Výbušný dokument o Mečiarovi. Keby som nevedela, kto to bol a čo Slovensku spôsobil, tak by to bol pre mňa taký dedo, tvrdí mladá režisérka Nvotová

  0
  Režisérka Tereza Nvotová (Autor: TASR)

  Na otázky niekoľkých desiatok návštevníkov odpovedala režisérka filmu Tereza Nvotová a producentka Zuzana Mystríková.

  „Vlado“

  „Videl to pán Mečiar?“ znela prvá otázka z auditória. „Bol prvý, komu som ten film poslala, pozvali sme ho na premiéru, ale spätná väzba nebola,“ uviedla Nvotová. „Potom sa niekde pre médiá vyjadril, že bol zneužitý, ale on, samozrejme, vedel veľmi dobre, čo nakrúcame a ako sa to bude vyvíjať. Bol to pôvodne môj bakalársky film a potom sa z toho vyvinul celovečerný dokument. Inak by sa ani nenechal prehovoriť, ponúkla som mu točenie doma a rozhodol sa do toho ísť. Prehováranie by ani nefungovalo.“

  V roku 2013 Vladimíra Mečiara podľa Nvotovej nikto neriešil, nebol ani v HZDS, bol mimo politiky, ale minulý rok sa znovu začalo hlavne preto, že v parlamente zrušili Mečiarove amnestie.

  Manipulátor?

  „Aký na vás urobil dojem, aký z neho máte pocit? Dokáže si sám pripustiť, že tú politiku nerobil úplne dobre?“ znela ďalšia otázka od mladého diváka. „Veľký rozdiel bol medzi súkromnou a verejnou osobou. Keby som nevedela, kto to Mečiar bol, čo Slovensku spôsobil, tak by to bol pre mňa taký dedo, ktorý mi ukazuje, kde žije, ponúka mi jedlo a tak. Možno je to aj tým, že som deväťdesiate roky neprežila ako dospelá a nemám k nemu priradené určité konotácie ako väčšina starších ľudí, ktorí s ním mali buď negatívne, alebo pozitívne skúsenosti,“ hodnotila režisérka.

  „Vždy to boli také magické historky, keď na nich ako osoba extrémne zapôsobil… On je naozaj zaujímavá osoba… Vladimír Mečiar stále verí a hovorí o celej verzii toho príbehu,“ uviedla k problematickým reštitúciám po Nežnej revolúcii. „Je pravda, že som od neho nečakala nejaké obrovské priznania a odhalenia. Zaujímalo ma skôr to, do čoho sa novinári nepustili – teda ako žije, čo si myslí, čím sa obklopuje. Otázka je, či tomu, o čom hovorí, aj verí. Osobne si myslím, že keď o tom hovorí, tak tomu v tej chvíli verí. Ale bohvie, ako to vlastne má…“ dodala.

  „Boli momenty, keď už povedal stop, ďalej už nejde vlak? A Slovensko dnes, po vražde novinára, je to ďalší prejav, pozostatky ,mečiarizmu‘, ktorý pokračoval v tom Ficovi a ďalej?“ spýtal sa ďalší prítomný. „Vladimír Mečiar je veľmi výnimočný, pretože je to najzložitejší človek, s ktorým sa dá robiť rozhovor. On je v tom veľmi šikovný,“ odpovedala režisérka. „On sa rozhoduje, kam vás zavedie. Vy mu síce položíte otázku, ale on vás niekam odvedie. O únose prezidentovho syna, Kováča mladšieho, napríklad hovorí, že o tom ešte nie je čas hovoriť…“ poznamenala k významnej afére, ktorá rezonuje v dokumente, režisérka Nvotová.

