Pozor na cenzúru, nech neskončíme ako v Číne, Turecku a Rusku. Varovanie od bývalého manažéra Googlu

    0
    Logo pred sídlom spoločnosti Google v kalifornskom Mountain View. (Autor: TASR)

    „Keď som pracoval v Googli, tak som nebol hrdý ani tak na inovatívne produkty a nové služby ako na informácie o transparentnosti spoločnosti Google. Prezentovali okrem iného narastajúci počet žiadostí úradov s cieľom získať informácie o používateľoch. Čím viac sme ich odmietli, tým väčšiu som mal radosť. Tieto informácie boli prvé svojho druhu a čoskoro ich začali zverejňovať aj ďalšie veľké internetové a komunikačné spoločnosti.“

    Cenzúra v súkromnom sektore nabrala v ostatných rokoch podľa Echiksona rýchle tempo. „Počet používateľov, ich príspevkov, vkladaných videí atď. rastie ohromujúcou rýchlosťou a monitorovať to všetko je možné len vďaka špeciálnym nástrojom. Ich činnosť však vážne ohrozuje slobodu slova. Často je veľmi ťažké odlíšiť fake news od skutočných správ. Rovnako ako rozlíšiť, čo je ešte ,vhodné‘ a čo už nie.“

    Kriticky sa potom Echikson vyjadruje konkrétne k novoprijatému zákonu v Nemecku, ktorý cenzúrne zásahy značne posilňuje. „Twitter tak vymazal komentár ministra spravodlivosti Heika Maasa, ktorý označil odporcu migrácie za idiota. Rovnakým spôsobom bol odstránený komentár a následne zablokovaný celý účet poslankyne za Alternatívu pre Nemecko Beatrix von Storchovej, ktorá kritizovala políciu za zverejnenie priania k novému roku v arabčine.“

    Echikson poukazuje na to, že s cenzúrnymi zásahmi dochádza často okrem obmedzovania slobody prejavu aj k omylom. „YouTube tak napríklad nedávno zablokoval video servera Project Syndicate, ktoré sa venovalo téme popierania holokaustu. To sa v šestnástich európskych krajinách považuje za trestný čin. Lenže cenzori nedokázali rozlíšiť popieranie holokaustu od diskusie o popieraní holokaustu,“ konštatuje niekdajší manažér Googlu.

    „Zákonodarcovia majú pritom mnoho ďalších možností aj bez cenzúrnych zásahov. V prvom rade by mali jasne definovať nezákonné prejavy nenávisti. Musia však postupovať opatrne, aby nezaviedli rovnaké pravidlá, aké platia v autoritárskych systémoch. Rusko sa napríklad vyhráža zákazom YouTubu, ak nebudú zmazané niektoré videá opozície. Turecko chce, aby nadnárodné spoločnosti najímali Turkov a ,boli poruke‘ vláde. Čína už teraz blokuje množstvo správ,“ uzatvára Echikson.

    Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

    - Reklama -