Vadalova sťažnosť je už na najvyššom súde

  0
  Antonino Vadala (Autor: TASR)

  “V piatok Najvyššiemu súdu SR napadla trestná vec Antonino Vadala. O sťažnosti proti vzatiu do predbežnej väzby rozhodne senát NS SR v zákonnej lehote, teda do piatich pracovných dní,” uviedla pre TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

  V Taliansku je trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz.

  “Sťažnosť bola podaná Krajskému súdu v Košiciach v zákonom stanovenej lehote a 3. apríla bola postúpená aj s celým spisom na Najvyšší súd SR,” potvrdila v stredu (4.4.) TASR hovorkyňa košického KS Anna Pančurová.

  Vec na NS SR napadla senátu 3T, ktorý je zložený z troch sudkýň a jedného sudcu. O sťažnosti budú rozhodovať buď na neverejnom, alebo verejnom zasadnutí. Pokiaľ by senát NS SR zamietol sťažnosť Antonina Vadalu, tak by sa vecou mal na návrh prokurátora zaoberať príslušný súd v Košiciach. Ten by totiž rozhodoval o tom, či bude Vadala umiestnený z predbežnej väzby do väzby vydávajúcej. Prokurátor návrh súdu môže podať na základe originálu európskeho zatýkacieho rozkazu. TASR to potvrdili viaceré justičné zdroje.

  Sudca KS rozhodol o vzatí podnikateľa do predbežnej väzby 15. marca, čím vyhovel návrhu krajského prokurátora. Prokuratúra vtedy začala vykonávať predbežné vyšetrovanie o európskom zatýkacom rozkaze.

  Polícia zadržala 42-ročného Vadalu 13. marca, vo väzbe je v Ústave na výkon väzby v Košiciach. V Taliansku je stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení za účelom nezákonného obchodovania s drogami.

  “Podľa obvinenia sa od decembra 2013 do decembra 2015 spolčil s inými osobami za účelom nepretržitého páchania trestnej činnosti spočívajúcej v dovoze veľkého množstva kokaínu z Južnej Ameriky,” uviedol v marci hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko.

  O aktivitách a kontaktoch talianskeho podnikateľa na Slovensku písal okrem iného zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak.

   

  - Reklama -