Vyhostení ruskí diplomati postupne opúšťajú Washington

  0
  Ruská vlajka (Autor: Facebook, Russian Flag)

  Prvá skupina z celkového počtu 60 vyhostených ruských diplomatov spolu s rodinami opustila veľvyslanectvo v USA a odletela do Moskvy.

  Recipročné sťahovanie prebiehalo v sobotu i na generálnom konzuláte USA v Petrohrade po tom, čo ruská strana v reakcii na vyhostenie svojich diplomatov a zatvorenia ruského konzulátu v americkom meste Seattle požadovala zatvorenie toho amerického na svojom území. Agentúra AP píše, že zamestnanci konzulátu nakladali sťahovacie autá škatuľami a batožinou. Generálny konzul USA v Petrohrade Thomas Leary sa v krátkosti pre média vyjadril so slovami: “Sme pripravení na odchod.”

  Vyhostenie ruských diplomatov z USA je gestom solidarity s Britániou, ktorá bola nútená reagovať na útok na bývalého plukovníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju, ktorý sa odohral 4. marca v anglickom meste Salisbury. Británia z útoku, pri ktorom bola použitá nervovoparalytická látka novičok, obvinila Moskvu. Tá akúkoľvek spojitosť s prípadom Skripaľ odmieta.

  K vyhosteniu ruských diplomatov pristúpilo v rámci solidarity spolu 29 štátov sveta. Slovensko sa zatiaľ k tejto iniciatíve nepripojilo.

  Rusko v reakcii na vyhostenie svojich diplomatov pristúpilo k vyhosteniu rovnakého počtu diplomatov zo svojho územia.

  - Reklama -