  Nielen mafiánske Slovensko…

  A aktuálna situácia na Slovensku? „Je veľmi rozbúrená. Ľudia sa prebudili, až keď sa stala veľká tragédia. Zrazu zase zistili, že to, v čom žijú, nie je nejaká demokracia, skôr taká oligarchická demokracia, a že štát je prerastený nielen našou mafiou, ale aj ďalšími. Keď sme to púšťali na konci októbra minulého roka, tak mi ľudia ešte hovorili – ten Fico, on predsa nie je ako Mečiar, že už je to niečo iné. A tí istí ľudia mi po vražde Kuciaka a jeho snúbenice prišli povedať, že sa mýlili, že si to odmietali pripustiť, aj keď reálne nadväznosti obdobia mečiarizmu nie sú len v politickej kultúre a v tom, ako vnímame naše Slovensko, ale sú aj konkrétne cez osoby, peňažné toky a tak ďalej. Bohužiaľ,“ pokračovala.

  „Vidíme paralely – tých tridsať percent, tí u nás volia Babiša a SPD. Príde mi to neuveriteľné, že ľudia nevidia nebezpečenstvo,“ konštatovala mladá žena z publika. Nvotová zareagovala tým, že sa snaží dostať film do škôl, „pretože tie strašnosti, čo sa diali na Slovensku, prebudili aj mladú generáciu, ktorá sa začína aktivizovať“. „To je jediné východisko. Ono tých dvadsať-tridsať percent, ako sa uvádza vo filme (volebných preferencií a výsledkov, vo filme sa k tomu vyjadruje marketingový manažér Mečiara aj Fica – pozn. PL.sk), je vlastne strašne jednoduché. Pretože ľudská psychika je jednoduchá, ľudia volia pudovo a emočne. A východisko je, aby ľudia začali používať hlavu a kritické myslenie. Aby pátrali po pravde a neverili blbostiam, aby sa neorganizovali len tí ,tridsaťpercentní‘, ale aj my.“

  Bu-bu-bu alebo spasitelia, záchrancovia v akcii

  Producentka Zuzana Mystríková k tomu dodala: „Aby sme neboli zlí k tým tridsiatim percentám, máme aj my, aj vy a v tejto chvíli skoro všade na svete politikov, ktorí sa rozhodli, že presadzovať reálne riešenie je zložité a ťažko sa to komunikuje. Je oveľa jednoduchšie ľudí vystrašiť a potom ich zachraňovať. Oni to robia už dvadsať rokov systematicky, to sú tí migranti, u nás maďarská karta, to je Únia, ktorá nám berie peniaze a rozhoduje za nás, to je tento štvorročný cyklus, ktorý funguje.

  Vymyslíte si niečo, čo je problém, a sú ľudia, ktorí sa vo svojich problémoch, každodenných situáciách a mnohí naozaj v sociálnych a ďalších kontextoch, cítia ohrození, takže v danom prípade majú politici predpripravené publikum. Keď sa potom bavíme so študentmi, tak aj oni, hoci boli veľmi kritickí, hovorili – musí prísť politik, ktorý má charizmu a začne to riešiť pozitívne.“

  Tereza Nvotová a Zuzana Mystríková Zdroj: TASR

  Už tu podľa Mystríkovej cítite moment, že sa nachádzame na ďalšej vlne toho istého problému. „Treba vysvetľovať ľuďom, ktorí sa v tom živote cítia stratení, hľadajú záchranu… Nie všetci sú automaticky radikálni. Treba vysvetľovať, že sme súčasťou niečoho, sme solidárni aj medzi sebou a nie tí politici, ktorí nám zachraňujú život. Pretože už dvadsať rokov to robia všetci a ľudia sú na vlne strachu.“ „Je to aj v Amerike!“ vykríkla mladá žena. „Bohužiaľ, je to globálna vlna populizmu,“ odpovedala Mystríková.

  O kamarátoch aj tutlaní

  A režisérka Nvotová doplnila: „Keď sa pozriete na slovenskú televíziu, ktorej riaditeľ sa volí v parlamente, tak tam vidíte tých, ktorí prišli z Mečiarovej éry, kamarátili sa s HZDS… Súkromná televízia, ktorá nemá záujem niečo tutlať alebo zahladiť hrany, je taký jediný a možno relevantný partner.“ „Ani v ČT, ani v STV nepoznáme nejaký projekt, ktorý by narazil,“ dodala producentka.

  - Reklama -