streda, 21 apríla, 2021
8 C
Bratislava
Úvod Aréna Odchod Gašpara neznamená, že sa dnes v polícii niečo reálne zmení. Liberáli...

Odchod Gašpara neznamená, že sa dnes v polícii niečo reálne zmení. Liberáli prišli s informáciami z vnútra silového rezortu

Poslankyňa Lucia Nicholsonová skonštatovala, že odchod Tibora Gašpara z funkcie policajného prezidenta neznamená, že sa v polícii niečo reálne zmení. “Po šiestich rokoch vedenia Policajného zboru Gašparom totiž došlo k absolútnemu rozkladu Policajného zboru, predovšetkým NAKA, ktorá mala byť elitnou organizáciou. Namiesto toho je dnes NAKA predĺženou rukou organizovaných skupín, politických alebo ekonomických,” uviedla.

Vyšetrovateľom podľa jej názoru šéfujú nekompetentní ľudia bez kariérneho rastu, “ktorých do vedenia NAKA pretlačila veľmi silná skupina nitriansko-trenčianska, a teda reálne známa skupina Bödörovcov, a strana Smer-SD”.

Zazneli napríklad mená riaditeľa protikorupčnej jednotky NAKA Roberta Krajmera aj jeho kolegov. Nicholsonová pripomenula, že riaditeľ NAKA Peter Hraško sa pozná s Robertom Krajmerom z minulosti. Bol totiž jeho zástupcom pre problematiku vyšetrovania trestnej činnosti. Hraško je podľa policajtov Krajmerovi vďačný za to, že mu umožnil návrat do Policajného zboru. 

Riešením je podľa Nicholsonovej generálna výmena ľudí na všetkých stupňoch riadenia polície a to sa dá podľa nej iba s novou vládou, ktorá by mala vzísť z predčasných volieb. 

SaS chce, aby boli zo svojich funkcií v Policajnom zbore (PZ) odvolaní aj ďalší vysokí funkcionári. “Žiadame, aby z policajných funkcií odstúpili alebo boli odvolaní riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško a šéf inšpekcie ministerstva vnútra Milan Lučanský. Tieto dve pozície a noví ľudia na nich sú nutnou, nie však postačujúcou podmienkou, aby sme vôbec mohli rozmýšľať o nejakom očistení NAKA od nekompetentných a zaviazaných ľudí,” povedal Galko.

NAKA, ktorá mala byť elitným útvarom, je podľa neho v rozklade a prešpikovaná “pochybnými živlami, u ktorých je podozrenie, že sú súčasťou organizovaného zločinu v tomto štáte”. Zároveň nepokladá za normálne a správne, aby prezident PZ, ktorý je podľa neho za terajší stav NAKA zodpovedný, zotrval vo svojej funkcii ešte mesiac a pol.

Ďalšou požiadavkou je odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika z funkcie. „Pán prokurátor Kováčik, nezabudli sme na vás. Choďte preč,“ povedal Galko. 

Autor: TASR, top

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 376,709 +642 Dnes Úmrtí 11,244 +72 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 110,165 Last updated: 21. apríla 2021 - 01:24 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -