Je skorumpovaný a vedie nenávistnú propagandu. Po zvolení Orbána sa strhlo peklo. USA, Nemecko, EÚ…

    0
    Viktor Orbán (Autor: TASR)

    „Vitaj, zlatý hetrik!“ Mohol by si hovoriť maďarský premiér Viktor Orbán po tom, ako jeho strana Fidezs získala po voľbách v roku 2010 a 2014 dvojtretinovú väčšinu aj minulú nedeľu. Dosiahnuť v parlamentných voľbách takýto úspech je záležitosť, o ktorej sa môže súčasným európskym politikom len snívať. Angela Merkelová sa síce stala tento rok nemeckou kancelárkou už štvrtýkrát, ale jej CDU nikdy nedosiahla taký presvedčivý výsledok.

    Zatiaľ čo v Maďarsku je Orbán nespochybniteľnou „jednotkou“, v rámci členských krajín Európskej únie je vnímaný skôr ako „enfant terrible“. Napätie medzi jeho vládou a Bruselom eskalovalo so začiatkom migračnej krízy. Kým Juncker, Mogheriniová, Merkelová a spol. zostali len pri slovách o multikultúrnej spoločnosti, európskych hodnotách a solidarite, Orbán sa chopil iniciatívy a rozhodol, že státisíce migrantov z Blízkeho východu a Afriky do svojej krajiny nevpustí.

    V dôsledku toho sa zhoršil aj vzťah Orbána s jeho niekdajším mentorom Georgom Sorosom a maďarský premiér si odvtedy musel vypočuť mnoho nelichotivých označení svojej osoby. Je okrem iného obviňovaný z nastolenia autoritárskeho režimu, nacionalizmu či xenofóbie. Maďarskí voliči však stoja za Orbánom a výsledok nedeľných volieb je toho jasným dôkazom. Strana Fidesz získala v koalícii s kresťanskými demokratmi 133 zo 199 parlamentných kresiel.

    Orbánovi sa dostalo očakávanej podpory a gratulácií od jeho poľského náprotivku Mateusza Morawieckého, Marine Le Penovej, Geerta Wildersa a ďalších euroskeptických politikov. Blahoželanie mu však zaslala aj Angela Merkelová či šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Gratuláciu k volebnému úspechu dostal Orbán konečne i od Európskej ľudovej strany (EPP), do ktorej v Európskom parlamente patrí aj jeho Fidesz. Nemecký minister vnútra Horst Seehofer vyjadril k Orbánovi asi najväčšie sympatie, keď vyzval EÚ, aby sa k Maďarsku prestala správať arogantne a povýšenecky.

     

     

    Zdroj: Twitter/Geert Wilders

    Zatiaľ čo Juncker, Tusk či Merkelová v súvislosti s blahoželaním spomenuli rozdiely v pohľade na niektoré témy len zľahka a v podstate zmierlivo, šéf Aliancie liberálov a demokratov za Európu a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt si nedával servítku pred ústa. „Tým, že EPP gratuluje Orbánovi bez toho, aby ho vyzvala na rešpektovanie európskych hodnôt, dáva fakticky zelenú jeho autoritárskemu režimu,“ rozčúlil sa Verhofstadt.

     

     

    Zdroj: Twitter/Guy Verhofstadt

    Rovnako nekompromisná bola aj historička a publicistka Anne Applebaumová. „Problém s Viktorom Orbánom nie je ten, že je konzervatívec alebo že je proti migrácii. Hlavný problém tkvie v tom, že zničil nezávislé médiá a súdy, je skorumpovaný a vedie nenávistnú propagandu, ktorá otrávila verejný priestor v Maďarsku,“ napísala na Twitteri držiteľka Pulitzerovej ceny.

     

     

    Zdroj: Twitter/Anne Applebaum

    - Reklama -