských volieb. „Pred druhým kolom prezidentskej voľby politológovia tvrdili, že ak vyhrám, tak to bude na základe nízkej volebnej účasti,“ poznamenal s tým, že po tom, ako skutočne vyhral, bolo víťazstvo prisudzované naopak vysokej volebnej účasti.

Zdroj: Facebook / Miloš Zeman – prezident České republiky

Minulý týždeň sa v Česku uskutočnilo niekoľko občianskych protestov. Podľa Zemana možno považovať vyhnanie ľudí do ulíc za určitý nástroj. Podľa jeho súdu nie je ohrozená demokracia v krajine. Ohrození sú tí, ktorí prehrali voľby.

Jedným z dominantných občianskych protestov, ktoré sa konali minulý týždeň, bolo zhromaždenie odporcov proti novému predsedovi komisie na kontrolu Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov Zdeňkovi Ondráčkovi, ktorý mlátil v roku 1989 bezbranných demonštrantov proti totalitnému režimu, pričom z jeho správania je zrejmé, že to neľutuje. Podľa prezidenta by stačilo, keby povedal jedinú vetu. „Bol som mladý, bol som hlúpy, ospravedlňujem sa,“ myslí si prezident. Keby sa dokázal ospravedlniť, celý problém by mohol byť vyriešený.

Dlhodobejšej téme súčasnej českej politickej scény – rokovaniam o vláde, bola venovaná značná časť debaty generálneho riaditeľa TV Barrandov s prezidentom Milošom Zemanom. Ako už niekoľkokrát prezident uviedol, nedal Andrejovi Babišovi presný časový rámec týkajúci sa výstupov rokovaní o vláde. Ale podľa svojich slov by bol rád, keby sa nepodnikali veci, ktoré rokovania zbrzdia. „Začínam byť tiež opatrne nervózny,“ podotkla česká hlava štátu.

Zeman nedal jasné obmedzenie vo veci rokovaní o vláde, podmienkou bol akt reálnej dohody. „Keď je vláda jednofarebná, lepšie sa riadi,“ povedal Zeman. „Môžem potvrdiť, že sa s jednofarebnou vládou vládne lepšie ako s koaličnou,“ pokračoval s tým, že sa Babišovi v istom ohľade nediví. Ako ďalší scenár vidí, že sa mu buď podarí presvedčiť sociálnu demokraciu, alebo mu zostáva variant s KSČM a SPD.

Andrej Babiš

Andrej Babiš Zdroj: TASR

Za optimálny termín potom považuje jún. Domnieva sa, že dovtedy by mohli byť podpísané dohody. Podľa neho je dôležité rokovať a mať výsledky. Spomenul napríklad aspoň podpísanie memoranda s KSČM. „Každé rokovanie je ťažké,“ pokračoval a dodal, že dohodnúť sa môžu aj ľudia, ktorí majú odlišný názor. Podstatné však je sa počúvať, argumentovať, vzájomne sa rešpektovať a byť otvorený kompromisom.

Diskusia sa kontinuálne stočila od hodnotenia rokovaní o vláde k hodnoteniu vlády ako takej. „Nikto ma nesklamal,“ skonštatoval prezident na adresu ministrov, ale pripomenul, že za tri mesiace sa nedajú robiť zázraky. Dodal, že ide o prácu dlhodobého charakteru.

„Vízia by mala byť víziou komplexnou,“ uviedol s tým, že by mala vychádzať z programového vyhlásenia vlády. Zaiste považuje za užitočné poznať a vidieť vízie jednotlivých ministrov, ale za kľúčovú považuje predovšetkým vládnu celostnú víziu.

Zeman potom nesúhlasí s tým, že by vláda v demisii nemohla presadiť žiadny zákon. Ako príklad použil prehlasovaný zákon o štátnom rozpočte. „Samozrejme, nachyľuje sa čas, aby tu tá dôvera bola,“ povedal. „Teraz to treba rozseknúť,“ dodal na záver.

Celý rozhovor nájdete na webe TV Barrandov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 233,027 Úmrtí 3,894 Uzdravení 183,942 Infikovaných 45,191 Last updated: 23. januára 2021 - 07:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky