Premiér zároveň zopakoval, že kým vedenie strany nevyberie definitívneho kandidáta, nebude sa k jednotlivým medializovaným osobám vyjadrovať. “Pokiaľ nie je rozhodnuté a predsedníctvo Smeru-SD nerozhodne koho bude nominovať, tak mená komentovať nebudem,” dodal.
Na otázku, či hľadá človeka, ktorý nebude polarizovať spoločnosť tak, ako o tom hovoril Most-Híd, Pellegrini odvetil, že tento post patrí Smeru-SD. “Tak ako Most-Híd aj SNS majú možnosť nominovať si svojich ľudí, tak musí platiť rovnaký meter aj pre Smer-SD. Máme právo vybrať si nomináciu. Pre mňa bude dôležité, že nový minister vnútra musí mať schopnosti a vedomosti na to, aby takýto enormne veľký rezort zvládol,” poznamenal.
Za dôležitejšiu personálnu otázku však premiér považuje, kto bude dočasný policajný prezident. “Od nového ministra vnútra očakávam, že konečne sa od polície dá nabok a bude sa venovať verejnej správe, hasičom, záchranárom, klientskym centrám či debyrokratizáci. A políciu nech si riadi policajný prezident,” povedal.
Premiér zároveň zopakoval, že kým vedenie strany nevyberie definitívneho kandidáta, nebude sa k jednotlivým medializovaným osobám vyjadrovať. “Pokiaľ nie je rozhodnuté a predsedníctvo Smeru-SD nerozhodne koho bude nominovať, tak mená komentovať nebudem,” dodal. Nekomentoval ani novinársku otázku, či by to mohla byť súčasná štátna tajomníčka rezortu Denisa Saková, ktorá bola považovaná za pravú ruku exministra Roberta Kaliňáka.
Smer-SD musí nájsť nového ministra vnútra po tom, ako z funkcie abdikoval Tomáš Drucker. Pellegrini už avizoval, že by to chcel vyriešiť do niekoľkých dní.
Situácia je stabilizovaná, je čas vyhrnúť si rukávy
Každý minister vlády Petra Pellegriniho dostal úlohu pripraviť dva zoznamy priorít, ktorým sa bude venovať. Prvý má obsahovať úlohy splniteľné do konca roka 2018, druhý má byť zoznamom úloh splniteľných do konca volebného obdobia. Pellegrini bude osobne dohliadať na plnenie týchto záväzkov. V priebehu mája sa tiež stretne s každým ministrom osobne.
Premiér priznal, že vláda sa posledné dni zaoberala najmä vlastnými problémami. Spomenul dianie na ministerstve vnútra, avizovaný odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara, ale aj ťažkosti s komunikáciou v rámci koalície. “Ale už môžem konštatovať, že situácia je opäť stabilizovaná. Vláda má podporu parlamentu, vzťahy medzi koaličnými partnermi sú jasné a korektné. Je preto čas vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do práce,” avizoval.
Predseda vlády je presvedčený, že činnosť koalície má smerovať ku skutočným problémom ľudí, pričom 25. výročie samostatnosti republiky je výborná príležitosť zamyslieť sa nad vlastným štátom. “Treba urobiť inventúru toho, čo funguje a čo nie, kde sa nakopili problémy a začať ich riešiť. Máme tu za 25 rokov kopec balastu a nánosov, ktoré treba odstrániť,” apeloval.
Za zásadnú úlohu označil debyrokratizáciu štátu. “Je nepredstaviteľné, aby sme od ľudí vyžadovali úkony, ktoré si vieme zaobstarať sami. Ďalšou úlohou bude vytvorenie takých sociálnych podmienok pre ľudí, ktoré im umožnia dôstojne žiť na Slovensku,” odkázal.
Pellegrini uistil, že bude vždy osobitne myslieť na našich seniorov, na mladé matky s deťmi či na zdravotne postihnutých, ktorí potrebujú pomoc. Ako dôležitú úlohu si však stanovuje znižovanie regionálnych rozdielov. “Chcem, aby sa štát vedel postarať o každého bez ohľadu na to, z ktorého regiónu pochádza. Budú pokračovať výjazdové rokovania vlády,” dodal.
Vláda sa nevzdáva plánov dosiahnuť vyrovnané hospodárenie
Predpokladaná suma 600 miliónov eur bude musieť stačiť na financovanie opatrení z pripravovaného nového sociálneho balíčka. Vyhlásil to Pellegrini (Smer-SD) s tým, že v záujme vlády je dosiahnuť vyrovnané hospodárenie.
“Budeme robiť všetko pre to, aby sme zlepšili kvalitu života na Slovensku, pretože krajine sa darí. Ale jednou z čŕt našej novej vlády je, že chceme zodpovedne hospodáriť. Tých 600 miliónov eur bude musieť stačiť, pretože ja chcem, aby sme predstavili rozpočet, ktorý ďalej smeruje k vyrovnanému rozpočtu,” vyhlásil Pellegrini.
O návrhoch opatrení bude premiér rokovať s ostatnými koaličnými stranami. “Nájdeme taký mix opatrení, ktorý pomôže slovenskému turizmu, našim seniorom, ktoré budú smerovať k podpore mladých rodín, aby sme zlepšili úroveň odmeňovania štátnych a verejných zamestnancov, zdravotných sestier a učiteľov. To je všetko ten mix, o ktorom budeme diskutovať. Na to by mal postačovať ten balík, ktorý máme k dispozícii,” skonštatoval Pellegrini.
Vláda tak podľa jeho slov nemení stanovené plány týkajúce sa vyrovnaného rozpočtu. “Rozpočet, ktorý bude predstavený z dielne ministerstva financií, bude počítať s vyrovnaným rozpočtom v roku 2020 a už v roku 2019 bude musieť byť relatívne blízko. To nie sú peniaze, ktoré budú musieť byť reprezentované nejakými ďalšími opatreniami, ktoré majú priniesť tržby v hodnote ďalších 600 miliónov eur. Ak sa ekonomike darí, tak na strane príjmov dosahujeme výraznejšie výnosy, výdavky sa snažíme udržiavať pod kontrolou a ten rozdiel môžeme použiť pre ľudí,” dodal Pellegrini.
Vyšetrovanie OLAF-u ma nevyrušuje
Predsedu vlády nevyrušuje, že Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) so sídlom v Bruseli začal vyšetrovanie údajného zneužívania fondov EÚ na Slovensku, ktoré odhalil slovenský novinár Ján Kuciak. Tvrdí totiž, že úrad takto koná vo všetkých členských krajinách, ak dostane podnet.
“OLAF je organizácia, ktorá veľmi rýchlo a jasne reaguje na podnety. Ide o preverenie, ako sa tieto peniaze u nás kontrolujú a prerozdeľujú. Nevyrušuje ma to, OLAF takto koná vo všetkých členských krajinách. Ak príde podnet, vždy konať začne. Mnohé kontroly pritom končia tým, že sa nezistí pochybenie,” povedal premiér.
Na druhej strane ak u nás OLAF chybu nájde, Slovensko sa s tým bude musieť zaoberať a podľa toho sa aj rozhodne o prípadnej personálnej zodpovednosti. Štát totiž musí dať podľa Pellegriniho najavo, že ak úradník neposkytuje občanovi služby adekvátne a kvalitne, nemôže pre neho pracovať.
Kuciak v posledných článkoch, zverejnených posmrtne, písal o údajných prepojeniach medzi talianskou mafiou, slovenskými politikmi a podvodmi súvisiacimi s čerpaním poľnohospodárskych dotácií EÚ na Slovensku. “Môžeme potvrdiť, že po predbežnom skúmaní dostupných informácií začal teraz OLAF administratívne vyšetrovanie možného zneužívania fondov EÚ v poľnohospodárstve na Slovensku,” uviedol vo vyhlásení hovorca úradu. OLAF sa rozhodol začať vyšetrovanie po tom, ako pri predbežnom skúmaní dospel k postačujúcemu podozreniu z porušovania zákonov.